Tuja i sosna gęstokwiatowa - problemy

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Krzystos
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-10-08, 11:44

Tuja i sosna gęstokwiatowa - problemy

Post autor: Krzystos »

Witam,

W tym roku posadziliśmy m.in. tuję i sosnę gęstokwiatową 'Kim'(forma szczepiona).
Niestety oba te drzewka schną.
Gorzej jest z sosną: widać dużo suchych igieł.
Tuta także ma się kiepsko: gałązki żółkną.

Był dosyć wilgotny okres, ziemia też dosyć ciężka - czy to może być przyczyna?
A może to choroba grzybiczna: mogę opryskać (biosept active/ topsin?)
alternatywnie zastanawiam się czy nie zostały przenawożone - zwłaszcza sosny - które nie lubię jak czytam nadmiernego nawożenia. Dostały przy sadzeniu trochę nawozu.

W pobliżu rośnie też sosna mugo 'Ophir' (kasodrzewina szczepiona) i świerk kłujący 'Glauco Globosa' - te mają się bardzo dobrze.

Proszę o poradę.
Tej sosny 'Kim' podejrzewam, że nie uda się uratować - ale co zrobione źle by tego nie powtórzyć? Nieodpowiednia gleba? wilgotność? przenawożenie?
Załączniki
IMG_20201008_110043.jpg
IMG_20201008_110110.jpg
IMG_20201008_110152.jpg
IMG_20201008_110211.jpg
IMG_20201008_110249.jpg
IMG_20201008_110252.jpg
IMG_20201008_110258.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuja i sosna gęstokwiatowa - problemy

Post autor: rafaloku »

Na sośnie widzę objawy choroby grzybowej o nazwie osutka sosny. Wskazują na to masowo brązowiejące igły oraz ciemne plamy/kropki widoczne na igłach sosny. To chyba niewielka sosenka, więc proszę ją otrzepać aby opadło jak najwięcej igieł i w miarę możliwości opadłe igły usunąć spod drzewka. Wiosną z pozostawionych igieł grzyb będzie ponownie infekować. Roślinę proszę opryskać teraz preparatem Topsin M 500 SC albo Scorpion 325 SC. Kolejny oprysk na wiosnę pod koniec kwietnia, potem w drugiej połowie czerwca (przed lipcowym wyrzutem zarodników grzyba), a następnie we wrześniu (przed wyrzutem wrześniowo-październikowym).

Więcej o zwalczaniu osutki na sośnie: osutka sosny - objawy, zdjęcia, zwalczanie

Co do tui nie mam pewności. Proszę rozchylić gałązki i sprawdzić czy nie ma na nich oznak bytowania misecznika tujowca. Jeżeli nie będzie widać tarczek szkodników, proszę wykonać oprysk jednym z preparatów grzybobójczych które poleciłem do oprysku sosny.

W/w preparaty można stosować naprzemiennie z Biosept Active co pozwoli zmniejszyć liczbę oprysków środkami chemicznymi.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuja i sosna gęstokwiatowa - problemy

Post autor: Petrus »

Tuje przycinasz ostrymi nożycami? Czasem jak ma się tępe nożyce to miażdżą miejsce ścięcia i kawałki pędów brązowieją. Wytnij te brązowe fragmenty pędów tui i opryskaj preparatem grzybobójczym (najlepiej tym co krążą w roślinie).
U tej sosny to nie podchodzi mi to pod osutkę. Być może trochę przypaliłeś ja nawozem. Była podlewana po posadzeniu?
Najlepiej te wszystkie suche igły usuń i zostaw tylko to co zielone.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Krzystos
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-10-08, 11:44

Re: Tuja i sosna gęstokwiatowa - problemy

Post autor: Krzystos »

Dziękuję za odpowiedzi, wykonam więc oprysk i posuwam te uschnięte igły.
Rozumiem, że dać sośnie szansę? (żona kombinowała, żeby przesadzić ją w inne miejsce a tu dać jakąś inną roślinę).

Tuja była przycinania, ale wykonywała to osoba która "powinna" się na tym znać. Oglądałem gałęzie nie widzę tam oznak tarcznika.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuja i sosna gęstokwiatowa - problemy

Post autor: Petrus »

Tak, zrób opryski usuń uschłe części i zobaczysz co będzie dalej.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ