Trawnik a najazd kretów.

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
izywec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2015-08-29, 12:39

Trawnik a najazd kretów.

Post autor: izywec »

Moja działka sąsiaduje z nieużytkami. Od lat przeżywam jesienno - wiosenne "najazdy" na mój trawnik. Może znane są humanitarne metody pozbycia sie tych ładnych skądinad stworzeń. Wszelakich metod wprawdzie próbowałem z mizernym skutkiem za wyjątkiem polowania. Ciekaw jestem Waszych porad.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: malina »

Takie porady i metody na kreta były tu już poruszane , znajdź ten wątek bo nie potrzeba otwierać następnego :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: tadek »

Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
TuberozaBlues
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-18, 16:10

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: TuberozaBlues »

izywec pisze:Moja działka sąsiaduje z nieużytkami. Od lat przeżywam jesienno - wiosenne "najazdy" na mój trawnik. Może znane są humanitarne metody pozbycia sie tych ładnych skądinad stworzeń. Wszelakich metod wprawdzie próbowałem z mizernym skutkiem za wyjątkiem polowania. Ciekaw jestem Waszych porad.
Humanitarne, powiadasz? To może siatka na trawnik? Tyle że to wiązałoby się z jego wymianą, bo taką siatkę najlepiej zakładać pod murawę - wtedy krety nie są w stanie wyjść na powierzchnię i na tym się kończy. Ale jak już jest ładna trawa, to raczej odpada... Wszystkie inne sposoby mają już w sobie coś "niehumanitarnego", chociaż mogę się mylić.
Ireneusz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-08, 12:39

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: Ireneusz »

Niestety mój ogród nie zalicza się do wyjątków i również goszczą na niej krety. Już mi ręce opadają, nie wiem co z nimi zrobić. Nie interesuje mnie gnębienie tych zwierząt, bardziej wolałbym stosować bezpieczne, humanitarne sposoby. I tu pojawia się z mojej strony pytanie, czy tylko siatka na krety jest takim sposobem? I tu kolejne pytanie jaka siatka jest najlepsza, z jaką wielkością oczka?
garfield
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2014-06-30, 21:58

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: garfield »

Witam i współczuję, na krety nie ma humanitarnej metody- prócz siatki. Mam taką i działa bezbłędnie. Wielkości oczek nie pamiętam, ale dostępne w handlu siatki mają chyba podobną średnicę oczek, "dopasowaną" do kreta.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: tadek »

.
à propos kreta pod trawnikiem...
  • Z poradnika Ogrodniczego:
(...) Pędraki w trawnikach występują dość powszechnie na glebach piaszczystych, a także tam, gdzie wcześniej była łąka, pastwisko lub wybieg dla zwierząt. Rozwojowi pędraków w trawniku sprzyja zaniedbanie darni i pozostawianie po koszeniu starych, zasychających źdźbeł, tworzących tzw. filc. Co ciekawe, często pojawiają się po wypędzeniu z ogrodu kreta, który choć uszkadza trawnik swoimi kopcami, to jednak również pomaga nam, zjadając pędraki !...

Czytaj dalej - więcej... :arrow:


:zdziwko: :zdziwko: :zdziwko:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: Petrus »

Najpopularniejsza siatka na krety ma kwadracik 1 cm x 1 cm. Można też dostać o rozstawie 2 cm x 2 cm. Ja osobiście stosuje na wszystkich trawnikach z siewu czy z rolki siatkę i nie ma problemu.
Wszystko też zalezy od terenu czy ma się krety czy nie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
emira
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2017-03-05, 13:09

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: emira »

Petrus, bardzo podoba mi się Twoje podejście do problemu. Krety to pożyteczne zwierzęta pełniące swoją rolę w ekosystemie. Gdy czytam o gazowaniu lub fumigowaniu to dostaję gęsiej skórki.
Namawiam wszystkich miłośników trawników do stosowania humanitarnych rozwiązań.

Obrazek

"Kret w Polsce jest objęty taką samą ochroną prawną, jak orzeł bielik, ryś czy żubr. Szkodnika ogrodów i trawników zabijać nie można. Kret jest objęty ochroną gatunkową na mocy ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia Ministra Środowiska z października 2011 roku."
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: malina »

Temat kretów wałkowaliśmy tu niejednokrotnie . Jest pod ochroną z wyjątkiem : ogrodów , upraw ogrodniczych , szkółek , lotnisk , obiektów sportowych .

Tu jest więcej informacji: Czy kret jest pod ochroną?

Pojedynczego kreta można wywieźć do lasu , a co zrobić jak się ma sto lub więcej kretowisk w ogrodzie , sianie trawy i dbanie o ładny trawnik bierze w " łeb ", nie mówię o kosztach :kwasny: by uszanować życie kretów zakupiłam odstraszacze na baterie , kilka sztuk + baterie /znowu koszty/ i coooo... w miejscu odstraszaczy wyrąbały kopce .
Mirko , co byś powiedziała lub zrobiła jakby w twoim pięknym ogródeczku zrobiły krety z 50 kopczyków albo i więcej . Jest takie powiedzenie ..."punkt widzenia zależy od punktu siedzenia " , kogo to nie spotkało nie zna problemu :/
Podobne problemy z kurami , kotami , psami i sąsiadami poruszaliśmy tu na forum i zadajemy sobie pytanie - czy walczyć ze zwierzętami czy z ludźmi . Ja mam teraz taki problem - pies sąsiada biega samopas robi dziury w moim ogrodzeniu , w siatce , moje psy go widzą przez okna balkonowe i czekam tylko kiedy szyby nie wytrzymają i mam dylemat zrobić porządek z psem czy z sąsiadem :niepewny: to samo z kretami : drastyczne metody- czy olać ogród po co go uprawiać , wydawać pieniądze na kwiaty , krzaki - czy , niech sobie krety używają :oczami:
Zawsze mamy jakiś dylemat i musimy podjąć decyzję :niepewny:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
emira
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2017-03-05, 13:09

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: emira »

malina pisze: Mirko , co byś powiedziała lub zrobiła jakby w twoim pięknym ogródeczku zrobiły krety z 50 kopczyków albo i więcej . Jest takie powiedzenie ..."punkt widzenia zależy od punktu siedzenia " , kogo to nie spotkało nie zna problemu :/
Powiedziałabym "Ach jo" Halinko ;-)
A poważnie to skąd pewność że nie miałam z tym problemem do czynienia. Owszem miałam taki problem w Polsce na działce którą sprzedałam gdy już byłam pewna że zostaję w Irlandii. Czy Wam wiadomo że ziemia z kopczyka to super sprawa do roślin doniczkowych lub do wysiewów na rozsady? Na krety można zastawiać pułapki a po schwytaniu wynosić gdzieś daleko od miejsca gdzie przebywał dotychczas. Po pewnym czasie populacja się zmniejsza a wraz z nią cały ambaras.
Zawsze mamy jakiś dylemat i musimy podjąć decyzję
Kompromis to sztuka ale warto się go nauczyć i stosować przy podejmowaniu decyzji. Nic za wszelką cenę, po prostu nie warto. :-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: rafaloku »

Petrus pisze:Najpopularniejsza siatka na krety ma kwadracik 1 cm x 1 cm. Można też dostać o rozstawie 2 cm x 2 cm. Ja osobiście stosuje na wszystkich trawnikach z siewu czy z rolki siatkę i nie ma problemu.
Wszystko też zalezy od terenu czy ma się krety czy nie.
Piotrek, na jakiej głębokości powinna być wkopana siatka? I czy taka plastikowa siatka wystarczy (akurat widziałem plastikowe)? Jakie preferujesz?
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawnik a najazd kretów.

Post autor: Petrus »

Rafał, to zależy na jakim terenie mamy ogród. Jeżeli teren jest dość zabudowany (domki jednorodzinne, zamknięte osiedla) i jest dużo betonowej przestrzeni to siatkę możemy umieszczać np. 15, 20 cm pod trawnikiem. Oczywiście mowa tu o robieniu trawnika od podstaw. Najpierw siatka, potem warstwa gleby i potem nasiona traw lub trawnik z rolki.

Jeżeli natomiast mamy dość otwarty teren i luźne granice działki (brak ogrodzenia z głębokim fundamentem) czy mamy blisko pola i łąki to siatkę najlepiej dać tak 5 cm pod trawnikiem. Gdy damy ją zbyt głęboko (np. 20-30 cm pod trawnikiem) kret może nam wejść pomiędzy siatkę a trawnik i robić sobie kopce.

Ja osobiście nawoże zawszę sporo ziemi, potem ją wyrównuje i ubijam do docelowej wysokości gruntu. Potem daję siatkę (trzeba ją odpowiednio ułozyć i przytwierdzić kotwami) i przysypuje ją 1 cm ziemi z piaskiem i potem rozwijam rolki trawnika.
Siatki na krety zazwyczaj sa plastikowe w kolorze czarnym, ale można też stosować metalowe o drobnych oczkach (popularne siatki przeciwko osuwaniu się skarp) ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ