Trawnik - zakładanie i pielęgnacja

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
agusiaxxx
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-08, 19:26

Trawnik - zakładanie i pielęgnacja

Post autor: agusiaxxx »

Część ogrodu już mamy zasianą i dzisiaj bedzie pierwsze koszenie. Z przygotowanie części podłoża nie zdążyliśmy, m.in tel ulewy zniszczyły nam podłoże i przez to mamy duże opóźnienie. Za 2 dni będzie gotowa ziemia, zwalcowana. Czy można jeszcze siać trawę ? Czy lepiej poczekać do wiosny ? :roll:
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Zalecany termin siewu trawy to okres od połowy kwietnia do czerwca i od połowy sierpnia do października. Poczytaj poradniku artykuł zakładanie trawnika
agusiaxxx
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-08, 19:26

Post autor: agusiaxxx »

czyli co ? jak jest teraz temp powyżej 10 stopni to znaczy że możemy spokojnie jeszcze siać ? Boję się czy zdąży jeszcze się wzmocnić przed zimą ?
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Wysiewaj śmiało. Do zimy zdąży się dobrze ukorzenić.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Agusia, sialiśmy nawet w październiku i ładna trawa ruszyła od wiosny. Spokojnie możesz teraz siać.
agusiaxxx
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-08, 19:26

Post autor: agusiaxxx »

Daniela pisze:Agusia, sialiśmy nawet w październiku i ładna trawa ruszyła od wiosny. Spokojnie możesz teraz siać.

a Danielu, czy kosiliście ją jeszcze przed zimą ? Zdążyliście ?
agusiaxxx
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-08, 19:26

Post autor: agusiaxxx »

Dziękuję pięknie za pomoc. Tyle pracy nas kosztowało odbudowanie po tel ulewie przy tornado ... Na wiosnę może będę mogła się pokazać Wam zdjęcia z ogrodu, choć jeszcze nie skończonego...
Tyle to pracy.... ale jaka ogromna radość !!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zdążyliśmy w jednym przypadku skosić, w innym nie. Lepszy nieco wynik, gdy było koszenie, ale to pewnie także zasługa temperatury i pogody (słońca). Jesienny siew nie wymaga wg mnie takiego podlewania ja wiosenne czy letnie, wegetacja jest wolniejsza.
kardas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-05-30, 11:08

Dziwna trawa w trawie

Post autor: kardas »

Witam.

Mam pytanie.
Od jakiegoś czasu pojawiła mi się taka brzydka i gruba trawa, która rośnie
szybciej od tej normalnej.

Do tego zauważyłem że zaczyna się rozrastać na większą powierzchnię.

Co z tym zrobić, jak zapobiegać?
Anch
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-07, 13:12

sianie trawnika w październiku?

Post autor: Anch »

Witajcie,
ja znowu powrócę do tematu wysiewania trawnika. Niby pisaliscie ze jeszcze do października można ale październik prawie w połowie a za oknem deszcze niespokojne i pierwsze zimnice... i chcę ale nie wiem czy to ma sens - jak myslicie?

i jeszcze jedna rzecz o którą chcialam spytać to: trawnik a maliny...
Na działce dziadka zrobiłam "grządkę" z malinami Polana, ale ze względów ideologicznych (nazwijmy to tak ladnie) Dziadek nie podlewa tak często jak powinien... i zastanawiałam się właśnie nad wysianiem trawy pomiedzy te maliny, by ziemia im tak nie parowała i nie wysychała.. Bo paradoksalnie w tym roku zaniedbany ogród i zachwaszczony - a maliny miały sie o wiele lepiej jak w zeszłym gdzie plewiłam bardzo regularnie...

Pozdrawiam
Ania
Anna
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Myślę, że trawa między malinami to nie jest dobry pomysł, nie będziesz w stanie jej pielęgnować i wyrośnie nieciekawe zielsko, może już lepiej coś niskiego okrywowego, np. dąbrówka, która szybko pokrywa teren ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Tego typu sytuacje pojawiają się w dwóch przypadkach:
1. Gdy trawnik jest stary i wysiewają się dzikie nasiona traw takie jak np: kupkówka czy rajgras wyniosły czy też zmora zaniedbanych trawników perz.
2. Na nowych trawnikach pojawia się wtedy gdy źle zostało przygotowane podłoże pod trawnik lub ziemia nawieziona zawierała kłącza perzu.

Zapobieganie to przede wszystkim staranne przygotowanie podłoża pod nowy trawnik (co jest bardzo kosztowne i pracochłonne) a po drugie częste koszenie i ręczne wyrywanie kęp trawy i uzupełnienie takich placów nasionami traw ozdobnych.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Oczywiście zgadzam się z Danielem.
Teren pod trawę musi być przygotowany starannie. Na początek, przed sianiem trawy idzie oprysk chwastobójczy. Jeśli nawozisz świeżą ziemię, przywozisz jednocześnie nasiona wielu chwastów, które bardzo szybko opanują trawnik. Na działkach z perzem, błędem jest stosowanie glebogryzarki, która powoduje wyłącznie jego rozprzestrzenianie.
Chwasty jednoliścienne nie zniszczysz w trawie opryskiem, pozostaje tylko ręczna walka.
W przypadku chwastnicy częste koszenie, tak aby nie dopuścić do wysiania nasion, zapewne pomoże, gdyż to roślina dwuletnia.
Widzę też na fotkach chwasty dwuliścienne, je zwalczysz Mniszkiem bądź Starane trawniki, tylko już nie o tej porze roku.
ODPOWIEDZ