Tuja Brabant - przycinanie, cięcie, formowanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
georgio
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-25, 09:04

Tuja Brabant - przycinanie, cięcie, formowanie

Post autor: georgio »

Witam
Mam posadzone 3-eci rok Thuje Brabant(żywopłot).Są wysokości około 140 cm.Chciałby zapytać czy zacząć je już formować, czy raczej poczekać do zadawalającej mnie wysokości i dopiero je przycinać.

pozdr
Grzegorz
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Jak najbardziej należy zaczynać przycinanie brabanta. Należy przyciąć końcówki zeszłorocznych przyrostów na całej roślinie.

Więcej: jak i kiedy przycinać tuje
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Pytanie do eksperta: wyginanie się tuji od pionu

Post autor: Asiek »

Witam
Mam chyba dość nietypowy problem :-/ Rok temu posadziłam w kwietniu kilkadziesiąt roślin Thuja Brabant z przeznaczeniem na żywopłot. Już jesienią zauważyłam, że iglaki zaczynają rosnąć krzywo, odchylone od pionu. Przekrzywienie dotyczyło tylko młodych przyrostów, ale że rośliny miały 30 cm, to efekt był taki, jakby całe się "przewracały". Posadzone są pod ścianą garaży, wystawa południowa, na niewielkim podwyższeniu, jakby wale.
Wiosną tego roku przywiązywałam czubki do siatki, żeby uzyskać pion, no ale przecież nie mogę tego robić co roku. Aktualnie thuje mają po 60-95 cm.
W dodatku nie wiem, co jest powodem takiego wyginania się roślin? Kierują się do światła? Jak temu zaradzić? Bardzo proszę o wskazówki.
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Jeżeli posadziłaś je rok temu to myślę że nie powinnaś się tym przejmować. Brabant ma dość duże przyrosty i one zazwyczaj pochylają się w którym z kierunków (zazwyczaj w kierunku słońca - fototropizm) .
Proponowałbym ich przycięcie i przez formowanie uzyskasz taki szpaler jaki tylko chcesz.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Dziękuję za odpowiedź!
rita1610
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-21, 20:06

Kiedy przycinać tuje

Post autor: rita1610 »

mam jeszcze jedno pytanie, w jakim okresie można przycinać tuje żywopłotowe tj. w jakim okresie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Tuje można przycinać od kwietnia do lipca. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
aneczelek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-12, 14:17

Tuje Brabant - kiedy przycinać?

Post autor: aneczelek »

Bardzo proszę o odpowiedzi na moje dwa pytanka:
na początku kwietnia tego roku posadziłam tuje brabant mające ok.70-80 cm. Wszystkie się przyjęły i sobie ślicznie rosną. Przy sadzeniu mieszałam moją glebę, torf oraz specjalną ziemię do iglaków. Chcę aby rosły jak najszybciej i stworzyły gęsty żywopłot. Stąd:

1. Kiedy muszę je przyciąć i jak dokładnie to zrobić?
2. Dzisiaj kupiłam nawóz do iglaków BIOPON. Czy mogę je nawozić już w tym roku czy dać im spokój?

Baaaardzo proszę o odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Rośliny iglaste, a do nich zaliczany jest żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Brabant' przycina się dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej robić to wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację (gdy nabrzmiewają pączki na pędach), i w sierpniu, gdy ciemnieją młode przyrosty. Ważne, aby cięcie wykonywać systematycznie, bo nowe przyrosty tworzą tylko młode pędy. Przycięcie zbyt starych gałęzi spowoduje, że roślina zamiast ładnie się zagęszczać, będzie w tym miejscu łysa. W tym roku już nie stosuj nawozu, w ziemi, którą użyłaś jest wystarczająco dużo składników aby odżywić roślinę. Zacznij nawozić dopiero od przyszłej wiosny. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
aneczelek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-12, 14:17

Post autor: aneczelek »

serdeczne dzięki za odpowiedź. A czy już w tym roku w sierpniu mam je przyciąć, czy poczekać z tym do wiosny przyszłego roku?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Cześć, ja bym poczekał do przyszłego roku :-D Teraz niech się roślinki zaaklimatyzują i podrosną. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
julian232
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-03-20, 20:01

Brabanty w złym stanie

Post autor: julian232 »

Witam. Otrzymałem od znajomych 8 sztuk około metrowych brabantów. Tuje zostały rozmnożone z sadzonek. Jednak po ostatniej zimie bardzo ucierpiały, połamały im się dolne gałęzie a drzewka zrobiły się bardzo rzadkie. I tu pojawia się moje pytanko czy brabanty posadzone w żywopłot za jakiś czas się zagęszczą i czy jest możliwość, że połamane u dołu gałęzie odrosną ?
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Post autor: Target »

Dolne gałęzie raczej nie odrosną ale jest szansa na zagęszczenie. Ważne jednak, żeby było dobrze przygotowane podłoże umożliwiające rozwój korzeni. Bez tego część nadziemna nie ma możliwości rozrastać się
julian232
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-03-20, 20:01

Post autor: julian232 »

Staram się spulchniać glebę miejscu gdzie sadze thuje. Aby się zagęściły będą wymagały fachowego cięcia?
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Zacznij je podcinać bokami jak typowy żywopłot w celu zagęszczenia, dość silne cięcie wiosną. Zaczną się ładnie rozkrzewiać i zagęszczą się.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
ODPOWIEDZ