Trawa z trawy

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
silno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2014-10-04, 17:30

Trawa z trawy

Post autor: silno »

Witojcie. Przechodze do sędna sprawy. Ze suchego źdźbła trawy wyrastają nowe. Występuje to zjawisko zarówno w cieniu jak i na słońcu. Potrzebuje mądrej porady co z tym robic, ponieważ wygląda nie ładnie.Pozdrawiam.
Załączniki
Zdjęcie-0071.jpg
Zdjęcie-0069.jpg
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawa z trawy

Post autor: Iga51 »

Witaj. Jeżeli ze suchego źdźbła wyrasta nowe zielone, to tylko należy się cieszyć. A że nie wygląda to zbyt ciekawie.....
No cóż, trzeba przeczekać. Przede wszystkim jednak skosić w miarę krótko. Jeszcze można, gdyż pogoda jest dobra dla trawników. No i porządnie wygrabić suchą trawę (po skoszeniu). Nie wszystko na pewno od razu zniknie, ale jeszcze ze dwa, trzy razy trawę będziemy kosić w tym sezonie. Reszta suchej się wykruszy, więc znowu wygrabić. No i koniecznie jeszcze zasilić nawozem jesiennym do trawników (nie azotowym).
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Trawa z trawy

Post autor: tadek »

.
Jak patrzę na Twoją trawę...
- to myślę że przydało by się wypuścić na nią owce, które ładnie by ją wygryzły.
:zawstydzony:

A tak na poważnie, czy ty czasem nie kosiłeś jej tępym nożem w kosiarce?
Pamiętasz o regularnym ostrzeniu nożna kosiarki ? :zdziwko:

Końcówki Twojej trawy wyglądają jak postrzępione, pozrywane po cięciu tępym nożem.
Myślę że w tym tkwi problem schnięcia źdźbeł. :|

ObrazekZ poradnika forum:
W każdym ogrodzie pielęgnacja trawnika to przede wszystkim regularne koszenie darni. Jego zadaniem jest nie tylko przycięcie trawy do wymaganej wysokości ale też (a może rzede wszystkim) zmuszenie trawy do krzewienia się i, co za tym idzie, utrzymanie odpowiedniej gęstości darni. Zbyt rzadko koszony trawnik będzie przerzedzony.

Pierwsze koszenie nowego trawnika wykonuje się, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość ok. 10 cm. Skraca się wtedy trawnik do 6 cm. W późniejszych koszeniach możemy stopniowo obniżać wysokość noża kosiarki. Należy pamiętać o zasadzie, że nie ścina się jednorazowo więcej niż połowę rośliny. Po 2-3 koszeniach powinno nastąpić pełne zagęszczenie trawnika. Obowiązuje zasada, że odpowiednia pielęgnacja trawnika w połączeniu z częstym koszeniem sprzyja dobrej jego kondycji i wyglądowi. Kiedy trawę kosimy regularnie, ale nie za krótko, ograniczamy straty składników pokarmowych, zapobiegamy nadmiernemu wzrostowi roślin, wzmacniamy darń, ograniczamy rozwój chwastów i aktywność dżdżownic.

W połowie października kosimy trawnik po raz ostatni przed zimą, natomiast wiosną rozpoczynamy koszenie w marcu lub kwietniu w zależności od pogody, kiedy ziemia jest odpowiednio sucha, a trawa zaczyna szybko rosnąć.

Czytaj dalej - Pielęgnacja trawnika
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Trawa z trawy

Post autor: tadek »

Niezależnie od posiadanego typu kosiarki, warto w czasie eksploatacji zadbać aby noże tnące były zawsze ostre. Tępe ostrza mogą szarpać blaszki liściowe traw, a to powoduje uszkodzenia darni i żółknięcie trawy. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy po koszeniu, noże trzeba wymontować i oddać do ostrzenia. Najlepiej zlecić to do wyspecjalizowanego serwisu, gdyż ostrzone noże wymagają wyważenia. Warto jednak porównać ceny tej usługi z cenami nowych noży do kosiarki jaką posiadamy. Czasem może się okazać, że ostrzenie jest w podobnej cenie jak zakup nowych noży.
Źródło - Poradnik Ogrodniczy- Jaką kosiarkę kupić?
Kosiarka w czasie przeglądu stanu ostrza noża
Kosiarka w czasie przeglądu stanu ostrza noża
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
silno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2014-10-04, 17:30

Re: Trawa z trawy

Post autor: silno »

Jestem pozytywnie zaskoczony Waszymi odpowiedziami, chodzi oto że należe też do forum samochodowego a tam czeka się na odpowiedź kilka dni.A teraz wracam do tematu chciałem wpuścić na wypas kozy ale moja droga się nie zgodziła :-D ostrza są ostre ale w niektórych miejscach trawa leży i tam kosiarka strzępi trawe.Zdjęcia są zrobione po koszeniu trawa ma pięć centymetrów, czy kosić jeszcze niżej wtedy miałaby trzy cm i wygrabić filc koniecznie teraz czy mogę wiosną ? Bywajcie :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Trawa z trawy

Post autor: Iga51 »

Powinieneś skosić trawę na wysokość 4 cm. Na moje oko ta trawa po skoszeniu wygląda na zbyt długą. Pięciocentymetrowa trawa leży? Dlaczego? Tak zdeptana, czy z jakiego powodu?
Jeżeli Twoja kosiarka nie może kosić na 4 cm, to skoś ją na trzy. Przy takiej pogodzie (ma być jeszcze kilka dni ciepła) szybko odrośnie. Ale jak chcesz mieć ładną trawę wiosną, to koniecznie !!! po koszeniu dokładnie ją wygrab. Inaczej możesz doczekać się pleśni, lub wielu, wielu innych chorób trawnika.
No i ostatni dzwonek na zasilenie trawy "Jesiennym nawozem do trawników" Po rozsypaniu (na drugi dzień po skoszeniu) nawozu obficie podlej trawnik. Tylko nie przypadkiem wieczorem. Zabieg ten (zasilanie i podlewanie) musisz wykonać rano lub przed południem. Na noc nie podlewaj trawnika, bo noce są już zbyt zimne i wówczas dopiero byś swojej trawie zaszkodził.
Jeżeli nie zamierzasz nawozić trawnika, to chociaż go skoś krócej, porządnie wygrab i następnego dnia rano podlej. Radzę jednak sypnąć jesiennego nawozu.
silno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2014-10-04, 17:30

Re: Trawa z trawy

Post autor: silno »

Kurde ale mnie podładowałaś. Koniec siedzenia przed laptopem. Biorę się do roboty. Ale dopiero w piątek. Potem porobie troche fotek i ocenisz czy coś z tego będzie. Dzięki nara spokojnego wieczoru
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa z trawy

Post autor: malina »

Silo -musisz usiąść przed laptopem bo kto zda relację z postępów :lol:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
silno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2014-10-04, 17:30

Re: Trawa z trawy

Post autor: silno »

Witam. Usiąde i przy okazji odpoczne po robocie w piątek wieczorkiem. Przy winku własnej produkcji. :hyhy: Pozdro.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trawa z trawy

Post autor: Elzbieta M »

Niedziela się kończy i co? Relacji nie ma :-( Czyżby winko za dobre było i tak cię rozleniwiło? :lol:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Trawa z trawy

Post autor: tadek »

Elżbietko, zrozumiałem że dopiero w przyszłym tygodniu SITO chciał zdać relacje, przy winku własnej roboty.
Dzisiaj dopiero rozpoczęła się dyskusja na temat TRAWY Z TRAWY...

Trochę to brzmi jak badanie zawartości cukru w cukrze... :lol: ;)

Sito, a z jakiego owocu zrobiłeś winko?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
silno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2014-10-04, 17:30

Re: Trawa z trawy

Post autor: silno »

Oj ktoś tu już się ubzdryngolił. Czeka mnie robota w piątek który będzie tj 10.10.2014.Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Trawa z trawy

Post autor: tadek »

.
:zdziwko:
Sito, to do dziesiątego nie dzwonić do drzwi bo i tak nikt nie otworzy ? :|
- Rozumiem że będziesz zajęty robotą - odciąganiem winka ... ;)
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
silno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2014-10-04, 17:30

Re: Trawa z trawy

Post autor: silno »

Wino z czerwonej porzeczki i czarnej dla koloru przepis krótko po wojenny od babci.Pychotka mniami
silno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2014-10-04, 17:30

Re: Trawa z trawy

Post autor: silno »

Tadek silno. Nikt nie otworzy bo wyjeżdżam. Winkiem zajme się po powrocie.
ODPOWIEDZ