Trawy ozdobne Petrusa.

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Hej, nie ma sprawy. Niedługo czas będzie wiązać trawy bo temperatury spadają coraz niżej ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

W tym roku ładnie przebarwiała się rozplenica 'Fireworks'.
Jest niestety wrażliwa nawet na mały mróz i przy 0 stopniach już uschła. Więc trzeba jesienią zabierać ją do pomieszczenia lub traktować jako roślinę jednoroczną.
DSC09741.JPG
Kwiatostan
Kwiatostan
DSC09745.JPG
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Danka »

Trafna nazwa :hyhy:
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piękna ta ognista rozplenica.Gdzieś ją ,u kogoś widziałam i pomyślałam sobie,że gdybym miała ogród ,to właśnie taką chciałabym mieć.
Szkoda,że taka wrażliwa na zimno.

Już nie raz Petrusku oglądałam Twoje ciekawe trawy ,które piękniały w trakcie Twoich prezentacji :lol: . Podziwiam Twoją wiedzę i pasję.
Nie odzywałam się wcześniej ,bo w tym temacie jestem kompletnym laikiem
i mogłam jedynie podziwiać.
Miłego dnia życzę :-P
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Danusiu niby fajerwerki ale krótkie :-) i wrażliwe. Czasem warto ją traktować jak jednoroczną. Cytrusy i oliwka dają mi w kość zawsze zimą w trakcie zimowania więc nie mam siły użerać się jeszcze z trawką za 4-5 zł :lol:

Faktycznie Gosiu jest wrażliwa na spadek temperatury. Jak mi się chce to czasem pojedynczy okaz przezimuje, ale gdy nie mam czasu lub nie mam gdzie jej postawić to zostawiam w gruncie. Czasem nawet nie zauważy się że temperatura spadnie do 0 lub nawet 2 stopni a ona już usycha więc czasem szkoda zachodu. Tym bardziej że kupuję ją za 4 zł więc to bardzo tanio i lepiej kupić niż męczyć się z jej zimowaniem :]
Nic się nie stało możesz podziwiać i pytać o trawki. Zawszę pomogę i doradzę :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Masz rację Petrusku,nie ma sensu rozpaczać ,nad każdą roślinką która zakończy żywot,no może w przypadku dużych roślin,które pielęgnujemy od lat,a na dodatek są dość kosztowne.Nie moglibyśmy się cieszyć tymi ,które mają się dobrze :-P
Dziękuję za życzliwość,może jednak powinnam przystopować trochę,bo moja aktywność na forum,jak już pisałam ,polega głównie na zasypywaniu Was pytaniami :lol: ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Hmm dla mnie każda roślina jest ważna, ale czasem się nie opłaca męczyć nad rośliną, która jest dostepna za grosze w sprzedaży ;-)
Właśnie po to jest forum by pytać :hyhy: Im więcej wiesz tym lepiej dbasz :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki :-P
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Kosmatka olbrzymia już powoli rozpoczyna wzrost ;-)
DSC00039.JPG
Turzyca muskegońska 'Silberstreif' też zaczyna już rosnąć :)
Turzyca muskegońska 'Silberstreif' też zaczyna już rosnąć :)
A to nowe hiacynty :)
A to nowe hiacynty :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: wasilewska101 »

U mnie tak jak twoje hiacynty posadzone są begonie , już wypuszczają kiełki .Trawka ma ładny kolorek .Czekam aż moje trawy będą dużymi kępami ..
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: kajaja2 »

Petrus jak przyciąć kostrzewe?jak ją pielęgnować.Moja mama w zeszłym roku je zasadziła i nie wie jak je pielęgnować możesz mi coś podpowiedzieć
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Witaj. Zajrzyj na moją stronę o trawach, i wejdź w dział 'Kostrzewy'. Tam jest pokazane jak przyciąć kostrzewę.
Jest to ogólnie trawa zimozielona, i w młodym wieku najlepiej wyczesać grabkami czy dłonią stare i uschnięte źdźbła. Jeżeli są to starsze okazy (dużo przyschniętych końcówek liści i nie wyglądają najlepiej), to je często można przyciąć 'na jeżyka' tak około 5-10 cm nad ziemią. Kostrzewa się odrodzi i będzie ładniejsza.
Twoja mama ma pewnie młode sadzonki więc wystarczy tylko wyczesać uschnięte liście. Nie trzeba ciąć całkowicie.

Danusia pokazywała na forum, jak tnie kostrzewy (starsze okazy) i kosiła je chyba podkaszarką. I rewelacyjnie rosły. Ja również starsze okazy nisko przycinam i potem ładnie nabierają standardowego kształtu. No chyba, że kostrzewa jest już dość stara to lepiej wyrzucić i posadzić młodą sadzonkę. Bo z czasem kostrzewy od dołu zamierają i zostaje tylko zielony środek.
Załączniki
Taka kilkuletnia kostrzewa i widać jak od dołu już schnie i kończy żywot (oczywiście na zbyt zasobnym podłożu)
Taka kilkuletnia kostrzewa i widać jak od dołu już schnie i kończy żywot (oczywiście na zbyt zasobnym podłożu)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Danka »

Petrus pisze:Witaj.
Danusia pokazywała na forum, jak tnie kostrzewy (starsze okazy) i kosiła je chyba podkaszarką. I rewelacyjnie rosły. Ja również starsze okazy nisko przycinam i potem ładnie nabierają standardowego kształtu. No chyba, że kostrzewa jest już dość stara to lepiej wyrzucić i posadzić młodą sadzonkę. Bo z czasem kostrzewy od dołu zamierają i zostaje tylko zielony środek.
Z tym cięciem to prawda :-D W ubiegłym roku musiałam wymienić bardzo stare okazy na młode sadzonki, bo się wyrodziły. Ale i mrówki je opanowały. Miały dorodne mrowiska na moich starych kostrzewach :-o :oczami:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Iga51 »

Witaj Piotrze. Czy już przyciąłeś swoje wszystkie trawy?. Ja mam zamiar zrobić to jutro, bo zauważyłam, że trzcinnik już wypuszcza zielone liście. W ubiegłym roku ostnice były przez całą zimę w połowie zielone, a teraz niestety całe właściwie suche. Przytnę je króciutko. Imperata Red Baron też przyschła i zbrązowiała, a poprzednio nie straciła całkiem koloru (tylko na końcach). Mam, nadzieję, że jej nie straciłam. Czy też przyciąć ją króciutko? Odbije?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Danusiu faktycznie, w wyrodzonych kostrzewach, szczególnie w suchych częściach lubią sobie grzebać mrówki. Też to czasem zauważyłem chyba na dwóch kostrzewach starych, które poszły na kompost :-)

Ja jeszcze Igo nie przyciąłem ani jednego snopka. Jeszcze jakoś to odpuszczam. Ale również widzę, że np. turzyce muskegońskie już wypuszczają na dole młode przyrosty. Wczoraj sprawdzałem i jeszcze w sumie śpią wszystkie trawy.

Odnośnie trzcinnika to możesz go śmiało ściąć. Moje ostnice też są całe suche, ale tak się z nimi dzieje czasem. Młode sadzonki zeszłoroczne mam w połowie zielone ale większość starych jest sucha i będzie czekała na przycięcie.
Moje imperaty też suche, ale to normalne. Wszystkie co roku ścinam do ziemi i wyrastają elegancko.
U imperaty jak zobaczysz takie czerwonawe czubeczki wychodzące z ziemi to znak że już zaczyna rosnąć.
U imperaty jak zobaczysz takie czerwonawe czubeczki wychodzące z ziemi to znak że już zaczyna rosnąć.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ