Tuja - szyszkowanie. Jak usunąć nadmiar szyszek?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
KRYSIA123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-26, 14:48

Tuja - szyszkowanie. Jak usunąć nadmiar szyszek?

Post autor: KRYSIA123 »

Dwa lata temu posadziłam żywopłot z tuj Columna .W ubiegłym roku mocno wyszyszkowały a jesienią większość łusek zbrązowiała i opadła.W tym roku sytuacja się powtarza i już zaczynają się pojawiać wrzecionowate szyszki.Czy jest jakiś sposób aby powstrzymać to nieszczęsne szyszkowanie które bardzo szpeci i ogałaca iglaki.Pozdrawiam. ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Nie ma na to sposobu - zbyt często są w sprzedaży niewyselekcjonowane drzewka odznaczające się bardzo licznymi szyszkami. Najprościej - usuwać nadmiar, czy wszystkie szyszki, albo zakupić nowe krzewy - które tak obficie nie owocują. Obfite szyszkowanie może być też sygnałem niedoboru wody i składników pokarmowych.
Tuje należy pobudzać do wzrostu cięciem i nawożeniem. Szyszki należy oberwać najpóźniej wczesnym latem, jeśli nie opadną przez zimę. Można je usunąć sekatorem podczas wiosennego przycinania, ich rozwój niepotrzebnie obciąża drzewo.
Marzec i lipiec to dobre miesiące na przycinanie żywotników. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Zazwyczaj systematyczne przycinanie sytuacje rozwiązuje. Radzę nabyć dobre nożyce do żywopłotu i przycinać na około 5 cm. Raz że same thuje się ładnie zagęszczą a dwa pozbędziesz się szyszek. Przyjmuje się że najlepszy moment na przycinanie to lipiec.
ODPOWIEDZ