Trawy ozdobne wewnątrz budynku

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
thirdeye
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-08-10, 11:38

Trawy ozdobne wewnątrz budynku

Post autor: thirdeye »

Witam,
Jestem projektantem i obecnie pracuję nad projektem budynku wielorodzinnego. W holu budynku na parterze przewidziano 5 donic o wymiarach 3mx3m i głębokości 45cm. Nad donicami znajdują się otwory w stropie o tych samych wymiarach, ciągnące się przez kolejne 4 kondygnacje. Dach nad otworami jest przeszklony i stanowi naturalne doświetlenie holu.
Donice usytuowane są przy ścianie (ściana o wysokości ok.15m), po której na kratce stalowej będzie piął się bluszcz pospolity.

Moje pytanie jest następujące - jakie trawy ozdobne nie są zbyt wymagające i mają szansę przetrwać w takich donicach, we wnętrzu budynku, w sąsiedztwie bluszczu? Najlepiej gdyby był to trawy o wysokości ok. 40-50cm.

Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Oaza-Palmy
Ekspert
Posty: 56
Rejestracja: 2010-07-06, 14:01

Re: Trawy ozdobne wewnątrz budynku

Post autor: Oaza-Palmy »

Ciekawe pytanie zadałaś:) Niestety wydaje mi się, że niewiele traw ozdobnych będzie z powodzeniem rosnąć w pomieszczeniu. Będzie im prawdopodobnie za gorąco (szczególnie zimą) i za ciemno. Poczytałam nieco i znalazłam takie propozycje trawopodobnych roślin, nie ma ich za wiele:

- cibora
- konwalnik japoński
- sit rozpierzchły
- sit rozpierzchły 'Spiralis'
- bambus zwyczajny

Niestety sama nie mam w tym temacie doświadczenia, ale może ktoś z forumowiczów ma jakiś pomysł lub miał/ma w domu którąś z powyższych roślin? Przypuszczam też, że będą potrzebowały zraszania, aby poprawić wilgotność powietrza.
Oaza-Palmy.pl - Sklep online z sadzonkami bambusów, palm i innych egzotyków
BambusowySen.pl - Blog o tym, jak osłonić się od sąsiada szybko, zielono i orientalnie. I o wakacjach w donicy.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne wewnątrz budynku

Post autor: Petrus »

Już odpisałem Pani Izabeli w tym temacie :-)
Ale bambusy jak wspominasz byłyby ciekawym rozwiązaniem, np. fargesie czy fylostachysy ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Oaza-Palmy
Ekspert
Posty: 56
Rejestracja: 2010-07-06, 14:01

Re: Trawy ozdobne wewnątrz budynku

Post autor: Oaza-Palmy »

Nie wiedziałam, że Pani Izabela już dostała odpowiedź:) Bambusy jednak byłyby wyższe niż 40-50 cm:)

A jakie trawy poleciłaś, jeśli można wiedzieć? :)
Oaza-Palmy.pl - Sklep online z sadzonkami bambusów, palm i innych egzotyków
BambusowySen.pl - Blog o tym, jak osłonić się od sąsiada szybko, zielono i orientalnie. I o wakacjach w donicy.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne wewnątrz budynku

Post autor: Petrus »

Wiesz, ogólnie trawy ozdobne to gatunki ogrodowe i nie poradzą sobie w budynku tak jak napisałaś wcześniej. Wszystko zależy od nasłonecznienia w tym holu i oczywiście temperatury :-)
Zima to czas spoczynku traw ozdobnych. Ewentualnie coś z turzyc zimozielonych dałoby się wybrać, ale wszystko rozchodzi się o temperaturę i nasłonecznienie.

Zamiast na siłę wpychać trawy ogrodowe, należałoby wprowadzić rośliny doniczkowe, które wyglądem przypominają trawy ozdobne. Dodatkowo bambusy też wchodzą w grę :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Oaza-Palmy
Ekspert
Posty: 56
Rejestracja: 2010-07-06, 14:01

Re: Trawy ozdobne wewnątrz budynku

Post autor: Oaza-Palmy »

Też jestem zdania, że nie ma co na siłę sadzić roślin, które mają inne potrzeby. Żadna przyjemność dla nich, żadna dla nas:) Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam:)
Oaza-Palmy.pl - Sklep online z sadzonkami bambusów, palm i innych egzotyków
BambusowySen.pl - Blog o tym, jak osłonić się od sąsiada szybko, zielono i orientalnie. I o wakacjach w donicy.
ODPOWIEDZ