Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:Irku, salsefię znam. Liście salsefii i skorzonery są do siebie podobne. Korzenie różnią się kolorem po wyjęciu z ziemi. Skorzonera jest prawie czarna, a salsefia jasna. Muszę jednak wspomnieć o tym, że nawet w internecie spotkałam się z tym, że w niektórych publikacjach piszą "skorzonera, zwana inaczej salsefią". I takie coś się publikuje. A to są przecież zupełnie różne warzywa.
Igo, dokładnie. To świadczy jedynie o poziomie takich książek.
Skorzonera i salsefia to są moje topowe warzywa i jeśli kiedyś dorobię się działki, one pierwsze się na niej znajdą.
Iga51 pisze:"Marek kucmerka", nigdy o czymś takim nie słyszałam, a tym bardziej nigdy czegoś takiego nie jadłam. I to jest u nas dostępne?
Kiedyś był używany jak ziemniaki, obecnie w Polsce praktycznie nie do zdobycia, nawet nasiona. Jadłem go, bo akurat rósł u mojej cioci w ogródku. Jest milion razy lepszy niż kartofle.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: lawender »

Salsefię jadłam raz, ktoś mnie poczęstował,pamiętam,że mi smakowała :rotfl: Wczoraj wyczytałam trochę o karczochach, ale kiedy doszłam do momentu kiedy pani pisała KARCZOCH ZWANY INACZEJ KARDEM to już zrezygnowałam z dalszego czytania,,,,,kard a karczoch to tez dwie różne roślinki prawda? Tak więc cieszę się że możemy wymieniać się doświadczeniami.
Iguś moczyłam w ciepłej wodzie,i wiesz co robię by woda byłą cały czas ciepła? Tę ciepłą wodę wlewam do termosu taki kubek nawet jak termosik mały...i tam woda nie zmienia temperatury ,nasionka moczą się cały czas w ciepłym.....oj dogadzam tym moim nasionkom i roślinkom oj dogadzam Kochani. :rotfl:

-- Ostatnio dodano 2014-02-21, 10:03 --

Irku a o tej roślince MAREK KUCMERKA -tez pierwszy raz słyszę .Napisz coś więcej;)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: Iga51 »

Oleńko, Marek kucmerka już zawitał w Irka wątku o ziołach. Napisał tam o nim wszystko. Nie sądzę jednak, żeby można byłoby zdobyć nasiona. :zalamany:
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: Doxepine »

Nasiona są dostępne w zagranicznym sklepie seedaholic (Rafale drogi, mam nadzieję, że mi wybaczysz tę reklamę, ale to w imię wyższej idei). Ktoś z tego forum, o którym pisałem w ziołowym wątku zamawiał stamtąd właśnie marka kucmerkę. Trzeba tylko uważać, bo nazwa "kucmerka" tyczy się jeszcze jednej rośliny - czyśćca błotnego (Stachys palustris). Bulwy czyśćca są również jadalne i mają podobny smak do marka kucmerki.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: lawender »

Dziś pokażę Wam zdjęcia moich karczochów.Po lewej na zdjęciu wysiany (wcześniej moczone nasionka) 4 dni później od tego po prawej.Po prawej był wysiany bez namaczania.W tej chwili są prawie takie same:)No może ten po prawej jest trochę bardziej wyciągnięty .Wysiałam po 3 nasionka do każdej doniczki. :rotfl:
Załączniki
20140302900.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: dziwaczek »

Odświeżę temat :mrgreen:
W tym roku przypomniałam sobie o starych nasionkach kiwano i postanowiłam je wysiać. Wykiełkowało kilka (w kubeczku) więc wszystkie razem posadziłam przy podporze. Tegoroczne upały widać im sprzyjają, bo kolczaste ogórki rosną jak szalone. To pierwszy zbiór, największy ma 37 dag.
kiwano4.JPG
Pozdrawiam
elka
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: Bettiw »

Super wyglądają, ciekawe czy smaczne, nigdy nie jadłam takich owoców, jak je się przyrządza?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: dziwaczek »

Zjada się na surowo :mrgreen: Można dodawać do sałatek.
Zielone (niedojrzałe) zupełnie przypominają ogórki, podobno najsmaczniejsze są żółte, muszę jeszcze poczekać :lol:
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: Danka »

Ja widziałam w sklepie ale także nie jadłam. Jestem nawet zaskoczona, że Ela wyhodowała je w ogrodzie.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: tadek »

.
Elu, a co ze smakiem kiwano, smakowały Tobie?
Czy ich smak można do czegoś porównać? :niepewny:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: dziwaczek »

Tadku, napisałam wyżej :lol:
Zielone, troszkę chudsze od tych na zdjęciu (ok 25 dag) przypominało mi zupełnie poczciwego naszego ogórka. Teraz czekam aż lepiej dojrzeją i zobaczę - żółte mają przypominać kiwi z aromatem banana... :hyhy:
Danusiu, tak wyglądają rosnące ;-)
Załączniki
kiwano.JPG
kolczaste ogórki.JPG
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: Danka »

Rzeczywiście podobne do ogórków :-o
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: Bettiw »

Tegoroczne upalne lato sprzyjało takim egzotycznym roślinom, a i ciepłolubne dobrze rosły, u mnie pomidory w ogóle nie chorowały.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: dziwaczek »

Z egzotyków jeszcze mam bataty i kolejny raz imbir w gruncie :lol: Pewnie wkrótce trzeba będzie robić wykopki...
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Troszkę egzotyki na naszych grządkach.

Post autor: dziwaczek »

Już po wykopkach :lol:

Imbir w tym roku malutki, może zostawię do posadzenia w przyszłym roku.

Bataty wyrosły jak duże marchewki, niektóre nawet o fantazyjnych kształtach.
bataty.jpg
Dzisiaj z części zrobiłam frytki (upieczone w piekarniku). Były dużo słodsze niż te z dużych bulw kupowanych w sklepie. Ciekawa jestem czy to suche lato tak podziałało, czy tamte są podpędzane i rosną duże, ale mniej słodkie...
Pozdrawiam
elka
ODPOWIEDZ