Trawnik - mulczowanie trawy

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Dzwiedz74
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-08, 00:02

Trawnik - mulczowanie trawy

Post autor: Dzwiedz74 »

Na wiosnę mam zamiar założyć trawnik , podłoże przygotowane i wstępnie odchwaszczone przez zimę troszeczkę osiądzie + mały oprysk na niedobitki chwastów wczesną wiosną.

I tutaj pojawia się pytanie: Jaka kosiarka? :?:
Jako że mam troszkę do koszenia ok.2500m2 rozważam kosiarki samojezdne, inaczej traktorki ogrodowe do koszenia trawy - modele stiga villa lub stiga park (używane). Kosiarki te mają możliwość koszenia z wyrzutem do tyłu(ta opcja nie wchodzi w rachubę) oraz mulczowania. Nie miałem dotąd styczności z trawnikami które były koszone tylko przez mulczowanie , zdaję sobie sprawę że trzeba będzie kosić często raz na tydzień i ze 2 razy w roku stosować aerację trawnika.

Jakie są wasze doświadczenia z tak pielęgnowanymi trawnikami , jakich problemów mogę się spodziewać stosując tylko funkcję mulczowania?
Dzwiedz74
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-08, 00:02

Może z innej beczki

Post autor: Dzwiedz74 »

Widzę że nie ma żadnego odzewu jeżeli chodzi o traktorki Stiga.
Może więc ktoś podzieli się doświadczeniami z użytkowania zwykłych kosiarek ręcznych z funkcją mulczowania (chodzi mi o wygląd trawnika ,czy są jakieś problemy itp....)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Póki nie zapytałeś o to mulczowanie trawy nie wiedziałem co to takiego. Ale poczytałem i już coś niecoś wiem. Mam kosiarkę zwykłą o dużej mocy ale bez funkcji mulczowania i nie wiem czy bym chciał by posiadała. Mulczowanie czyli rozdrabnianie i rozsiewanie ściętej trawy na trawniku, jako nawozu, to raczej mi by się nie podobało i do tego grozi zniszczeniem trawnika. Taka rozsiana i gnijąca trawa może zbić darń i powodować efekt sfilcowania. Czytałem, że to mulczowanie to bardzo ryzykowny zabieg na trawniku, trzeba bardzo uważać, kiedy się go stosuje.
santomini
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-16, 01:25

Post autor: santomini »

Tak, to prawda co piszesz, że mulczowanie to zabieg dość ryzykowny. Jednak nie do końca jest tak niebezpieczny jakby się mogło wydawać. Trzeba tylko zachować umiar w tym co się robi.

Z moich obserwacji wynika, że używać mulczowania nie powinno się częściej niż raz na 4 koszenia (czyli średnio raz w miesiącu). W tym czasie trawa, która lezy w trawniku zdąży się faktycznie rozłożyć.

Nie powinniśmy zapominać także o aeracji (czyli napowietrzaniu trawnika), która również powoduje usuwanie filcu. Zabieg ten powinniśmy wykonywać przynajmniej 2 razy w ciągu sezonu.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ