Tu na razie jest ściernisko ale będzie... ogród

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Harwi piękne masz pole. czeka Cię dużo pracy, ale efekty są tego warte.
Dobry pomysł z oczkiem blisko tarasu. U mnie jest daleko od domu i teraz żałujemy (bo za daleko). Skorzystaj z mojego doświadczenia - oczko od strony południowej - czyli tej z najdłuższym i najsilniejszym nasłonecznieniem postaraj się zacieniowac - usypac górkę i na niej cos posadzic większego niż skalniaki lub w ogóle osłonic drzewami lub krzewami - inaczej latem będziesz miec zieloną breję a nie wodę. Filtr mechaniczny nie pomoże, jedynie bardzo silna lampa UV, ale ta przyjemnośc naprawdę nie jest tania.

Polecam również miejsce na ognisko
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Tak właśnie myślałam, oczko będę budować jak już będą zaczątki domu by ciężarówki itp itd mi nie poniszczyły. Górka będzie z ziemi z fundamentów i jeszcze pewnie dosypie co nieco i sie podkopie (zobacz na ile mi poziom wód wystarczy) bo z jednej strony będzie mini kaskadowy strumyczek a z drugiej może mała spiżaraeczka (coś jak u hobbitów hihi). Na razie skupiam uwagę na tylnej części ogrodu tam wiem ze nie będą ingerować ciężkie sprzęty i mogę spokojnie sobie sadzić by za pare lat jak sie zabierzemy za dom coś już było a nie tylko zboża ;). Koło altaneczki która będzie właśnie w zagajniku brzózek będzie grill no i właśnie sie zastanawiałam czy ognicho czy girl a może i to i to ;) wyjdzie w praniu.

Niestety tak jak mówicie dużo pracy przed nami, chęci są duże, czasu mniej ale sie znajdzie za to z finansami najgorzej ale damy rade 8-) . Dużo robimy sami ;) Dobrze ze mam zdolnego i pełnego chęci męża :mrgreen:

W tej chwili szukam pomysłu na skalniaczek, mam tylko otoczaki i jakoś mi sie średnio to widzi. Jak ktoś ma jakieś pomysły może widział fotki może ma takiego, cokolwiek bardzo chętnie zobaczę. A jak już coś wymyśle i zrobię to oczywiście fotki pokażę ;)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Ja również mam w planie oczko wodne, ale w obawie przed komarami atakującymi na tarasie myślałam by odsunąć je od budynku conajmniej 15m :?: A co do skalniaka z otoczaków, to myślę że to jest równie dobry materiał, przecież jak skarpę pokryją skalne roślinki a w założeniu tak ma być, to kamienie nie będą rzucały się w oczy bo ich postać będzie drugoplanowa, a i tak częściowo pokryją je rośliny, chyba w większości płożące :oops:
PS. piękny masz avatarek :roll:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

No, jak będziesz miała zagajnik to się b. poprawi pejzaż.Ja w swoim mini lasku posadzę brzozy z sosnami- oczywiście jakieś nisko rosnące gatunki. Ty możesz pozwolić sobie na naturalne rozmiary.A co do winogron;czy już kiedyś miałaś własny zbiór?
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Tak na skalniaczku mam właśnie taką nadzieje, ze tak bedzie jak mówisz piwonio ;) Narazie wysiałam w doniczkach trawki widzę ze coś kiełkuje wiec jestem dobrej myśli, mam też kilka rodzajów rojników mam nadzieje ze wytrzymają jeszcze troszkę w doniczkach na balkonie już niedługo będą wolne ;) no i oczywiście muszę zakupić jakieś płożące iglaczki czy coś? Jak sie w ogóle rozmnaża takie cudeńka? Nie wystarczy odciąć gałązkę do ukorzeniacza i będzie dobrze? Nie śmiejcie się ja sie uczę ;)

Piwoniu - Co do oczka to tak przy tarasie ale znowu tez nie za blisko to jeszcze sie obada ;)

Dzięki avatarek jest słoneczny ;) lubie słoneczniki baaaaardzo, zapewne tez posadzę je gdzieś by świeciły jak małe słoneczka ;)


Orania
Zagajnik właśnie nie mogę sie doczekać aż będzie jakieś drzewo większe niż 50cm :) hiih
Za dużych też nie chce mieć bo nie wiem jacy będą sąsiedzi w przyszłości i w ogóle problem będzie ze ścięciem np nie daj boże (bo np komuś sie nie będzie podobało czy coś) bo na takie drzewa trzeba mieć pozwolenie na ścięcie od jakiejś wysokości oprócz owocowych.

Mam również wierzbę, na początku służyła jako podpórka do mojej brzózki (kij) ale zakwitła wiec.... nie miałam serca sie jej pozbywać i mam już zaczątek wierzby płaczącej hihi i to jest największe drzewo na mojej działce. Kij ;) który sie spodobał jakiemuś ptakowi łownemu siada ciągle na nim (w sumie to najwyższy punkt w polach) Ostatnio nawet zostawił sobie śniadanie na nim -połowę myszy -brr na drugie dzień już jej nie było hihi Jak znajdę fotkę to pokażę.

znalazłam

Obrazek

Obrazek

Niestety nie miała jeszcze okazji zbierać winogron ze swojej uprawy ;( ale już choduje sobie szczepkę u znajomego jak tylko będę miała gdzie ją wsadzić to zabieram bo jeszcze się rozmyśli hihi
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Harwi wysłałam Ci wczoraj wiadomość na pw w sprawie rośli ale nie wiem czy doszła.
Awatar użytkownika
jolciajci
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2008-02-14, 21:59

Post autor: jolciajci »

Witaj Wiolu :-) .
Masz bardzo ładny i duży teren do zagospodarowania.
Bardzo dużo pracy cię czeka , ale jak widzę twój zapał to myślę że razem z mężem szybko zagospodarujesz swoje włości. Teraz tylko czekaj na wiosnę i ciepłe dni i pomalutku działaj na swoim ranczo :lol: .

Pozdrawiam .
Jestem jaka jestem - pozdrawiam serdecznie Jola
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Post autor: Grama »

Masz piękne pole do popisu!"Tu narazie..."chodziło mi po głowie 3 lata temu.Moje ściernisko różniło się od Twojego tym,że-miało i ma 7300m2,stał na nim dom do kapitalnego remontu,a cały teren pokryty był chwastami i dzikimi krzakami,bo przez 5 lat nikt tam niczego nie dotykał.Minęły 3 lata i mam to co mam-można zobaczyć w"skalniaku z rozpaczy".Czeka Cię morze wylanego potu,masa błędnych decyzji,zwątpienie,ale warto!Wiem co mówię,satysfakcja Cię czeka ogromna.Nie zrażaj się niczym i powodzenia!Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Dzięki Grama i Jolcia za dobre słowa <cmok>

Jak narazie mamy dużo zapału i każdy weekend o ile pozwoli pogoda spędzamy na działce W ten weekend plan do wykonania- Wykopać studnie :-D ;) Mam nadzieje, że będzie jednak więcej roślinek do podlewania niż tylko iglaki i trawa :oops: więc wożenie w butelkach będzie coraz bardziej uciążliwe ;)


Grama podziwiałam właśnie twój skalniak tylko nie rozumiem gdzie ty masz tą rozpacz :evil: Taki skalniak każdy by z pewnością chciał mieć a ja jestem na czele :oops:

Na wiosnę właśnie tez będę robić skalniako -rabatkę do rozmnażania (ewentualnego ;)) Już nie mogę sie doczekać :roll: Teraz szukam sobie roślinek kompletuje projektuje marze itp itd hihi i czekam na wiosnę ;)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Wszyscy się chwalą swoimi roślinkami jak to u nich już Wiosna :oops: :cry: Ja jeszcze nie mam takich oznaków wiosny. Natomiast pokaże przygotowania do przyszłej wiosny :mrgreen: Ten weekend był łaskawy i w końcu wykopaliśmy studnie JUPI Dwa dni sie męczyliśmy, dobrze że była pomoc znajomego bo sami byśmy nie dali rady albo coś byśmy ... sknocili. :oops:

OTO ONA

Obrazek

A tu utknęliśmy prawie na 2 godz bo "kamyczek" sie pojawił hihi Taki prawie tonowy :evil: Pięknie by sie prezentował na moim skalniaczku ale niestety nie udało sie go wyciągnąć i pozostanie w studni :-/

Obrazek

A i jeszcze jedna fotka jaki mamy fajny pojemnik 1000l na wodę ;) Mam nadzieje, że nikt nam go nie podwędzi :-/


Obrazek


O i tak u mnie wygląda wiosna ihhii
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A to była studnia kopana czy wiercona :?: Wygląda ciekawie, a mnie właśnie czeka ten problem ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

A to była studnia kopana czy wiercona :?: Wygląda ciekawie, a mnie właśnie czeka ten problem ;-)
Kopana własnoręcznie na głębokość 2,5 m :mrgreen: , nie będzie to studnia głębinowa ale na takie wody podskórne, niezdatna do picia niestety ale dla kwiatuszków w sam raz chyba nią nie pogardzą :mrgreen:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

To super :!: Twoje roślinki będą mogły pić bez ograniczeń :-D . A jak z wodą do domu :?:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

A jak z wodą do domu :?:
Jak już będzie dom to do domu normalnie z rurociągów bo są przy drodze tylko sie podłączyć :mrgreen: ale to w przyszłości. Teraz najważniejsze były roślinki które niedługo też się pojawią na działce i będą zapewne spragnione;) a my do picia wodę mineralna albo "Pifko" w upalne dni :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witaj

Masz ślicznie dużo miejsca – w sam raz żeby zdrowo się rozpędzać ;-)
Ja odnośnie oczka - jeśli będzie stosunkowo duże polecam ci trzciny – są używane w oczyszczalniach biologicznych, i choć są dość ekspansywne, to można przecież zawsze to skorygować ;-) Z innych roślin wykorzystywanych do oczyszczania wody możesz spróbować – sit, pałka wodna, tatarak, wiklina, bądź bardziej ozdobne – irysy wodne.
I jeszcze jeden pokrewny aspekt - nie wiem czy to twoje pole jest daleko od „cywilizacji” w sensie przyłączy, np. kanalizacyjne. Z pewnością prędzej czy później będziesz tego potrzebować skoro masz zamiar tam w przyszłości osiąść (nawet sezonowo). Jeśli szanse na kanalizację są marne to może znajdziesz miejsce na oczyszczalnię biologiczną? Póki jeszcze nie masz w pełni zagospodarowanej działki.

Pozdrawiam
Kasia
ODPOWIEDZ