Tuje brązowieją po całości

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Aemiro
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2022-05-12, 21:01

Tuje brązowieją po całości

Post autor: Aemiro »

Cześć! Jestem tu nowa i przychodzę po ratunek :)

Jak w temacie - moje tuje brązowieją po całości.

Mamy ich 22 w rzędzie, nie brązowieją jednolicie - jedne bardziej, drugie mniej, widać to na zdjęciu że niektóre są jaśniejsze, inne ciemniejsze. Tuje są w ziemi obojętnej (ph 6), posadzone miesiąc temu, ze szkółki - wyciągane z ziemi, przyjechały w doniczkach, ich wysokość od ziemi to ok. 135-140. Szkółka miała dobre opinie, głównie zajmują się tujami. Pan właściciel szkółki powiedział, żeby wsadzić je w tę właśnie ziemię i nawozić dopiero w wakacje, podlewać je na razie raz w tygodniu a latem 2 razy na tydzień; podlewamy je częściej (tak mocniej co 5 dni jak już zrobiło się cieplej), ponieważ są na takim podwyższeniu na murku oporowym ok. 30 cm i ziemia tam szybko wysycha (moim zdaniem).

Ważne info - w środku są ładne, żywo zielone. Od samego początku (w momencie przyjazdu) miały kolor dosyć ciemny (nie taki jasno żywo zielony, raczej ciemna zieleń).

Co może być przyczyną? Ja obstawiam przesuszenie, ale chce potwierdzić żeby zaraz ich jakiegoś grzyba nie nabawić. Dodatkowo, może już sypnąć im nawozu do iglaków? Co z tymi ciemnymi sztukami, mają szansę odbić i po generalnym przyroście wrócić do ładnego koloru?

PS. Jak już zdjęcie złapało nasz łaciaty trawnik...to normalne, że niektóre fragmenty można by było już skosić, trawa jest tak wysoka, a na innych totalnie łyse poletka? Partner już załamuje ręce i twierdzi że to będzie najbrzydszy ogródek na dzielni :-)
Załączniki
20220512_205154.jpg
20220512_205209.jpg
Aemiro
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2022-05-12, 21:01

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Aemiro »

Hej! Nikt nie ma podejrzeń co może być przyczyną, nie spotkał się z takimi objawami? :cry:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Petrus »

Cześć. Smaragdy w pojemnikach miały dobrze wykształcone korzenie? Bryła była przerośnięta czy miały mało korzeni? Czy jednak były kopane z gruntu i tylko włożone do donic?
Jeżeli miały prawidłowo rozwinięte korzenie to podlewane co 2 dni, tak żeby ziemia była cały czas wilgotna nie ma możliwości by się nie przyjęły. Jeżeli tuje robią się suche ale mają zieloną barwę to zostały przesuszone. Tui nie nawozi się po posadzeniu, dopiero w następnym roku.

Odnośnie trawnika to objawy nieprawidłowego nawożenia, brak podlewania i kiepska mieszanka nasion. Macie go z rolki czy z siewu?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Aemiro
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2022-05-12, 21:01

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Aemiro »

Cześć Petrus! Dzięki za odpowiedź.

Wydaje mi się, że były kopane z gruntu i wsadzane do doniczek. W doniczkach głównie korzenie były.

Pan ze szkółki mówił o podlewaniu raz na tydzień (2x tyg w upały), i tak jak wspomniałam - na początku tak podlewaliśmy, jak się ciepło zaczęło zwiększyliśmy do co ok. 5 dni, ale na pewno ziemia nie była cały czas wilgotna. Rozumiem, żeby teraz tak robić? Czy to, że został popełniony jakiś błąd na początku już je skreśla, czy częste podlewanie teraz ma szanse uratować sytuacje?

Co do trawnika - siany ok. miesiąc temu, niektóre miejsca do koszenia, niektóre miejsca łyse; w miejscach gdzie trwa nie rośnie jak się odgarnie ziemie nasiona są, wysiane równomiernie. Podlewany codziennie. Nie nawoziliśmy - na tak wczesnym etapie życia trawnika już się nawozi?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Petrus »

Cześć. Powiedz mi czy ta bryła korzeniowa była zwarta czy podczas wyciągania z donicy ziemia się osypywała i sadziłeś gołe korzenie? Jeżeli miały dużo korzeni i miały cały czas wilgotną glebę to powinny być teraz ok. Teraz 2 tygodnie jest upalnie i sucho jak na maj więc musisz je częściej nawadniać. Widać jakąś poprawę czy jest gorzej z tujami? Możesz zrobić zdjęcia tych najgorszych?
W tych suchych miejscach na trawniku możesz usunąć suche źdźbła, wysiać trawę i przykryć ziemią. Trawa wzejdzie szybko :hyhy:
Przed wysiewem nasion można już rozsypać nawóz do trawnika. Jeżeli mamy dobrą zasobną ziemię to nie trzeba. Dopiero po około miesiącu po wzejściu trawy lub 1-2 koszeniu młodego trawnika.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Lusek35
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2022-05-29, 14:57

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Lusek35 »

Witam. Nie chce robic kolejnego tematu, siec dolącze sie do obecnego. Miesiac temu posadzilem 4 drzewka. Ostatnio zaobserwowalem, ze igly zaczynają tracic kolor. Drzewka zakupione w szkólce. Byly w donniczkach. Po ich wyjeciu, ziemia sie nie rozsypywala. Dbalem o to by je podlewac ( Byc moze robilem to zle). Nie za bardzo jednak wiem jaki to moze byc objaw.
Załączniki
1653829735999..jpg
1653829780785..jpg
1653829885384..jpg
1653829931482..jpg
Aemiro
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2022-05-12, 21:01

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Aemiro »

Hej! Dzięki Petrus za odpowiedź. Odpowiadając - ziemia w doniczkach nie była mocno ubita, większość to były korzenie.

Dodaje aktualne zdjęcia. Całość (poza jedną) wyglada ok - chyba podlewanie mocniejsze pomogło. Aż mam wrażenie, że tamte zmiany się cofnęły, nie wiem czy to możliwe?

Czwarta od prawej na zdjęciu to ta jedyna co się pogorszyła - nie wygląda to najlepiej, usycha od góry. I teraz pytanie - to uschnięte ściąć aby ją odratować? Najwyżej jedną się wymieni, ale jeżeli macie pomysły na ratunek tej jednej to dajcie znać.

Lusek, na moich też znalazłam kilka takich obsuszonych/odbarwionych przy dole, ale kilka z nich było nadłamanych(pewnie w transporcie/przy sadzeniu) i stwierdziłam że to to. Ale może inna przyczyna, to też jestem ciekawa bo może u mnie jest to samo.

A co do trawnika - zagęszcza się, najwidoczniej w różnych miejscach rośnie sobie w różnym tempie, ale jest coraz lepiej :)
Załączniki
1654158492178.JPEG
1654158492165.JPEG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Petrus »

Lusek to te uschnięte gałązki to zwykłe nadłamanie podczas sadzenia czy transportu. Odetnij je sekatorem i będzie wszystko w porządku.
Aemiro ten brązowy czubek tui możesz spokojnie odciąć. Tuja się zagęści. Teraz obecnie jest bardzo sucho więc regularnie nawadniaj tuje i wszystko powinno być dobrze.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Paulan85
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2022-09-23, 11:51

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: Paulan85 »

Witam.
Proszę o pomoc może ktoś mial/ ma podobny oroblem
W kwietniu posadizlismy 170 sztuk 120 cm tui szmaragd. Regularnie nawozone, podlewane, 2x zastosowano preparat saprol na grzyba ze względu na to że zdarzały się pojedyncze brązowe gałązki. Po ostatnich deszczach zauważyłam że tuje ok 50% sztuk zaczynają brązowieć i opadać od środka i od spodu. Proszą eo pomoc co można zastosować. Czy sam nawoz jesienny plus coś na grzyba czy to może naturalna kolej rzeczy o tej porze roku. Różne opinie słyszałam. Pozdrawiam
Załączniki
received_3242624359336408.jpeg
received_986562072738254.jpeg
received_807958336906348.jpeg
received_1137975243477395.jpeg
received_780340756565870.jpeg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuje brązowieją po całości

Post autor: rafaloku »

W jaki sposób są nawadniane?
Rafał
ODPOWIEDZ