Tuje - co robić z uschniętymi gałęziami i igłami?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
krzad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2021-10-20, 15:45

Tuje - co robić z uschniętymi gałęziami i igłami?

Post autor: krzad »

Witam,
Mam żywopłot z tui, który na ok. 13 lat. Przez ten czas uzbierało się na ziemi sporo suszu, który także trzyma się na gałęziach przy pniach.
Czy ten susz należy usuwać, czy cos zostawić jako ochronę podłoża, czy tuje otrząsać, gałęzie bez igieł wycinać, itd.
Ogólnie proszę o porady czy/jak pielęgnować drzewa, którym właściwie nic nie dolega - rosną, trochę końcówek gałęzi brązowieje i samoistnie opada.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje - co robić z uschniętymi gałęziami i igłami?

Post autor: Petrus »

Witaj. Ja osobiście usuwam te wszystkie brązowe opadłe części żywotników. Raz w roku na jesień też wytrząsam tuje, świerki i inne iglaste żeby pozbyć się nadmiaru brązowych igieł z wnętrza roślin. Zabieg ten trochę je odświeża.
Jeżeli masz żywopłot to wyzbieraj te brązowe fragmenty pędów a to co zalega wewnątrz możesz też wytrzasnąć i zebrać. Niestety taka kolej rzeczy u iglastych ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
krzad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2021-10-20, 15:45

Re: Tuje - co robić z uschniętymi gałęziami i igłami?

Post autor: krzad »

Dzięki za konstruktywną i wartościową odpowiedź.
Zapytałem o takie szczegóły, bo czasami zbyt gorliwą opieką można więcej szkody roślinie zrobić niż pożytku. Myślałem o ew. wybraniu tego suszu wiosną, bo w końcu jest to dodatkowa warstwa chroniąca zimą :-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje - co robić z uschniętymi gałęziami i igłami?

Post autor: Petrus »

Wiadomo, czasem nadopiekuńczość pogarsza sprawę. Możesz wyzbierać teraz albo na wiosnę, jak wolisz.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ