Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
krakow2000
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-24, 12:40

Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: krakow2000 »

Witam
Mieszkam w bloku, zakupiłem sadzonki 10 szt. Truskawki Pnącej Selvia. Jak macie je na balkonie posadzone?? Ile na jedną doniczkę tak aby ładnie wyglądała. Wiem jaka ziemia, nawożenie itd. bo poczytałem tematy na stronie ale chciałem się dopytać osób które mają takie u siebie jak sadzicie w doniczce, w jakich odstępach od siebie, sadzicie aby zwisały czy sadzicie aby rosły w górę?
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj ! :) :)
Próbowałam w poprzednich latach , uprawiać na balkonie z truskawki (kilka na próbę) i niestety bez wielkich efektów .
Były na wschodnim balkonie ,ale od strony południowej miały też trochę słońca po południu. Doszłam do wniosku ,że za mało.
Sąsiad ,na balkonie południowym ma truskawki w wielkiej donicy wbudowanej w ogrodzenie balkonu. Donica 100cm x 30 cm i mnóstwo słońca (północne Włochy ) ,oprócz wody nic nie dostają i pieknie rosną .
Radzę Ci więc zadbać o stanowisko bardzo słoneczne i sadzić je w odległości 15 -20 cm i to w podłużnych ,jak największych donicach ( woda nie paruje tak szybko) . Nie przelewaj ,bo zachorują . Truskawki raczej zwisają , z tego co wiem , nigdy się nie pną .
Może wypowie się ekspert ,albo ktoś z podobnym doświadczeniem, życzę powodzenia :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
krakow2000
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-24, 12:40

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: krakow2000 »

W sumie to znowu pytanie o tą truskawkę ale co by nie zaśmiecać forum to zapytam tutaj w temacie znowu a jak nie będzie odpowiedzi to walnę spama ;)

No więc mam te truskawki kupione na alledrogo. Odmiana to wg aukcji Selvia a dostałem 12 sadzonek (2 chyba w gratisie) bo kupiłem 10 z racji tego iż "pewnie się nie przyjmą wszystkie" i niestety (dla wielu stety) wszystkie się przyjęły. Niby nie ma problemu, wszystkie przyjęły się, będą rosnąć itd. tylko mam mały balkon, budownictwo płytowe więc nawet sadząc tyle sadzonek nic z tego nie będzie bo mi miejsca na balkonie nie starczy.
Jakimś rozwiązaniem była by donica polecana przez sprzedawcę (innych też się pytałem) okrągła o średnicy najmniej 40cm w której można 5-6 sadzone posadzić dookoła co z racji wagi odpada jako wisząca. Zakładałem iż będzie pnąca ale ładnie prezentuje się jako wisząca :) i tutaj właśnie cały "dramat" się rozgrywa czyli JAK to rozwiązać. Prostokątne nie bardzo wchodzą w grę bo nie mam ich jak powiesić a zwisać po balkonie - sąsiedzi by mi podjadali ;). Dodatkowo czytając porady z głównej strony portalu wynika iż donice powinny być głębokie tylko jak głębokie na balkon?
Mogę powiesić 2 mniejsze donice i dać do nich po 3 sadzonki bo ich waga również będzie mniejsza oraz będzie łatwiej przezimować niż pnącą a jak pisałem balkon nie jest jakoś specjalnie wielki. Dodatkowo aby nie tracić sadzonek myślałem o tym aby kilka posadzić w wiszących doniczkach a resztę w prostokątnej ale z drugiej strony widząc zdjęcia od wujka google to wiszące z donicy wyglądają najlepiej.
Nie wiem czy gęsto = mniej owoców ale jak pisałem nie mam zbytnio wiele miejsca a stawiając donicę 100cm długości wo wejdzie tam z 6 sadzonek które mogą zwisać po balkonie tylko też nie wiem jak głęboka donica...

Na koniec... jak sprawdzacie czy na dnie doniczki nie ma zbyt wiele wody?? Niby dren będzie na dnie ale ziemia z wierzchu szybciej wysycha przez co częste podlewanie może sprawić iż zbyt wiele wody będzie na dnie.
Za wszelkie rady będę wdzięczny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: Sylwia,Gosia »

]Oooooj ! " w gorącej wodzie jesteś kąpany " :-D . Ja mam więcej czasu , to Ci chętnie odpowiadam ,ale eskpertem nie jestem , oni nie odpowiadają codziennie na nasze pytania ,a koleżanki i koledzy forumowicze mają teraz pełne ręce roboty , wiele z tych osób ma hektary do przerobienia , nie tak jak my balkony :) .
Oglądając fotki w necie , to truskawki owocują tam nawet w małych donicach ( zobacz wiszące truskawki u naszego administratora Rafała w wątku "Małe jet piękne ,czyli ogród rafaloku" , nasz Rafał zastosował hydrożel w dość małych doniczkach .
Gdyby te truskawki były moje i miałabym taką możliwość , to powiesiłabym część w donicach ( te największe mają średnicę 35 cm ,są bardzo głębokie ,więc posadziłabym tam spokojnie z 6 roślinek) .Istnieją nawozy do malin czy truskawek , musisz tylko poszukać . Resztę truskawek posadziłabym w podłużnej na barierce. Aż tak długie nie będą ,żeby sąsiad je objadał :lol: .
To moje donice o śr. 35 cm ,ą bardzo ciężkie ,w ocieplony mur sąsiad wkładał bolec 10 cm ( nie znam fachowej nazwy)i  mam je drugi rok .Na spodzie daję drenaż kilkucentymetrowy ,do dziurek, potem wsypujesz ziemię ,albo  jak ja daję agrowłókninę  czarną i potem ziemię. Wilgotność ziemi w donicy i tak sprawdzasz głęboko palcem.
To moje donice o śr. 35 cm ,ą bardzo ciężkie ,w ocieplony mur sąsiad wkładał bolec 10 cm ( nie znam fachowej nazwy)i mam je drugi rok .Na spodzie daję drenaż kilkucentymetrowy ,do dziurek, potem wsypujesz ziemię ,albo jak ja daję agrowłókninę czarną i potem ziemię. Wilgotność ziemi w donicy i tak sprawdzasz głęboko palcem.

Powodzenia! :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
krakow2000
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-24, 12:40

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: krakow2000 »

To jak tak chętnie pomożesz ;) to mam pytanie:

Drenaż na dnie to sprawa jasna ale jak sprawdzasz czy na dnie nie ma zbyt wiele wody?? Piszą na necie iż powinno się "podlewać" tak aby ziemia nie była popękana ale czy MASZ/ZNASZ jakiś sposób na to aby nie upoić ich do nieprzytomności??

Muszę pokombinować z podłużnymi donicami, jakoś dam radę mam nadzieję aczkolwiek na pewno coś powieszę tylko teraz właśnie o tą kontrolę wilgotności się rozchodzi. Niestety donica 100x30 nie wchodzi w grę bo mam za duży balkon ;) i połowę jego szerokości by zajęła.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dla 10 , czy 12 truskawek nie potrzebna jest taka wielka donica. A z tym sprawdzaniem wilgotności to ja też mam problem. Mój ogrodnik ,starszy pan , mówił mi , że powinno się mieć nie tylko "zielony kciuk", jak mówi włoskie przysłowie ,ale i " czarny kciuk " , od sprawdzania wilgotności ziemi :lol: . Jeżeli na głębokość 4 cm czujez ,że jet wilgotne , to większości roślin to wystarcza .Zawsze lepiej , żeby było za sucho niż za mokro . Kupiłam kiedyś tani i prosty przyrząd do pomiaru Ph i wilgotności .
Zdaj się trochę na logikę i intuicję , bardziej pamiętaj o stanowsku nasłonecznionym wystarczy ,że nie wyschną "na pieprz" i nie będą miały mokro ,wystarczy wilgotno.
Ważna rzecz : w upalne dni niektóre rośliny (nie wiem czy truskawki) pod wpływem słońca więdną ,mimo ,że mają wilgotno .Nie leć od razu z konewką ,bo im zaszkodzisz , przestaw w lekko zacienione miejsce ,lub przeczekaj gorące godziny .
Wsadź już te truskawki , żeby się zadomowiły w doniczce jeszcze przed wielkimi upałami :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
krakow2000
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-24, 12:40

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: krakow2000 »

U nas już upały... dzisiaj prawie 30 stopni w cieniu u mnie... a truskawki są na razie w takich małych plastikowych co zwykle do rozsady się używa ale dzisiaj je zakopię w normalnej. Chociaż może jutro rano...
krakow2000
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-24, 12:40

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: krakow2000 »

A jeszcze takie jedno pytanko odnośnie donicy to jak dam jej drenaż to nie muszę jej "dziurawić" i dawać podstawkę? Nigdy się w dren nie bawiłem więc... pytam :)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: Sylwia,Gosia »

Odprowadzenie wody zawsze lepiej mieć , chociaż wiele osób z powodzeniem sadzi w pojemnikach zamkniętych ,bez odpływu .Co to za doniczki masz , że nie mają dziurek ? Zrób fotkę dna donicy i pokaż . Jeśli to możliwe ,to zawsze lepiej zrobić te dziurki :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: malina »

Gosiu , u nas w doniczkach / nie osłonkach ozdobnych/ są przez producenta zrobione wybrzuszenia w dnie doniczki i kto chce mieć otwory robi je , ja przebijam ostrym nożem lub gwoździem .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Halinko , tutaj raczej nie ma w sprzedaży takich doniczek , chociaż skądś nawet taką doniczkę raz miałam (malutką) i też robiłam dziurki.
W takim razie , jeśli są dziurki ,do tego duże , nie zawsze robię drenaż , wystarczy pilnować , żeby woda nie stała długo ( chwilę po podlewaniu to normalne). Drenaż jest jednak konieczny w wiszących donicach ,które otwory odpływowe mają bardzo wysoko.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: Danka »

W doniczkach są dziurki. W osłonkach nie ma ;-)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: erazm »

Jak przechowujecie truskawki wiszące w doniczkach w okresie zimowym, czy pędy na których owocuje zostawiacie, ... .
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: Petrus »

Ja wszystkie rozłogi zwisające wycinam i sadzę do nowych doniczek bo szkoda wyrzucać. Rośliny mateczne układam w donicach na ziemi i tak zimują na rabacie. Można też ustawić na balkonie i podlewać gdy jest odwilż żeby nie uschły.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Truskawka pnąca - ile w doniczce??

Post autor: erazm »

Truskawki mają jeszcze owoce. A jak u Was?
Załączniki
DSCN5783.JPG
DSCN5784.JPG
ODPOWIEDZ