Tuja Holenderska i Cyprys Lawsona Columnaris - uprawa

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Miniuwa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-18, 23:25

Tuja Holenderska i Cyprys Lawsona Columnaris - uprawa

Post autor: Miniuwa »

Witam

Dziś zasadziłem w ogródku tuje, kupione w Markecie i na metce było napisane, ze są z Holandii, czyli zachodu. Jak mam je hodować? w słońcu czy w cieniu? Dużo podlewać? jaka gleba czy spryskiwać i w ogóle?

Druga pytanko odnośnie Cyprys Lawsona Columnaris, nie mam pojęcia jaka odmiana, ale mam je od zimy i strasznie brązowieją (były bez zabezpieczenia przed mrozem)... co z Nimi zrobić by je uratować? poodcinać brązowe gałązki, a resztę zostawić? da się w ogóle je uratować ? także prosiłbym o pomoc w hodowli jak przy Tujach.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc:)

PS. Nie mam bladego pojęcia o roślinkach :(
użytkownik usunięty

Re: Tuja Holenderska i Cyprys Lawsona Columnaris - uprawa

Post autor: użytkownik usunięty »

Miniuwa pisze:Dzis zasadzilem w ogrodku Tuje, kupione w Markecie i na metce bylo napisane, ze sa z Holandii, czyli zachodu. Jak mam je hodowac? w sloncu czy w cieniu? duzo podlewac? jaka gleba czy spryskiwac i w ogole?
A może oprócz kraju pochodzenia była również podana nazwa tui, jeśli tak to czy mógłbyś tu wpisać?
I druga sprawa, to prosiłabym o umieszczenie zdjęć owych tui i cyprysa, w drugim przypadku łatwiej będzie kolegom i koleżankom, chętnym pomóc Ci, ocenić czy są to uszkodzenia mrozowe, brak wody, czy choroba grzybowa. :->
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Może być wszystko:brak wody,mróz,choroba grzybowa,insekty.Trudno powiedzieć bez analizy,zdjęcia zapewne pomogą.Na początek zastosuj profilaktyczne opryski,masz je na stronie''Jałowiec Skyrocket choroba?''
Miniuwa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-18, 23:25

Post autor: Miniuwa »

A w ogóle jak owe Cyprysy jak sadzić ? bedę wiedział na przyszłość.

PS. zdjęcia dodam jutro bo dopiero będe w drugim mieszkaniu.
cleothini
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-05-07, 22:52

Post autor: cleothini »

Witam
To ja moze pokaze co sie dzieje z moimi cyprysami (Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana)). Pokusilam sie na nie w jakims markecie, posadzone zostaly ok 1,5 miesiaca temu, dwa uschly zupelnie, a kolejne wygladaja jakby wlasnie zaczely schnac tzn schna galezie od dolu.
Czesc smienila kolor, nie sa zielone a takie jakby brazowialy http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a67 ... f3099.html

No i takie brazowe plamy gdzieniegdzie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6d2 ... 23b27.html[/img]

A tak wyglada jalowiec http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5ff ... a64e2.html[/img]
Obrazek

Co to moze byc i jak sobie z tym poradzic, czym te krzaczki potraktowac zeby odzyskaly forme?

Prosze by ktos wyjasnil mi to lopatologicznie, bo ja zielona jestem w kwestii ogrodnictwa.
cleothini
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-05-07, 22:52

Post autor: cleothini »

To jeszcze raz ja, przypomne sie moze.

Cyprysiki mi zdychaja!!!
skarpetka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-15, 21:18

Post autor: skarpetka »

Hej.
Wyszukało mi Twój post w googlach i z nadzieja tu weszlam.
Moje w maju tez zaczely usychac... tez sa mlodziutkie sadzone rok temu.
Dawalam im substral - nawoz interwencyjny do iglakow. Za diabla nie pomoglo,
Teraz jest sierpien a jak mam ich w szpalerze 8, to 7 jest zoltych calych. jeden sie trzyma, ale od srodka tez zolcieje. Reszta ma od ziemi ladne zielone odrosty. Nie wiem co bedzie dalej, ale az zal mi na nie patrzec:(
jestem ciekawa jak Twoje sie maja teraz.
ODPOWIEDZ