Trzeci raz w tym roku dosiewam i nie rośnie

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
mrufka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-11, 22:14

Trzeci raz w tym roku dosiewam i nie rośnie

Post autor: mrufka »

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem i bardzo początkującym ogrodnikiem.

Najpierw przedstawię fakty.

1. Mam glebę gliniastą z kamieniami. Mało tego, poprzednio był tu stawik po którym została dziura i masa gruzu. Gruzem zasypaliśmy dziurę i z grubsza wyrównaliśmy.

2. W zeszłym roku kupiliśmy czarnoziem i wysypaliśmy bezpośrednio na glinę na ok. 5 cm grubości. Posialiśmy trawę, która pięknie wyrosła.

3. Po zimie pozostały gdzieniegdzie kępki.

4. Usłyszałam o drenażu, więc zakupiliśmy piasek gruboziarnisty (warstwa ok. 1cm), porobiliśmy dość gęsto dziury w ziemi ( za pomocą wiertarki, ha,ha,ha ) i posialiśmy trawę. I nic - poza paroma źdźbłami.

5. Kupiłam drugi raz trawę, wzruszyłam ziemię, posiałam, efekt ten sam.

6. Za trzecim razem oprócz nasion kupiliśmy również kompost, którym cienką warstwą przykryliśmy nasiona. I na razie nic nie widać. Jestem już wściekła i rozważam opcję trawki w rolkach, jak ta tzecia nie wyrośnie.

Podlewałam co około 2 dni, w każdym przypadku.

Co ja robię źle? Czemu w zeszłym roku wyrosła, a teraz nie chce ( nasiona tej samej firmy)

Czy można na te kępki zeszłorocznej trawy położyć trawnik z rolki ( bo przekopać tej ziemi raczej nie ma szans )

Z góry dziękuję za rady

mrufka
mrufka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-11, 22:14

Post autor: mrufka »

Dziękuję bardzo za wszystkie milczące rady. Wprost nie mogę się opędzić od milczących i życzliwych fascynatów ogródkowania z tego forum. Jest mi bardzo przyjemnie, że milcząc mi pomogliście. Mam nadzieję, że inni pomogą wam w tak samo milczący sposób.


P.S.

Poradziłam sobie sama. Mam wrażenie, że na forach tego typy kwitną towarzystwa wzajemnej adoracji, które nie tolerują nowych przybyszów.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Być może na gliniastym podłożu trudno będzie dochować się trawnika. Trudno rozstrzygać z opisu, bez zdjęć jakie zaistniały problemy. Jeśli jest zbita glina, to najrozsądniejsze wydaje się najpierw przekopanie podłoża i wymieszanie z piaskiem. Dopiero na ubite podłoże można dać warstwę czarnoziemu. No i znowu siać.

Jeśli zaś pytasz o kładzenie trawy w rolkach na pozostałych kępach trawy, to skoro gleba jest tak twarda, że nie można jej skopać - to jak się ma zakorzenić trawa z rolki? W dodatku na nierównościach z pozostałości "trawnika". Trawa w rolce nie jest tak tania, by się do jej kładzenia właściwie nie przygotować.

Ps. Nie ma się co obrażać na TWA* z tego forum. Być może dałaś za trudne zadanie, z pewnością troszkę mało danych. Wobec tego każda prognoza czy odpowiedź - w tym moja - jest trochę jak wróżenie z fusów. Z tego powodu nie obrażałabym się tak szybko. Myślę, że jeśli komuś naprawdę zależy potrafi mimo wszystko znaleźć informacje.

Życzę powodzenia!
:-)


_____
* Towarzystwo Wzajemnej Adoracji. :mrgreen:
PanOgrodnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-01, 22:19

Post autor: PanOgrodnik »

Witam.

Trawa potrzebuje 15-20cm, zeby sie ukozenic. Z tego co opisujesz u Ciebie jest 6cm a to za mało. To jest niemożliwe, żeby mieszanka nie zkiełkowała. Jaką wysiewałaś mieszanke, z jakiej firmy i jaki skład? Czy ta trawa rośnie w dole, czy teraz jest już płaski? WIęcej szczegółów podaj...

Co do aktywności tego forum to faktycznie jest słabe...mało kto tu się wypowiada
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

PanOgrodnik pisze: Co do aktywności tego forum to faktycznie jest słabe...mało kto tu się wypowiada
Trudno prowadzić 'monolog dramatyczny' z interlokutorką, która pojawiła się na forum, rzuciła pytanie i tyle ją widzieliśmy. Ani zdjęć, ani doprecyzowania problemu. Nie wydaje mi się by było to Forum Fusianych Wróżbitów. ;)
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Forum to miejsce gdzie dyskutuje tysiące osób!
Czy po zalogowaniu się i zadaniu tylko jednego pytania a w dodatku mgliście opisanego problemu mrufka i Pan Ogrodnik uważają,że jest to dyskusja?
Mrufka wpadła tu jak do sklepu po bułkę i myślała,że za pięć minut dostanie sto odpowiedzi na pytanie,dlaczego po zasypaniu gruzem stawiku i wyrównaniu z grubsza(jak można coś wyrównać z grubsza,to tego nie wiem),nie rośnie tam trawa.Już odpowiadam ze szczegółami.
Ano dlatego.
Dobre maniery nakazują na tym forum najpierw przywitać się ze wszystkimi,póżniej przedstawić,następnie wziąć krzesełko w postaci założenia własnego wątku,usiąść wygodnie razem z nami,podnieść dwa paluszki do góry i cierpliwie czekać.
W tym czasie można opisać swoją działeczkę czy ogródek,pokazać go na fotografiach i wtedy myślę,że oczka wszystkim by się rozszerzyły.
Panie Ogrodniku,a do kogo Pan ma pretensję,że jest mała aktywność na tym forum?Proszę zobaczyć ile ma Pan napisanych postów przez 5 miesięcy.Ja goszcząc tu przez miesiąc, mam trzy razy więcej.
Przepraszam,że nie na temat,ale musiałem się odnieść do tych wypowiedzi.
Pozdrawiam.Waldek.
Awatar użytkownika
DZIAŁKOWICZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-11, 10:49

Re: Trzeci raz w tym roku dosiewam i nie rośnie

Post autor: DZIAŁKOWICZ »

Myślę, że właśnie zbyt zwarta bryła, która nie pozwala na utrzymywanie się wody jest twoim problemem,
nasiona które posiałeś wypłukiwane są w czasie deszczu i nie utrzymują się w podłożu. Rada na to jest prosta,
musisz nawieźć ziemi, możesz również dodatkowo dodać trochę obornika i przekopać razem mieszając.
Na gleby ciężkie, tak zwane gliniaste, na działkach zalecane jest również sypnięcie trochę spłuczki (żółtego piasku). Przekopując go wraz z ziemią gleba będzie bardziej przepuszczalna, a to stanowi o tym, że woda będzie docierać do korzeni, nie tylko trawy, ale wszystkiego co na niej rośnie.
Ostatnio zmieniony 2012-04-11, 14:30 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawienie interpunkcji i ortografii.
ODPOWIEDZ