Tuja - pielęgnacja, uprawa, przycinanie, podlewanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Najwyraźniej przedawkowałeś nawóz. Obawiam się, że je straciłeś :-(
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1876
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Na zdjęciach widzę "trupy" - niestety z tych żywotników już nic nie będzie. Bardzo mi przykro :-(

Ile dałeś tego nawozu? Efekt dość ekspresowy, musiałeś nieźle przedawkować :shock:

Zastanawiam się się jaki był zamysł ogrodnika, który polecił ci takie nawożenie pod tuje. Siarczan amonu jest typowym nawozem zakwaszającym glebę, z tego względu bywa polecany np. pod borówki. Ogólnie przyjmuje się, że rośliny iglaste również potrzebują gleby kwaśnej, jednak tuje niekoniecznie. Nie wdając się w szczegóły - tuje nie są "typowymi" iglakami i nie widzę sensu stosowania pod nie nawozów tak silnie zakwaszających jak siarczan amonu. Inna sprawa, to kwestia zastosowanej dawki nawozu. Jak widzę co się stało, to musiało być moooocno przedawkowane...

Ech... na przyszłość proponuję zlekceważyć rady w/w "ogrodnika" ;-)

Tuja- sadzenie, nawożenie, cięcie
Rafał
pawelelek22
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-28, 12:57

Post autor: pawelelek22 »

Nawozu sypałem przeważnie pod każdą tuje ok. pół garści. Jestem tylko ciekawy dlaczego niektóre są dalej ładnie zielone, a reszta uschła całkowicie.
Czy mogę się spodziewać tego po reszcie żywotników, czy mogę mieć nadzieje, że tamte nie uschną jeżeli tak to co robić z reszta podlewać i nic więcej?
Bardzo proszę o sugestie, ponieważ zdrowych zostało jeszcze ok. 100sztuk.

Byłbym zapomniał. Na niektórych zdarza się zauważyć czarne igły na końcach.
Jest tak tylko na nielicznych sztukach.

Dzięki za dalsze uwagi.
syla
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-27, 14:12

Post autor: syla »

Nie chcę cię smucić, ale wyglad iglaków nie napawa optymizmem...
Przede wszystkim brakuje im magnezu o czym świadczy brunatnożółtawy kolor(tylko stopień zaawansowania mnie przeraza). Jeżeli gałązki się łamia jak zapałki to wiadomo, że już po nich. Jeżeli są jeszcze "mięsiste" można powalczyć.
Należało by równomiernie spryskać iglaki rostworem soli gorzkiej, i KONIECZNIE wzbogacić ziemię w odpowiednią dawkę magnezu. Zastosować można długo działający siarczan magnezu. Nawóz należy stosować na wiosnę, najpóźniej do końca czerwca.
To chyba ostatnia deska ratunku.
Powodzenia!!
pawelelek22
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-28, 12:57

Post autor: pawelelek22 »

Zauważyłem ostatnio niepokojące kulki w glebie w trakcie podlewania. Czy te kulki są normalne, może to jakiś szkodnik dlatego tuje usychają? Wygląda mi to na jaja jakiegoś szkodnika. Proszę o wypowiedzenie innych.

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Taaa, amputacja, jedyne wyjście, baaardzo przedawkowałeś albo masz na podwórku baaaardzo dużego pieska płci męskiej. :-(
Przepraszam za ten żartobliwy ton, ale, cóż, w tej chwili pozostaje tylko pocieszyć Cię i wysłać po nowe krzaki...
Powodzonka i stosuj nawozy w rozsądnych ilościach...
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Sorki, to jeszcze ja, piotrunio, te kulki to nie jest nierozłożony nawóz z jesieni, kiedy zapewne sadziłeś thuje i podsypywałeś go pod bryłę korzeniową ? Jeśli tak jest, to zrobiłeś błąd za bardzo szprycując nawozem krzewy, wtedy, gdy jeszcze się nie zakorzeniły - po prostu za wcześnie na obfite nawożenie i "przypaliłeś".
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Ja tu tylko dołożę swoje zdanie,po prostu stosowałeś nie odpowiedni nawóz,do którego trzeba mieć dużej praktyki.Z drzewkami możesz się pożegnać.Dziwi mnie który ogrodnik Ci go polecił.Ale koniec tego co już zostało powiedziane.Na przyszłość kupuj nawozy wolno rozkładające się przez okres wegetacji,choćby osmokote.
pawelelek22
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-28, 12:57

Post autor: pawelelek22 »

Witam po długiej nieobecności.
Powodem usychania moich tui jest przenawożenie to wiem. Podsypanie ich nawozem o którym wspomniałem przedtem wynikało z mojej niewiedzy. Gleba stała się w dużym stopniu kwaśna (za kwaśna dla moich drzewek). Teraz moje pytanie brzmi, Czy jest preparat, który zmniejszy zakwaszenie gleby, które powoduje iż kolejne drzewka zaczynają usychać? Jest sposób zmniejszenia odczynu kwaśnego gleby bez wykopywania tui oraz sadzenia ich w nowej ziemi?
Bardzo proszę o sugestie, ponieważ nie wiem jaki preparat dokładnie zastosować.
Łukasz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-07, 17:27

Post autor: Łukasz »

3 tyg. temu zasadziłem tuje i 3 znich uschły nawóz dałem 1 tyd. po zasadzeniu nazw nawozu to :BIOPON: a pozostałe zaczynają usychać dodam ze były regularnie podlewane co mam zrobić zeby reszta też nie uschła?
łukasz
tigrunia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-07, 19:06

Post autor: tigrunia »

O Boże :shock: Widzę, że odwaliłam ten sam numer .. :cry: Kupiłam nowe tuje, 20 sztuk odmiana Brabant , metrowe. Przy wsadzaniu do ziemi podsypywałam nawozem. Kupiłam dwa małe pudełka (pewnie 0,5 kg) i zużyłam jedno na te 20 tujek. To było jakiś miesiąc temu. Od paru dni zauważyłam, że brązowieją :cry: Facet w OBI powiedział, że mam sypać ten nawóz do ziemi ale dokładnie robiłam tak : wkładałam tuje w dziure, wsypywałam do połowy ziemi, nawóz i reszta ziemi, obficie podlewałam. Mogą mi usychać przez ten nawóz? Jak je uratować? Jeszcze nie są w tak tragicznym stanie.. tylko pojedyncze gałązki pousychały ..
POMOCY !!!! :cry:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pawelelek22 zakwaszenia gleby łatwo się pozbędziesz podlewając zakwaszoną glebę często obficie konewką lub wężem ogrodowym. Dodatkowo możesz później zwapnować glebę. Również zbyt obfite nawożenie można złagodzić częstym silnym podlewaniem, wypłukując go z gleby.
A tak na marginesie, każdy kto chce uprawiać rośliny powinien spróbować przed posadzeniem poznać ich pochodzenie i w jakich warunkach żyje w naturze, a potem podobne warunki stworzyć mu w ogrodzie. Wówczas uniknęlibyśmy wielu rozczarowań. Owszem tuje to iglaki tyle, że w naturze rosną na glebach wapiennych, czemu więc z naszym ogrodzie miałyby być zadowolone z zakwaszania gleby ;-) :lol: . O ile ogrodnik amator może nieświadomie zaszkodzić roślinie, o tyle nie rozumiem jak może zawodowy ogrodnik wprowadzać w taki błąd? Życzę udanej uprawy tui następnym razem i radzę, zanim wsadzisz roślinę do gleby, poznaj jej potrzeby. ;-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1876
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

zanim wsadzisz roślinę do gleby, poznaj jej potrzeby
O, nawet się rymuje :shock: osiągasz Gosiu perfekcję :mrgreen:
Rafał
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Gleba ogólnie dostępna pod iglaki z nawozem( 5.5-6 pH).Rośliny kupujcie w renomowanych polskich szkółkach,nie w supermarketach to zapewniam Was że dużo kłopotów unikniecie.
Najpierw też sprawdźcie odczyn swojej gleby,do tego służy proste urządzenie,płytka Helliga.
Może się okazać że niepotrzebna wymiana ziemi.
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Gosiu2501 , to tuje szmaragdowe lubią zasadową ziemię ? - do tej pory myślałem, że lekko kwaśną i wahałem się wapnować ( za poradą z forum) pod nimi w walce ze skrzypem , który tam sobie uwił siedlisko i prowadzi mi ekspansję na cały ogród . NO to teraz skrzyp(ek) zobaczy ... :evil: .Dzięki ...
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
ODPOWIEDZ