Trawnik na miejscu skalniaka - prosba o porade

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Odie
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2024-03-26, 14:10

Trawnik na miejscu skalniaka - prosba o porade

Post autor: Odie »

Dzien Dobry,

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich :)

Od razu powiem, ze do tej pory z ogrodami miałem do czynienia tyle co z samochodami dobrymi - czyli nic :) Nie znam sie więc na ogrodnictwie ale pomyslalem ze w choć w miarę ładny ogródek to fajnie by bylo mieć.

No i kupiliśmy rok temu dom, gdzie był już zagospodarowany ogródek. Problem jest taki, ze połowę z niego zajmował wielki skalniak -mieszanka głazów plus jakiejś ziemi ogrodowej (nie wiem jakiej). Rosła tam róża indyjska, wrzośce, azalie, tulipany, jakiś czosnek ogrodowy itp... A druga połowa ogródka to trawnik (z trawą o nazwie 'Słoneczna' - przynajmniej takie opakowanie znalazłem w garazu...).
W tamtym roku w lecie postanowilismy z zona, ze skalniak usuniemy bo zajmuje za dużo miejsca, co też zrobiliśmy. Kamieni sie pozbyliśmy, ziemię ze skalniaka usypaliśmy na stertę z boku, no i tak przeleżała do teraz.

Teraz na miejscu skalniaka chcielismy zrobic trawnik... tak zeby pasował do drugiej, trawiastej polowy ogródka. Ale okazuje sie, że na miejscu skalniaka aż do poziomu gruntu jest glina z domieszanymi kamieniami, kawałkami gruzu i cegieł, trochę otoczaków itp - taki fundament pod skalniak był... W sumie zbita gleba, jasnobrązowa, dość ciezko sie kopie łopatą ale sie da...

Poczytałem o zakładaniu trawnika na glinie, ale wciąż nie za bardzo wiem co teraz zrobić. Ogólnie mówiąc, kojarzę, że powinienem wybrać glinę na głębokość ok 20-30 cm i zastąpić czyms innym. No i teraz:
1. Czy zamiast dosypywania 10 cm piasku i mieszania z gliną (o czym piszą w internecie) mogę wykorzystać tę ziemię ze skalniaka? Oczywiście po przesianiu, wybraniu kamieni, korzeni itp?
2. Zalozmy, że wykopię glinę na te 20 - 30 cm. Czy na dno tego dołu powinienem wsypać ten gruz zeby zrobic drenaż, czy sobie darować i po prostu kopać płyciej (na 20 cm) i rzucic na to ziemię bezpośrednio ? Ewentualnie wymieszać?
3. Jaką trawę najlepiej tam posiać? Ta 'Słoneczna' czy jakaś inna? Myślałem o sianiu siewnikiem ze wzgl. na koszty.

Kupiłem miernik pH elektroniczny, taki z Biogrodu 4w1 za ok 60 PLN.

Mam nadzieje ze sie w miare nada?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawnik na miejscu skalniaka - prosba o porade

Post autor: Petrus »

Cześć. Jeżeli ziemię masz kiepską najlepiej usunąć ją na głębokość 20 cm. Następnie nawieźć świeżej przesiewanej ziemi i na tym zrobić trawnik- z siewu lub z rolki. Dobra gleba to potem ładny trawnik, oczywiście połączony z pielęgnacją i podlewaniem.
Odnośnie nasion traw to zależy jakie masz stanowisko- słoneczne, półcieniste, cieniste bo od tego zależy jaką mieszankę się wybierze.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Odie
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2024-03-26, 14:10

Re: Trawnik na miejscu skalniaka - prosba o porade

Post autor: Odie »

Czesc, dzieki za odpowiedz.

Stanowisko jest sloneczne. No i na to sloneczne myslalem zeby dosiac trawy 'substral sloneczna' - taka jak znalazlem w garazu. Czy to dobry pomysl.


Mam tez jeszcze jedno stanowisko (w innym miejscu dzialki) - polcieniste, od strony polnocnej. I tu juz jestem w kropce jaka trawe posiac. Bo tez zamierzam dorobico tam trawnik.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawnik na miejscu skalniaka - prosba o porade

Post autor: Petrus »

Cześć. Jeżeli masz już trawę na stanowiska słoneczne możesz ją zastosować. Do cienia i półcienia nadają się mieszanki z napisem 'shade' na opakowaniu. Do cienia nadają się tylko te gatunki traw więc musisz poczytać na naklejce składu mieszanki: kostrzewa czerwona półrozłogowa, wiechlina zwyczajna, wiechlina gajowa, wiechlina niska, śmiałek darniowy, mietlica psia. Gatunki traw lubiących słońce wysiane w cieniu nie wyglądają dobrze. Zamierają i trawnika tam nie uzyskamy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ