Tuje – brązowieją od spodu

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
akikem
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2022-04-04, 18:30

Tuje – brązowieją od spodu

Post autor: akikem »

Dzień Dobry,
Trzy tuje dość mocno usychają od dołu. Co może być przyczyną?

Z góry dziękuję za pomoc.
T
Załączniki
image_123986672.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuje – brązowieją od spodu

Post autor: rafaloku »

Witaj :)

1. Czy w ogrodzie biega pies? Może być to efekt oddawania moczu przez psa pod drzewka.

2. Jakie jest podlewanie? Takie brązowienie może być wynikiem regularnego moczenia dolnych gałązek, przez co zaatakowała je choroba grzybowa. Przy podlewaniu należy moczyć tylko ziemię pod roślinami, unikając moczenia gałązek tui. Jeśli są zraszacze (nawadnianie automatyczne) może trzeba je tak ustawić aby nie pryskały bezpośrednio na tuje.

3. Przed tujami widzę żwirek/kamyczki. Czy chwasty są zwalczane chemicznie? Może środek przeciw chwastom został zniesiony na tuje i doszło do wypalenia gałązek.

4. Nawozy mineralne powinny być sypane bezpośrednio na ziemię. Jeśli granulki nawozu dostały się na gałązki tui, to też mogły spowodować taki efekt.

5. Czy obok drzewek przejeżdża samochód? Być może sól drogowa została przeniesiona na oponach i doszło do ochlapania tui?

6. Czy wcześniej rosły tam wysokie chwasty lub trawy, które potem usunięto? Tuje mogły zacząć obumierać od dołu w wyniku nadmiernego zacienienia dolnych gałązek.

Tyle przychodzi mi do głowy... ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje – brązowieją od spodu

Post autor: Petrus »

Rafał wyczerpał możliwości, ja bym z tego wybrał obsikiwanie przez psa lub przypadkowy oprysk preparatem na chwasty...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ