Tuja złotokończysta łysa od dołu

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Scarman20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-05-10, 14:34

Tuja złotokończysta łysa od dołu

Post autor: Scarman20 »

Witam. Tuja złotokończysta łysa od dołu - czy jest szansa że puści na dole pędy? Tuje mają 3 lata były sadzone 2 lata temu i nie wiem czemu ale kilka wygląda tak jak na zdjęciu
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Scarman20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-05-10, 14:34

Re: Tuja złotokończysta łysa od dołu

Post autor: Scarman20 »

Zależało mi na szybkim zrobieniu zielonej ściany na długości 100m ale przyrosty nie są tak duże jak sądziłem w dodatku jak będą gołe pnie to też mnie nie satysfakcjonuje. Zastanawiam się czy może zostały popełnione jakieś błędy przy sadzeniu albo kupiłem słabe sadzonki. Rozważam czy nie wywalić tego i nie posadzić zamiast tuj ligustr pospolity... Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuja złotokończysta łysa od dołu

Post autor: rafaloku »

Możesz dać zdjęcie całego szpaleru lub jego większych fragmentów? Ile tui rośnie dobrze, a ile jest do ewentualnego usunięcia?
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuja złotokończysta łysa od dołu

Post autor: Petrus »

To są młode tuje Aureospicata, maja pewnie około 50-70 cm. W miarę wzrostu nabiorą 'szerszego' wyglądu. Młode sadzonki tego gatunku są trochę przerzedzone. Kupiłeś akurat te gorszego sortu dlatego tak wyglądają.
Prawidłowo szkółkowana sadzonka tej odmiany powinna wyglądać tak jak na zdjęciu.
Załączniki
sadzonka thuja aureospicata.png
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Scarman20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-05-10, 14:34

Re: Tuja złotokończysta łysa od dołu

Post autor: Scarman20 »

Petrus pisze: 2022-05-15, 13:11Kupiłeś akurat te gorszego sortu dlatego tak wyglądają.
Prawidłowo szkółkowana sadzonka tej odmiany powinna wyglądać tak jak na zdjęciu.
Pewnie tak było, zamawiałem na znanym portalu aukcyjnym, przy czym jak je sadziłem to miały zaledwie 20cm. Tutaj bardzo słabej jakości zdjęcie wykonane podczas sadzenia, ale było już ciemno. Teraz jak się im przyjrzałem to widać że sadzonki od razu nie miały gałązek od samego dołu, tylko najpierw widać łodygę a dopiero później widoczne są odgałęzienia. Liczyłem na to że same się zagęszczą ale jak widać z tych łodyg nie rozwinęły się nowe pędy tylko zaczęły wyrastać wyżej. Co ciekawe, na niektórych widać malutkie odrosty przy samym dole a na niektórych łyso. Może jak nadejdzie pora żeby je przyciąć od góry to zaczną się zagęszczać od dołu i wypuszczą tam nowe przyrosty?

Obrazek

Nie powiem, bo w ciągu tych 2 lat trochę podrosły, przede wszystkim w tamtym roku wyrzuciłem agrowłókninę i zastosowałem korę, dodatkowo zamontowałem linię kroplującą, a w tym roku wykonałem już 2 opryski Pinivitem. Zdjęcie wykonane 2 tygodnie temu:

Obrazek

Wszystkich drzewek jest około 200, niektóre dosadzałem nowe bo krety załatwiły kilka sztuk - wykopały tunele pod korzeniami, i te dosadzane wyglądają jak te które wysłał kolega Petrus, przy czym sadziłem je jak miały już około 40cm, a nie 20cm jak te pierwsze...
ODPOWIEDZ