Trawy ozdobne Petrusa.

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

U mnie tylko jeszcze kostrzewy i turzyce zostały do wyczesania i finito ;-) W tym roku muszę sporo traw podzielić, i posadzić sporo kostrzew.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Cześć. W piątek 14 marca posiałem ostnice. Dziś po prawie tygodniu już są takie :-)
Załączniki
IMG_20140320_101603.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Iga51 »

Piękne siewki Piotrze. Ja żałuję, że nie wysiewałam w wielodoniczkach, bo teraz muszę je pikować. Moje ostnice mają 8 cm długości. Czy już je pikować, czy jeszcze poczekać? Ostnice przerosły turzyce, które wcześniej wzeszły. Turzyce mają zaledwie 4 - 5 cm.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Dzięki ;-) Myślę, że jeszcze poczekaj. Ostnice tak wystrzeliły bo mają żyzną glebę i dlatego takie długie są. Niech jeszcze podrosną. Jak będziesz pikowała, to użyj sporo żwiru (lub keramzytu) i piasku. Bo w takim podłożu lepiej rosną w doniczkach. Chodzi o to żeby była ziemia przepuszczalna. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Danka »

A ja parę dni temu posiałam proso. Dostałam nasiona. Doniczka stoi na dworze więc czekam czy coś z tego wyjdzie ;-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Iga51 »

Piotrze, chciałam jeszcze spytać, czy muszę ostnice i turzycę pikować i robić sadzonki, czy zostawić w pojemniku i potem kępki wsadzić bezpośrednio do gruntu.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

A czy nie za wcześnie wysiałaś proso? Wysiałaś proso takie zwykłe czy rózgowate?
Igo, ogólnie to swoje pudełeczko możesz podzielić na 6 części i każdą posadzić oddzielnie. Jeżeli każde źdźbło byś wyciągała i składała do kupy po kilkanaście sztuk, to więcej by się zmarnowało niż by wyrosło.
Parę lat temu pikowałem trawy, tzn każde źdźbło wyciągałem i robiłem kępki i dupa blada z tego wyszła. Naraziłem system korzeniowy i trawy słabo rozrastały się i w ogóle nic z tego nie było. :wstyd:

Ogólnie chodzi o coś takiego, żebyś miała ;-)
Załączniki
DSC04886.JPG
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Danka »

Petrus pisze:A czy nie za wcześnie wysiałaś proso? Wysiałaś proso takie zwykłe czy rózgowate?
Nie mam pojęcia :-> Chyba jesienią otrzymałam nasionka z nazwą proso. Sama jestem ciekawa co z tego wyjdzie i czy w ogóle wykiełkują :-? Posiałam je w doniczce, a u mnie teraz są ciepłe dni więc czas pokaże i czy to na pewno proso ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

No to czekamy ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Edyta1203
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 586
Rejestracja: 2014-03-09, 20:58

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Edyta1203 »

Przywlokłam się Pitrze na Twój wątek i trawki masz po prostu CUDNE, BOSKIE i nie wiem jak jeszcze je określić. Bardzo mi się podobają ale przez brak odpowiedniej ilości miejsca mam ich tylko pare. Ale zamówiłam cudeńko miskant różowy ciekawe czy mi będzie rósł. :niepewny:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie. Edyta
A oto mój mały ogródek przy szeregówce- zapraszam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Witaj. Ciesze się, że Ci się podobają. Większość traw faktycznie, potrzebuje miejsca, ale są też gatunki, które są niewysokie. Należą do nich odmiany turzyc, miskant chiński 'Gold Bar', kostrzewy :-D
Tego miskanta 'różowego' zakupiłaś z nasion czy sadzonkę? Będzie to prawdopodobnie miskant chiński, tylko odmiana o różowawym zabarwieniu kwiatostanów. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: lawender »

Piotrku,proszę udziel wskazówek.Kupiłam w ubiegłym roku Turzycę buchanana(brązowa),ładnie rosła i zakwitła,nawet zebrałam nasionka.Proszę napisz czy ją teraz ściąć przy ziemi ,czy wcale nie ścinać?I drugie pytanie :czy kostrzewę siną wyczesać tak mocno ze starych źdźbeł,czy też się ścina?
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Edyta1203
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 586
Rejestracja: 2014-03-09, 20:58

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Edyta1203 »

Petrus pisze:Witaj. Ciesze się, że Ci się podobają. Większość traw faktycznie, potrzebuje miejsca, ale są też gatunki, które są niewysokie. Należą do nich odmiany turzyc, miskant chiński 'Gold Bar', kostrzewy :-D
Tego miskanta 'różowego' zakupiłaś z nasion czy sadzonkę? Będzie to prawdopodobnie miskant chiński, tylko odmiana o różowawym zabarwieniu kwiatostanów. :-D
Nastąpiła pomyłka w nazwie :wstyd to jest Trawa pampasowa RÓŻOWA (Cortaderia selloana), Piórkówka japońska 'MOUDRY', Hakonechloa smukła 'AUREOLA' (Hakonechloa macra). Mam nadzieję, że mi podpowiesz jak i w czym je posadzić bo zeszłoroczne mizernie wyglądają i lekarz potrzebny od zaraz. Zrobię im zdjęcia i znajdę może nazwy to może coś zaradzisz. Poza tym nie wiem jak trawy pielęgnować na wiosnę czytałam coś na wcześniejszej stronie że czeszecie albo ucinacie ale które i jak? HELP :zalamany:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie. Edyta
A oto mój mały ogródek przy szeregówce- zapraszam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Witajcie :-> Już już udzielam wskazówek, jak potrafię :mrgreen:
Olu turzycy buchanana nie ścinaj, nie wolno tego robić turzycom. Ścięcie mogłoby doprowadzić do śmierci rośliny. Lekko ją wyczesz, albo podetnij sekatorem lub nożyczkami tylko obeschłe końcówki i ewentualnie przemarznięte liście.
Kostrzewę siną również tylko wyczesz, możesz to zrobić pazurkami lub palcami. Wtedy możesz poczochrać się z trawką :rotfl: Kostrzewy nie są wrażliwe na ścinanie, ale po takim zabiegu wyraźnie gorzej odrastają do docelowej długości. Wiem to z doświadczenia, bo kiedyś to sprawdziłem u siebie. Ja juro swoje też będę wyczesywał jak pogoda będzie nie najgorsza.

Wszystkie trzy gatunki są wrażliwe na mrozy, chociaż nie koniecznie. Trawa pampasowa dość dobrze zimuje, ale jest wrażliwa na wilgotne i mroźne zimy. Ja miałem jeden okaz i po trzech latach mi zmarzła. Lepiej sadzić ją w donicach i na zimę przenosić do pomieszczenia. Hakonechloa, czyli inaczej trawa bambusowa, też jest ciekawą trawą, czasem jednak może wymarzać. :(
A te trawy to masz sadzonki czy nasiona?
Zatem czekamy na zdjęcia trawek, w twoim wątku widziałem je ale zdjęcie nie było dość szczegółowe.

Większość traw ścinamy dopiero na wiosnę, bo ich uschłe pędy chronią kępy przed przemarznięciem. Dodatkowo są przepiękną ozdobą w zimowe dni. Wszystkie trawy, których pędy na zimę usychają ścinamy do ziemi lub około 10 cm nad ziemią dopiero na wiosnę. Do ziemi ścinamy np. miskanty, rozplenice, imperaty, mozgę, spartyny i inne. Trawy zimozielone czyli te, których liście pozostają na zimę (lub zmieniają barwę) wyczesujemy tylko z podeschniętych liści lub wycinamy przemarznięte końcówki. Zaliczamy do tego turzyce, kostrzewy, seslerie i wiele innych :hyhy:

Myślę, że pokrótce wyjaśniłem. W razie pytań piszcie śmiało :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Danka »

Petrus pisze: Kostrzewy nie są wrażliwe na ścinanie, ale po takim zabiegu wyraźnie gorzej odrastają do docelowej długości. Wiem to z doświadczenia, bo kiedyś to sprawdziłem u siebie.
Zaliczamy do tego turzyce, kostrzewy, seslerie i wiele innych :hyhy:
Piotruś, a ja wiem z własnego doświadczenia, że przycięte stare kępki kostrzewy radzą sobie bardzo dobrze. Jednej zimy kostrzewę przycięły sarny, a później my kosiarką. I efekt był zachwycający :shock:
luty 2013 r
Obrazek
lipiec 2013 r
Obrazek
październik 2013 r
Obrazek
W tym roku skosiliśmy także seslerię. ;-)
ODPOWIEDZ