Tuja Szmaragd - brązowienie po przesadzeniu

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
MartaSob.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-05-13, 08:15

Tuja Szmaragd - brązowienie po przesadzeniu

Post autor: MartaSob. »

Witam wszystkich. Przekopałam wątek o iglakach i brązowieniu ale nie znalazłam identycznego przypadku dlatego zakładam nowy temat. Okolo miesiąc temu posadziliśmy 150 malutkich tuj w ogrodzie takich około 40cm. Drzewka były sadzone z doniczek. Na wierzchu podsypane były jakimś niebieskim nawozem. Bryłę korzeniową miały duża, ładnie rozwinięta. Dołek przed sadzeniem zalany był woda a po posadzeniu od razu zostały jeszcze podlane. Następnie podlewalismy w miarę potrzeby, ponieważ ziemia była cały czas wilgotna. Po około tygodniu zaczęły nam brązowec. Jedne mniej inne więcej a jeszcze inne wcale. Te brązowe gałązki kruszą się. Tydzień temu zrobiłam im oprysk z Substral grzybobójczy, długo działający do tuj. Nie zauważyłam żadnej poprawy. Bardzo mi szkoda tych maluszków 🙁 Czy one chorują od jakiegoś grzyba czy może w czasie przesadzania poszło coś nie tak. Można im jakoś pomóc ? Powtarzać oprysk ?
Załączniki
IMG_20230512_185503.jpg
IMG_20230512_185500.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuja Szmaragd - brązowienie po przesadzeniu

Post autor: Petrus »

Cześć. Podlewane były w jakich godzinach? Czy kierowaliście strumień tylko na ziemię czy oblewaliście całe tuje? Pierwsze co można stwierdzić to mogły zostać popalone nawozem czyli zbyt dużo ktoś podsypał albo poparzenie słoneczne jeżeli podlewaliście tuje oblewając je podczas słonecznej pogody co doprowadziło do popalenia-zbrązowienia pędów. Na pewno są to uszkodzenia fizjologiczne a nie chorobowe, więc niczym nie opryskuj.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
MartaSob.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-05-13, 08:15

Re: Tuja Szmaragd - brązowienie po przesadzeniu

Post autor: MartaSob. »

Dzięki serdeczne za odpowiedź. Po przekopaniu całego Internetu doszłam do podobnych wniosków. Przywieźliśmy tujki w skrzynce i kilka dni tak stały. W tym czasie dosłownie 1 raz były podlane z góry po całości, już w trakcie mnie oświeciło, że chyba to głupi pomysł. Nie pamiętam jaka była pogoda w tym czasie ale raczej pochmurna. Wydaje mi się, że to podlanie jak i zostawienie roślinek na kilka dni w skrzyni, dosyć ściśle ułożonych, do tego doprowadziło. Człowiek mądry po szkodzie... Mają szanse na przechorowanie i wrócenie do pełni sił? Mogę im teraz jakoś pomóc czy po prostu podlewać i czekać czy coś jeszcze z nich będzie?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuja Szmaragd - brązowienie po przesadzeniu

Post autor: Petrus »

Na razie podlewaj w suche dni i poczekaj. Po miesiącu zobaczysz czy odżyły...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ