Trawy "bezobsługowe"

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Trawy "bezobsługowe"

Post autor: JaDorka »

Witajcie. Chcę założyć rabatę trawiastą i mam pytanie odnośnie traw. Które np. są zadarniające i wymagają osłony korzeniowej? Które natomiast są łatwe w uprawie, tolerancyjne i wytrzymałe. Poczytałam trochę i wszystko mi się miesza, bo nie znalazłam nigdzie jakiegoś konkretnego zestawienia co do "agresywności" niektórych traw. Mam niewielki ogród i nie mogę pozwolić sobie na to, by trawa "pokonała" resztę moich nasadzeń.
Chciałabym posadzić ophiopogona (niger), impertatę "Red baron", do tego kostrzewę siną ale nie wiem, które z traw wysoko rosnących są "nieagresywne" bo nie znalazłam na ten temat nic konkretnego oprócz ogólnych informacji, co do uprawy. Czy mogę nasadzić np. zebrę miskant strictus, rozplenicę pennisetum, trawę bambusową Hakonechloa Aureola. Jakie ewentualnie jeszcze mogłyby się nadawać? Poradźcie proszę.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dorotko, posadziłam w ubiegłym roku kostrzewę siną - i śmiało mogę Ci ją polecić. Nie jest ekspansywna, tworzy ładną zielono-niebieskawą kopkę i nie zamiera na zimę. Wysokość ok 25 cm, teraz mi kwitnie - kłosy dochodzą do 60 cm.
Załączniki
kostrzewa sina.jpg
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dziękuję Elu. Myślałam o kostrzewie sinej i także zielonej. Nie bardzo natomiast orientuję się w trawach tych wysoko rosnących, np miskanty, rozplenica, trawa bambusowa i pozostałe (tu też proszę o wskazówki). Proszę radźcie jeszcze :)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Jest bardzo wiele gatunków traw i nie dziwię Ci się, że masz już mętlik :lol: Łatwymi w uprawie są, np. mozga trzcinowata, wspomniana wcześniej kostrzewa sina, rozplenica, miskanty (dobrze rosną jeżeli mają wilgotną glebę). Wymienione trawy posiadam u siebie, bardzo szybko rosną i obficie kwitną. Wspominasz, że nie chcesz, aby trawy zagłuszyły Ci roślinki, dlatego musisz wybierać trawy rosnące w kępach a nie ekspansywne (no chyba, że posadzisz je w kubłach, wiadrach lub itp.) Można tu wymienić kosmatki, piórkówki, turzyce. Owe trawy uwielbiają słońce, dobrze rosną w przesychającej ziemi. Na wilgotnych rosną po prostu większe, lecz szybciej się starzeją. Co do imperaty 'red baron' to bez problemu możesz ją posadzić, będzie ciekawym tłem na przykład dla kostrzewy.

Więcej: Trawy ozdobne w ogrodzie - gatunki i odmiany, uprawa

Pozdrawiam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dorotko, ta również jest nieekspansywna, niestety pewności co do nazwy nie mam (Pewnie Piotrek zna). Na zimę zamiera, ale teraz od wiosny tyle mi już urosła (chodzi mi o wysokość, bo wszerz niewiele się rozrasta).
Załączniki
Polecam.jpg
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Petrus bardzo, bardzo Ci dziękuję. Właśnie o taką poradę mi chodziło. Masz rację, nie chcę traw ekspansywnych bo nie chcę też "bawić" się z sadzeniem w doniczkach, kubłach itp. Bardzo mi się przydały Twoje słowa. Z pewnością skorzystam, tym bardziej, że miejsc w moim ogrodzie są bardzo słoneczne (prawie w ogóle nie ma cienia), więc trawy, o których wspominasz powinny się tam dobrze czuć .
Elu podoba mi się Twoja rabata pokazana wcześniej. A co do trawki na zdjęciu, to chyba miskant zebra strictus. Ale chyba faktycznie będzie lepiej, jak Piotr nam to potwierdzi :)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

wysłałam Ci e-maila JaDorko ;) Mogę przesłać kilka ciekawych artykułów o trawach ozdobnych.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dziękuję Piniu, otrzymałam właśnie i jak najbardziej bardzo proszę o te artykuły. Wysłałam Ci emaila, mam nadzieję, że doszedł.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam Was. Cieszę się, że pomogłem. Tak macie rację to miskant chiński paskowany (Miscanthus sinensis Zebrinus). Ten miskant rośnie w kępie, nie jest ekspansywny. Miskant cukrowy i miskant olbrzymi to gatunki ekspansywne, ponieważ rozchodzą się za pomocą silnych kłączy ;-) Pozdrawiam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

A ja bym chciała zapytać się o: Briza media - Drżączka średnia, bo chciałabym ją sobie posadzić ale nie wiem czy ona nie rozlezie się po całym trawowisku. :?:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Drżączka średnia nie jest raczej zaliczana do ekspansywnych traw ozdobnych. Rośnie w postaci zwiewnych kęp z krótkimi kłączami, moim zdaniem łatwych do kontroli. Na glebach żyznych i wilgotnych wszystkie trawy rosną szybciej i są okazalsze :-D Możesz użyć jakiegoś ogranicznika dla "spokojnej głowy". Ale nie ma co się bać ;-) Pozdrawiam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Odnośnie Red Baron, muszę wtrącić swoje trzy grosze. Owszem jest ładna ale nie rośnie w kępie tylko się rozłazi dlatego wymaga ogranicznika. Piękną trawą z wysokich jest Miscanthus sinensis 'Morning Light', rośnie w ładnej kępie i jest ładna również zimą :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Dzięki Piotrze za informacje o Drżączce. Ja planuję ją posadzić na słabej i suchszej glebie to może nie będzie miała żadnych tendencji do rozłażenia się. :D
mara
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-14, 18:46

ostnica jana

Post autor: mara »

Proszę o informację jak wysiać ostnicę Jana. Corocznie wysiewam z mojej i wychodzą 3, 2, nie wiem co robię źle.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Wiesiu masz racje, ten miskant chiński jest przepiękny. W grupie miskantów należy do grupy niższej, bowiem razem z kwiatostanami osiąga 150-200 cm ;-)
edulkot, wtedy roślina procentowo wytworzy więcej kwiatów w stosunku do masy liściowej :-D
mara, ostnice są dość chimeryczne, ale wyglądają cudownie. Swój okaz masz z siewu czy kupiłaś w szkółce. Często tam właśnie rozmnażane są in vitro, co powoduje osłabione genetycznie kiełkowanie ich nasion. Ogólnie trawy te same łatwo się rozsiewają, gdy pozostawi się kwiatostany bez wycinania.
Być może zbierasz je zbyt wcześnie (nie w pełni wysuszone), nie wysuszone całkowicie gniją w podłożu. Nasiona też można kupować w internetowych sklepach amerykańskich, zachodnioeuropejskich i na wschodzie. Pozostaje też uzyskanie nasionek z polskich ogrodów botanicznych. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ