Tuja z nasion

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
marek28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-18, 15:23

Tuja z nasion

Post autor: marek28 »

witam i proszę o pomoc - próbuję wyhodować tuje z nasion. Po miesiącu od wysiania powychodziły roślinki, ale jak na razie to w niczym nie przypominają tui. Czy może mi ktoś opisać jak właściwie wyglądają takie małe tuje ???? Szukałem ich wyglądu w internecie, ale nic nie znalazłem - wszędzie są pokazane tylko już dobrze wyrośnięte tuje. Pozdrawiam ;-)
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

Ja kiedyś też wyhodowałam tuje z nasionek - nie mam niestety zdjęcia, żeby Ci pokazać, ale faktycznie młode siewki w niczym nie przypominają dorosłych okazów. Nie przejmuj się tym, już w drugim roku powinny zacząć przypominać 'siebie';-)
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Czy te Twoje siewki posiadają igiełki jak jakiś iglaczek ?
Pozdrawiam
Irena
marek28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-18, 15:23

młode tuje

Post autor: marek28 »

niestety nie mają z wyglądu nic wspólnego z iglakami
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

To napisz jak wygladają. Po wykiełkowaniu mają liścienie i może to Cię zmyliło.
Pozdrawiam
Irena
marek28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-18, 15:23

młode tuje

Post autor: marek28 »

właśnie tak - mają wydłużone i wąskie listki (i jest ich już po kilka pięterek) usytuowane pięterkami krzyżowo, a i jeszcze jedno - bardzo słabo kiełkują - na 10 nasion 1 wykiełkowało (2 mieś. po wsianiu). Może popełniam jakiś błąd ?? :shock:
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Nie sądzę,żebyś popełnił błąd :-D może to być wina nasion. Nasiona masz kupione, czy swoje, a wiesz może jaka to odmiana tui.
Tuje w zasadzie dobrze kiełkują, gorzej jest z jodłą czy świerkami, w każdym razie u mnie.
Pozdrawiam
Irena
marek28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-18, 15:23

Post autor: marek28 »

Nasiona kupiłem na ALLEGRO jako żywotnik zachodni. Kupiłem również świerk i sosnę zwyczajną i sytuacja z kiełkowaniem jest podobna, tylko to co mi wykiełkowało z drzew to widać o razu że to iglaki. Jeśli twierdzisz że tuje kiełkują dosyć dobrze to może jakość tych nasion jest kiepska. :-(



pozdrawiam - marek
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Żywotnik zachodni to bardzo ogólne pojęcie, nie wiadomo jaka to odmiana, czy może mieszanka odmian. Ja sieję zawsze swoje nasiona, lub zebrane u znajomych. Czasami to nawet same się rozsiewają. Musisz cierpliwie czekać i daj znać jak podrosną :-D
Pozdrawiam
Irena
marek28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-18, 15:23

Post autor: marek28 »

Na pewno prześlę fotografię, bo na razie to są za małe i zdjęcia wychodzą bardzo słabo.
Dzięki za pouczającą lekcję i miłą rozmowę.

Pozdrawiam Cię Irenko :lol: - marek
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Mnie również było miło :-D

Czy próbowałeś rozmnażać tuje wegetatywnie z sadzonek? Tuje łatwo rozmnożyć, a efekt końcowy szybszy :-D
Pozdrawiam
Irena
marek28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-18, 15:23

Post autor: marek28 »

tak, ale efekt był mizerny. Tutaj na pewno popełniłem błędy, chyba nieodpowiedni materiał zastosowałem na sadzonki.
Jestem początkującym "ogrodnikiem" - kupiłem niedawno działkę - 85 arów - i jakoś chciałbym ją zagospodarować jakoś ze smakiem i poszukuję dobrych pomysłów na jej urządzenie. Pomyślałem że najlepszym i najszybszym sposobem "ogrodzenia" tej działki będzie właśnie obsadzenie jej tujami (ogrodzenie tej powierzchni we właściwy sposób na razie nie wchodzi w rachubę). Za każdą podpowiedź bardzo dziękuję.
Pozdrawiam - marek
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

85 arów to spory kawałek, ja mam 50 a i podobne problemy z ogrodzeniem. U mnie na dodatek są sarny i niszczą każdą zasadzoną tuję. Dobrym rozwiązaniem byłby żywopłot z berberysu, jest kolczasty i gęsty. Przy tak wielkim areale możesz sobie pozwolić na różne rozwiązania.
Pozdrawiam
Irena
fox

Post autor: fox »

Sadzonka do ukorzenienia powinna być z tzw. piętką :) po prostu oderwana a nie odcięta, tuje, cisy,bukszpan i inne bardzo łatwo się ukorzeniają i jak Storczyk pisała, dużo szybszy efekt :)

Tu masz to dobrze opisane: jak zrobić sadzonki tuji
marek28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-18, 15:23

Post autor: marek28 »

dzięki za informację, jest bardzo istotna. Mój materiał na sadzonki był normalnie poodcinany nożycami.
Pozdrawiam - marek :-|
ODPOWIEDZ