Tuja szmaragd - sadzenie, brązowienie, usychanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Igan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2012-08-22, 13:17

Tuja szmaragd - sadzenie, brązowienie, usychanie

Post autor: Igan »

Chcę zrobić z tui Szmaragd zasłonę od wiatru - posadzić je na winklu przy domu. Czy blisko domu mogę posadzić tuję - czy nie będzie "podkopywać" mi domu?
użytkownik usunięty

Re: tuja szmaragd

Post autor: użytkownik usunięty »

Przydałyby się jakieś konkretne odległości od budynku lub zdjęcie miejsca gdzie mają być posadzone.
Igan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2012-08-22, 13:17

Re: tuja szmaragd

Post autor: Igan »

Odległość od domu - jeden metr, lub bliżej - pierwsza tuja, potem w szeregu druga, trzecia. Sądzę że zmieści się tam 5 tuj. Tuje mają siedzieć w szpalerze, tak żeby utworzyć ściankę chroniącą przed wiatrem.
Nie wzdłuż ściany domu, tylko prostopadle do ściany.
Za winklem mamy taras i w wietrzne dni wieje nam :( Jak wieje ciepłym wiatrem to OK ale jak jest zimny wiatr, to już gorzej.

Nie potrafię jeszcze wklejać zdjęć.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: tuja szmaragd

Post autor: Danka »

Moim zdaniem to za blisko. Pomyśl co będzie za kilka lat. Może bardziej, sprawdziłaby się jakaś krata na pnącza, a potem tuje. Mój syn w ten sposób rozwiązał problem.
Obrazek
Obrazek
Igan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2012-08-22, 13:17

Re: tuja szmaragd

Post autor: Igan »

Dziękuję za odpowiedź. Pozastanawiam się :)
Maser
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-06, 07:06

Re: tuja szmaragd

Post autor: Maser »

Żywotniki mają drobny system korzeniowy i nie zagrażają domowi, można sadzić przy samej ścianie, przecież jest fundament, pod fundament na pewno korzenie nie pójdą, a że będą przylegać do ściany to przecież krzywdy jej nie zrobią.
agucha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-10-09, 15:33

Szmaragdy

Post autor: agucha »

Witam, od dłuższej chwili szukam na różnych forach jak pomóc brązowiejącym szmaragdom. W maju tego roku ogrodnik prowadzący szkółkę wsadził nam 120 szt. które powoli zaczynają usychać. Co prawda niby mamy gwarancję, ale chciałabym się dowiedzieć jak im pomóc? Od początku były regularnie podlewane i szybko podsypane korą. Początkowo wyglądały jak na zdjęciu http://www.fotosik.pl/u/eda35877/zdjecie/6/album/767987 a potem już tylko gorzej.

Nasz "fachowiec" twierdzi, że muszą przetrwać zimę i dopiero wtedy można się zająć tymi, które przetrwają (tylko, że póki co żadna nie wygląda zdrowo!!!) Co możemy w tej sytuacji zrobić? Będę wdzięczna za pomoc:)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Szmaragdy

Post autor: Merghen »

Jak długo trwało to początkowe podlewanie? Wygląda na to,że może to być wynik suszy. Poza tym sama się ostatnio dowiedziałam jak powinno wyglądać takie podlewanie. O tym i innych problemach możesz znaleźć w tym wątku. Myślę, że znajdziesz tutaj odpowiedź. :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Re: Szmaragdy

Post autor: grzesiek.z »

Witaj, najprawdopodobniej jest to wynik suszy, zwłaszcza u większych roślin (tak wnioskuję ze zdjęcia) zwłaszcza dużych kopanych z gruntu. Podlewanie powinno być systematyczne i powolne (czyli mały strumień wody tak aby przesączyć bryłę korzeniową (w innym przypadku przy dużym ciśnieniu lub deszczowni podlewamy tylko trawnik).
Okres obecny to nasilony objaw opadania starego igliwia, zwłaszcza przy roślinach podsuszonych.
Poczekaj do wiosny, jak przeżyły lato to nie będzie tak źle.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
ODPOWIEDZ