Trawnik - jak zagęścić ? - efekt po sianiu maszynowym

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
M10dy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-30, 20:47

Trawnik - jak zagęścić ? - efekt po sianiu maszynowym

Post autor: M10dy »

Witam,
ok. rok temu na boisku w mojej miejscowości została zasiana trawa (sportowa). Była ona siana siewnikiem i teraz widać tego skutki. Na trawie widać "pasy" po sianiu maszyną i trawa nie chce się zagęścić.
Oto stan owego boiska:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Proszę o poradę w jaki sposób zagęścić trawę tak, aby rosła jednolicie. Kilka osób podpowiadało mi, że powinienem zabronować kilkakrotnie trawnik w poprzek, lecz wydaje mi się to dziwne, bo trawa wyrwie się z korzeniami. Inni kazali mi często kosić trawnik bez kosza, a jeszcze inni wsiać nawóz. Proszę o konkretne odpowiedzi na mój problem, bo bardzo zależy mi na jakości tego boiska.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

W mojej ocenie jedyna rada to będzie dosianie trawy, przeprowadzone ręcznie i oczywiście tym samym gatunkiem trawy. Najlepiej żeby kierunek rozsypywania nasion był prostopadły do obecnego układu trawiastych pasków. W dodatku trawa, która już jest ochroni zasiew (zatrzymując wodę w glebie i chroniąc przed zdeptaniem). Polecam także zasiew po uprzednim koszeniu obecnej trawy. Po 2- 3 tygodniach powinien być efekt, oczywiście jeśli pogoda dopisze (deszcze) lub jest możliwość podlewania. Lipiec nie jest bardzo fortunny dla siania jeśli nie ma dość wody.

Nie sadzę, że bronowanie pomoże, bo jak sam zauważyłeś zniszczy darń, która już się zawiązała. Podpowiadane bronowanie zniszczyłoby obecną strukturę trawnika, jednak trawa by ponownie "odbiła" i może łysych pasów byłoby mniej. Moim zdaniem jednak byłoby i tak za rzadko.

Ponieważ jednak jest to trawnik użytkowy, w dodatku będzie eksploatowany dość intensywnie bardzo ważne jest to, żeby jego powierzchnia była dobrze ubita. Dlatego nie polecam naruszania struktury takim zabiegiem jak bronowanie.

Życzę powodzenia
M10dy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-30, 20:47

Post autor: M10dy »

A aerator może coś tutaj pomóc ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Hmmm... jeśli jest słaba darń, to aerator może ją uszkodzić. Jednocześnie jednak po aeracji trawnika mógłby być lepszy efekt dosiewania trawy, bo ziemia delikatnie będzie nacięta.

Trudno mi ocenić.
franki4835
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-17, 09:20

Post autor: franki4835 »

Najlepiej byłoby gdybyś kupił sobie jakiś nawóz zagęszczający trawę. :)
Grodno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-23, 15:00

Post autor: Grodno »

Faktycznie najlepiej kupić nawóz lub zasiać więcej trawy. Może się okazać, że gleba jest też po prostu za kwaśna i trawa może nie rosnąć równomiernie.
ODPOWIEDZ