Trawnik - uprawa, koszenie, wertykulacja

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Trawnik - uprawa, koszenie, wertykulacja

Post autor: aleksandra »

Mam pytanie-kiedy powinnam pierwszy raz po zimie skosic trawe?Za oknem jest juz tak pieknie a trawka az sie prosi o sciecie.Nie chce jej zmarnowac,bo w zeszlym roku udalo mi sie ja jakos "pokurowac"-byla taka-sobie,ale po moim systematycznym koszeniu-zaczelo sie jej poprawiac.Dlatego tez nie chce zmarnowac tego co juz osiagnelam. ;-)
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Może jeszcze lepiej poczekaj około 5-7 dni.Żeby mocniej urosła i wzmocniła się po zimie .
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Druga połowa kwietnia to już dobra pora aby po raz pierwszy po zimie skosić trawnik. Tym bardziej jeśli wyraźnie zaczął już rosnąć (przyrosty około 5 cm). Zwróć tylko uwagę, aby wykonać to w dzień bezdeszczowy gdy trawka jest sucha. Koszenie wilgotnej trawy może skończyć się źle nie tylko dla samego trawnika ale i dla kosiarki. I nie koś niżej niż na 4 cm.

Przed pierwszym koszeniem powinno się jednak wykonać jeszcze kilka innych zabiegów regeneracyjnych, takich jak wałowanie trawnika, grabienie, wertykulacja czy nawożenie. Więcej na ten temat w naszym poradniku:
1. trawnik po zimie - pielęgnacja, nawożenie, renowacja
2. pielęgnacja trawnika na wiosnę

Mam nadzieję, że dzięki tym zabiegom Twój trawnik będzie piękny jak nigdy dotąd!

;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Słuchaj Rafała, bo dobrze mówi (pisze) ...
Ja biorę sie za koszenie w piątek (luźniejszy dzień), a skoszoną i podsuszoną trawę wykorzystam do ściółkowania przestrzeni między krzewami i bylinami. Może nie jest tak estetyczna jak mielona kora, ale przy większych powierzchniach za jej wykorzystaniem przemawiają względy ekonomiczne ...
Pozdrawiam wiosennie !!!
Emil
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Wy już pomału bierzecie się do koszenia trawy, a ja muszę jeszcze poczekać, gdyż wysiałam nową w miejscach gdzie były ubytki po usunięciu stokrotek. Pierwsze koszenie będę mogła zrobić jak trawa będzie miała koło 10 cm. To jeszcze trochę potrwa, bo trawę wysiałam zaledwie tydzień temu.

Emilu ciekawy sposób wykorzystania resztek trawy, ja moją wysypuję na kompost, potem mam próchnicę do podsypywania różyczek na jesieni.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Mój kompostownik jest prawie automatyczny ; kurczaki tak mieszają resztki (czytaj roznoszą w drobny pył), że mało co zostaje dla roślin ... więc posiłkuje się obornikiem.
Ale ten ostatni jest dużo mniej przyjemny w użyciu niż dojrzały kompost ... chyba wiadomo o co chodzi ;-)
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

dziekuje Wam jak zwykle za cudowne rady.Dzieki Wam,moj trawnik ma szanse wzmocnic sie i pieknie wygladac.Jestescie super.Dziekuje
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Post autor: Botanka »

U mnie sąsiedzi już wczoraj kosili. Ja jednak poczekam jeszcze trochę, choć pod drzewami już jest duża. A poza tym muszę poczekać, aż krokusy się wzmocnią...
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Rafaloku - wertykulację robi się po koszeniu, a nie przed.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Ja też zastanawiam się kiedy kosić to będzie pierwszy raz dla mojej trawki i kosiarki też :lol:
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

w niedzielę u nas była piękna pogoda - mój trawnik został więc skoszony, zwertykulowany i wygrabiony.
We Wrocławiu jest generalnie cieplej niż w innych rejonach Polski, więc myślę, że tam trawnik również może być już koszony. Poznasz po tym, czy trawa już rośnie. Jeśli tak - czas na koszenie, ale trawa oczywiście musi być sucha
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Dla wyjaśnienia, żeby nie było wątpliwości...
monikam pisze:wertykulację robi się PO KOSZENIU, a nie przed
Podstawowym zabiegiem, jaki należy wykonać wiosną, jest wygrabienie trawnika i przeprowadzenie wertykulacji. Robimy to (oczywiście uwzględniają warunki pogodowe) z reguły w marcu, jeszcze zanim trawnik zacznie rosnąć. Pierwsze koszenie wykonuje się natomiast w kwietniu. I o to mi chodziło :-?

Rozumiem monikam, że Ty masz na myśli przypadek, gdy nie wykona się wertkulacji w marcu, to teraz wykonuje się to po koszeniu. Bo nie powinno się wertykulacji wykonywać bezpośrednio przed koszeniem. I w tym kontekście się z Tobą zgadzam.
Rafał
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

Mój trawnik aż się prosi o skoszenie. Podrósł już na ok. 6-8 cm :oops: , ale dzisiaj znowu pada :cry: . W tygodniu gdy jest sucho pracuję do późna, nie mam kiedy kosić. Może jutro, w niedzielę podeschnie i dam radę?
ODPOWIEDZ