Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: Iga51 »

Mam trzy krzewy trzmieliny. Nie znam ich nazw. Oto one
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam je od ponad trzech lat. Czytałam, że niektóre trzmieliny kwitną. Moje nie kwitły. Napiszcie o swoich doświadczeniach z trzmielinami.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trzmieliny

Post autor: Danka »

Ja także mam kilka odmian trzmielin ale niektóre dostałam jako nn i próbuje je rozszyfrować. Trzmieliny kwitną ale nie zawsze. A potem mają ładne owoce.
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trzmieliny

Post autor: Iga51 »

Danusiu. Niesamowita jesteś, dziewczyno. :orany: Wszędzie jesteś w stanie odpowiedzieć na każdy temat. :padam: Wiesz, mam jeszcze jedną trzmielinę, ale całkowicie zieloną. Jutro zrobię zdjęcie. Gdzieś czytałam, że trzmieliny w ogóle wybarwiają się na zielono jak mają za ciemno i za ciasno. Moja rośnie od zachodniej strony i tak właściwie pod jaśminem (jaśminowcem). Chyba, że to jej taka uroda.
A swoją drogą mam propozycję: Załóż wątek "Danusia radzi". Ale miałabyś wzięcie. :) Nie trzeba byłoby skakać po wszystkich wątkach. (brak emotikon, żeby wyrazić Ci podziw)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trzmieliny

Post autor: Danka »

Iga51 pisze:Danusiu. Niesamowita jesteś, dziewczyno. :orany: Wszędzie jesteś w stanie odpowiedzieć na każdy temat. :padam: Wiesz, mam jeszcze jedną trzmielinę, ale całkowicie zieloną. Jutro zrobię zdjęcie. Gdzieś czytałam, że trzmieliny w ogóle wybarwiają się na zielono jak mają za ciemno i za ciasno. Moja rośnie od zachodniej strony i tak właściwie pod jaśminem (jaśminowcem). Chyba, że to jej taka uroda.
A swoją drogą mam propozycję: Załóż wątek "Danusia radzi". Ale miałabyś wzięcie. :) Nie trzeba byłoby skakać po wszystkich wątkach. (brak emotikon, żeby wyrazić Ci podziw)
Są trzmieliny całkowicie zielone. Ja zauważyłam, że kolorowe(żółte) lepiej wybarwiają się na słońcu.
Obrazek
Igo, bardzo dziękuję za słowa uznania :padam: ale są osoby o większym zasobie wiedzy ogrodniczej :mrgreen: Trochę wiedzy posiadam z własnego doświadczenia. Dlatego mogę się nią podzielić ;-) Moim zdaniem najlepiej sprawdzają się wątki z nazwą konkretnej rośliny. Wtedy łatwiej udzielić informacji :-D
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trzmieliny

Post autor: Iga51 »

Danusiu. Mnie nie chodzi o typową wiedzę książkową. Ja wolę właśnie wiedzę z osobistych doświadczeń. Po Twoim ogrodzie widać, że taką właśnie posiadasz i dlatego lubię Twoje rady. Książki każdy może sobie poczytać, ale to nie to samo. :D Moją żółtą trzmielinę przesadziłam teraz jesienią właśnie na miejsce bardziej słoneczne i mam nadzieje, że nie zrobiłam jej krzywdy. Po przesadzeniu końcówki liści zaczęły jakby różowieć. :(
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trzmieliny

Post autor: Danka »

Trzmieliny zimą czerwienieją :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trzmieliny

Post autor: Iga51 »

No i widzisz Danusiu, ja o tym nie wiedziałam. :hyhy: Już myślałam, że jej krzywdę zrobiłam. To jak już się tak rozgadałyśmy, to jeszcze tylko powiedz mi, czy tę zieloną trzmielinę mogę jeszcze przesadzić, czy poczekać do wiosny? :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trzmieliny

Post autor: Danka »

Ja bym przesadziła, póki nie ma mrozów. I bardzo dobrze ją podlać. Bo zimozielone potrzebują dużo wilgoci w zimie. Ze względu na pozostające liście. Wiosną można podmarznięte gałązki przyciąć. Trzmielina bardzo dobrze się regeneruje.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trzmieliny

Post autor: Iga51 »

Serdeczne dzięki. Jutro ją przesadzę, chociaż według ekologicznego poradnika księżycowego jutro nie wolno. No dobra, zrobię to w poniedziałek. :)
Dobrej nocy życzę :spi:
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: Sylwia,Gosia »

WP_20160719_023.jpg
WP_20160719_025.jpg
Proszę o pomoc dla mojej trzmieliny,właśnie takie jakie pokazywała tu wcześniej Iga ,dostałam 2 od niej .Bardzo chciałabym mieć zieloną ściankę ,zimozieloną i wytrzymałą .Dostałam od Igi 2 szczepki w styczniu, z białymi i żółtymi plamkami .Wsadziłam do małych doniczek (małe sadzonki z korzeniami) i wypuściły małe listki.Niektóre opadły ,ale roślinka była cały czas zielona.Właściwie ,prawie nie urosła ,a u jednej 3 tygodnie temu zauważyłam mączniaka prawdziwego,który po jednym oprysku Topsinem znikł.Od czasu do czasu ma jednak "brzydki "listek i nie rośnie.Gdzieś 3 dni temu włożyłam do doniczki pałeczki z odżywką ,chcąc zmienić doniczkę jak roślinka podrośnie. Tutaj pnącej trzmieliny nie widziałam w sprzedaży ,dlatego Iga specjalnie mi ją przesłała .
co mogę zrobić ,żeby roślinki nie zmarnować i żeby zaczęła rosnąć ?
Załączniki
W tych doniczkach od stycznia ,a pałeczki odżywcze mają od ponad 3 tygodni.
W tych doniczkach od stycznia ,a pałeczki odżywcze mają od ponad 3 tygodni.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: Petrus »

Nie mają przypadkiem za mokro? Dałaś odpowiednią dawkę tych pałeczek? Bo czasami ludzie wtykają za dużo myśląc, że roślina zacznie szybko rosnąć a to jeszcze bardziej pogarsza sprawę.

Przytnij wszystkie pędy o połowę żeby trzmielina od dołu się rozkrzewiła :-)
Załączniki
WP_20160719_028.jpg
WP_20160719_028.jpg (43.47 KiB) Przejrzano 2342 razy
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piotruś,dałam po 2 pałeczki te NPK12-6-9 ,mierząc dobrze doniczkę.A czy miały za mokro?Zawsze wilgotno,ale może powinnam troszkę przesuszyć ?
Szkoda było mi je przycinać ,ale tak zrobię jak radzisz,zmienić doniczkę ? Te brązowawe plamy na brzegach liści i w konsekwencji opadanie ich ,czy to grzyb ? Powinnam spryskać Topsinem ?

Dzięki :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: Petrus »

Utrzymuj stale lekko wilgotne podłoże, jak dajesz pałeczki to nie można nawozić niczym innym bo przypalisz rośliny, pamiętaj :-)
Te szczytowe liście jakieś takie jakby były powykręcane to może jakiś niedobór być albo zła uprawa. Lepiej jak je przytniesz bo rozkrzewią się i będą miały lepszy pokrój, bo tak to pędy Ci wyrosną długie i tyle a roślina nie będzie gęsta.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: Sylwia,Gosia »

Tak zrobię Piotruś,napisz czy mam zmienić doniczki na większe ?,bo od stycznia są w tych samych o średnicy 11 cm ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Trzmielina - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Post autor: Sylwia,Gosia »

OK. -dzięki ,będę pamiętać.

Zmienić doniczki na większe ?

Roślinki przycinałam trochę na wiosnę ,bo te listki nowe co wyrosną ,to odpadają i próbowałam je już zagęścić ,ale to było może jeszcze w maju .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ