Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Agro-typ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-05-28, 19:49

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Agro-typ »

Witajcie,
Chciałbym Was zapytać co wyrosło mi zamiast trawnika dzięki trawie substral. Zakupiłem paczkę samozagęszczającej z leroya więc raczej sprawdzone źródło.
Pojawiło się to w ostatnim tygodniu jakieś 4 tygodnie po założeniu trawnika.
Co to jest i czym to teraz potrakować żeby się tego pozbyć? Jakieś porady?
Załączniki
IMG_20200528_192055.jpg
IMG_20200528_192128.jpg
IMG_20200528_192157.jpg
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

To nie w nasionach traw były nasiona chwastów tylko w glebie . Teraz musisz zastosować jakiś środek do zwalczania chwastów , tylko spece nasi podpowiedzą czy już , czy trawa nie jest za młoda na sypanie środka zwalczającego chwasty.
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: rafaloku »

Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie ziemi z chwastów przed wysiewem trawy. Jeśli są tam nasiona chwastów lub pozostałości korzonków, to chwasty zawsze wyrastają szybciej niż trawnik. Niestety dopiero co założonego trawnika nie można pryskać herbicydami, bo oprysk może uszkodzić trawę. Dopiero w przyszłym roku możesz opryskać jakimś środkiem na chwasty w trawniku. Polecam Starane Trawniki bo zwalcza dość szerokie spektrum różnych chwastów i łączy w sobie moc 2 różnych substancji chwastobójczych. Odpowiednie będą też Chwastox Trio i Mniszek Ultra.

Na razie pozostaje częste i niskie koszenie, co trochę przygłuszy chwasty. Trawie częste koszenie służy, sprzyja jej krzewieniu się i rozrastaniu, chwastom ogranicza wegetację. W przyszłym roku od wiosny oprysk herbicydem do zwalczania chwastów na trawniku.

Poza tym widoczny na zdjęciach efekt wyrastania trawy takimi jakby kępkami, jedne miejsca są porośnięte, a inne puste, może wynikać z nierównomiernego wysiana nasion (powinno się używać siewnika, jak sypiemy "z ręki" zawsze tak wychodzi) lub nierównomiernego rozsypania nawozu. Tam gdzie więcej nawozu, trawa rośnie szybciej. Jest jeszcze szansa, że w pustych miejscach nasiona wykiełkują i to się wyrówna :-)
Rafał
Lidka TF
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-07-15, 12:00

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Lidka TF »

Dzień dobry,
wysiałam trawę Substral samozagęszczającą sportową. Wzeszła dość szybko, ale była bardzo zanieczyszczona (mak niebieski, bratki polne i inne "świństwa"). Zastosowałam środek chwastobójczy - zniknęły wszystkie chwasty, za to w trawie pojawiło się bardzo dużo takiej trawy jak na załączonych zdjęciach.
Nadmieniam, że stary trawnik był na jesieni "potraktowany" Roundapem, a przed posianiem nowej trawy głęboko przekopany glebogryzarką.
Czy jest sposób, żeby pozbyć się niechcianej trawy?
Załączniki
20200630_183950.jpg
20200630_183119.jpg
20200630_183209.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: rafaloku »

Dzień dobry. Nasiona trawy nie mogły być zanieczyszczone nasionami chwastów. Nie w tak drogiej mieszance nasion, która przechodzi przez ścisłą kontrolę. Raczej była to kwestia niedostatecznego oczyszczenia stanowiska przed wysiewem lub chwasty wysiały się samoczynnie z przyległych terenów.

Oprysk Roundupem niszczy istniejące chwasty ale nie niszczy nasion, które pozostają w ziemi i mogą z nich kiełkować kolejne chwasty. Dlatego zazwyczaj zaleca się ponowne użycie Roundupu, gdy wyrosną nowe chwasty z pozostałych w ziemi nasion. Dopiero po takim ponownym oprysku można uznać ziemię za oczyszczoną z chwastów. Jeśli ziemia była oczyszczana jesienią, to warto było wiosną poczekać na wykiełkowanie chwastów i ponownie użyć Roundup. Dopiero po ich zniszczeniu siać trawę.

Natomiast na nowo wysianych trawnikach nie stosuje się środków chwastobójczych. Stosujemy je na trawniki, które mają co najmniej 1 rok. Przy użyciu środka na dopiero co wysiany trawnik, młode trawy mogły być w dużej mierze uszkodzone przez środek chwastobójczy i zaczął je wypierać chwast pokazany przez Panią na zdjęciach. Chwast ten (nie pamiętam nazwy) jest rośliną dwuliścienna (tak samo jak trawy) i środki chwastobójcze do trawników go niestety nie zniszczą.
Rafał
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Joanna Sadowska »

Dzień dobry,
chciałam się podzielić z Wami moją opinią na temat trawy samozagęszczającej.
Zacznę od początku. Zdjęcia pochodzą z ogrodu moich przyjaciół, gdzie stosowaliśmy tą mieszankę.
Pierwsze zdjęcia były robione w marcu - pod koniec miesiąca. Przeprowadziliśmy wtedy wertykulację, dosiewkę nasion oraz nawożenie. Trawnik był w złej formie, pełno "łysych" placków, walczyliśmy z nimi, ciągle dosiewaliśmy trawę, raz nawet pokusiliśmy się o dołożenie kawałków gotowej trawy z rolki.
Wertykulacja była mocna i kosztowała mnie dużo pracy :-D zresztą jej efekty widać na zdjęciach.
Dodam też, że w ogrodzie jest system nawodnienia.
Do nawożenia użyłam saletry amonowej.
Po 3 miesiącach - widać różnicę. Tam gdzie były placki - są zielone "wyspy". Oczywiście nawóz i sama wertykulacja dużo dała, ale w tamtym sezonie wysiewaliśmy inną trawę i nie było takich efektów. Nawadnianie i regularne koszenie to tylko kropka nad i.
Dla mnie efekt jest super. Oceńcie sami:)
Załączniki
20200325_125240.jpg
20200325_125240.jpg
20200325_125247.jpg
20200325_125259.jpg
20200325_125302.jpg
20200325_130626.jpg
20200325_130629.jpg
20200325_130654.jpg
20200325_130657.jpg
20200325_132752.jpg
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Joanna Sadowska »

2 część zdjęć
Załączniki
20200325_132752.jpg
20200325_132755.jpg
20200325_132759.jpg
20200325_153117.jpg
20200325_153124.jpg
20200325_153127.jpg
20200325_180823.jpg
20200521_162113.jpg
20200521_162121.jpg
20200521_162126.jpg
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Joanna Sadowska »

i 3 część :)
Załączniki
20200521_162129.jpg
20200521_162138.jpg
20200521_162145.jpg
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Alex
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2019-08-03, 21:10

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Alex »

Trzecia część zdjęć wygląda świetnie :)
Pozdrawiam, Aleksandra.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: rafaloku »

Joasiu, dziękujemy za relację. Widać ogrom pracy, jaki został włożony w renowację trawnika, a efekt zachwyca.

Jestem pod wrażeniem nie tylko trawnika ale i pięknego ogrodu. Niezwykłe wyczucie harmonii i estetyki :-)

Ponieważ mija około rok od czasu, kiedy pisałem własną relację z wysiewu trawy Samo Zagęszczającej SUBSTRAL, postanowiłem pokazać jak wygląda mój trawnik po roku użytkowania.

W skrócie napiszę, że jesteśmy bardzo zadowoleni. Mimo intensywnego użytkowania, gry w piłkę i licznych zabaw z dziećmi (szczególnie w okresie lockdownu wiosną 2020, kiedy wszyscy byliśmy niejako uwięzieni w domach, a dzieci nie chodząc do szkoły, nie miały gdzie spożytkować swojej energii) trawnik ma się bardzo dobrze. Trawa jest gęsta, taka jakby puszysta, przyjemnie się po niej chodzi boso :-)

No i wreszcie nie muszę robić żadnych dosiewek :D :D :D
trawa-substral-2020-1.jpg
trawa-substral-2020-2.jpg
trawa-substral-2020-3.JPG
Rafał
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

Rafale , piękny trawnik , soczysta, zielona trawka :padam: pozdrawiam
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
zyga211
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-08-07, 15:44

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: zyga211 »

Witam wszystkich.
Po przeczytaniu Waszych opinii i ja chciałbym podzielić się moją opinią o tych nasionkach.
Jestem w trakcie budowy trochę większego tarasu z muru oporowego i postanowiłem wypróbować trawę samo zagęszczającą od substrala. Jako że nie miałem na tyle ziemi żeby zasypać całe wnętrze muru więc zrobiłem to na dwa razy i trawa po jednej stronie została posiana ok 3 tyg. wcześniej. Efekt zaprezentuję na zdjęciach poniżej.
Jeśli chodzi o przygotowanie podłoża to nie jest to jakaś super torfowa ziemia tylko gliniasta - którą przywiózł mi szwagier z kopania pod kostkę brukową :-> więc po rozplantowaniu postanowiłem dosypać jej trochę piasku, nawozu do trawników i hydrożel o małej granulacji (to też taka moja próba tego preparatu czy działa jak to opisuje producent) Wszystko wymieszałem bronami, wyrównałem przeciągając delikatnie obciążoną paletą i na wierzch wysypałem cienką warstwą przesianej ziemi. Zasiałem trawę, wymieszałem delikatnie z wierzchnia warstwą ziemi i ubiłem walcem. Efekt był taki, że trawka posiana w środku lata wykiełkowała już po 6 dniach. Co prawda jak nie lał deszcz to podlewałem trawnik z węża ale przyznam że jak dla mnie to pełne zaskoczenie bo jak wcześniej siałem trawę w ogrodzie to wschodziła po ok 2-3 tygodniach.
Jeśli chodzi o Wasze wcześniejsze wpisy odnośnie rzekomych nasion chwastów w Substralu to wątpię że jest to w ogóle możliwe żeby taka firma pozwoliła sobie na coś takiego- to wina przygotowania podłoża/u mnie też sporadycznie pojawiają się jakieś chwasty ale to chyba nieuniknione, podejrzewam że nawet jak ktoś założy trawnik z na podłożu do trawników zakupionym w sklepie to i tak coś na to wiatr przyniesie do puki nie zarośnie trawą.
Myślę, że w miarę możliwości i wolnego czasu wrzucę w późniejszym terminie jeszcze parę fotek jak nabierze to ładniejszego wyglądu. pozdrawiam Wszystkich.
Załączniki
20200729_165116.jpg
Ziemia do rozplantowania. 10m3 łopatą:-)
Ziemia do rozplantowania. 10m3 łopatą:-)
Rozsypywanie wierzchniej warstwy przesianej ziemi
Rozsypywanie wierzchniej warstwy przesianej ziemi
20200731_113243.jpg
20200731_120313.jpg
Tutaj wszystko posiane, ubite walcem i podlane:-)
Tutaj wszystko posiane, ubite walcem i podlane:-)
Dla porównania druga strona tarasu. 3 tyg od posiania.
Dla porównania druga strona tarasu. 3 tyg od posiania.
3 tyg od posiania.
3 tyg od posiania.
Zdjęcie zrobione dzisiaj. Trawka zasiana dokładnie 7 dni temu.
Zdjęcie zrobione dzisiaj. Trawka zasiana dokładnie 7 dni temu.
Druga strona tarasu zasiana 4 tyg wcześniej.
Druga strona tarasu zasiana 4 tyg wcześniej.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

Wykonałeś ogrom pracy , efekty widać , gratulacje i powodzenia :padam:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: rafaloku »

Halinka ma rację. Szacun za taką robotę :ok: :ok: :ok:
Rafał
anisu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-05-12, 16:19

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: anisu »

Dzień dobry,
Zachęcona opnią naszego Eksperta, kupiłam w tym roku duże opakowanie trawy samo- zagęszczającej się firmy Substral. Niestety trawa nie wzeszła. To niestety nie pierwszy taki przypadek. Szkoda, bo wiele sobie po niej obiecywałam.
Anka
ODPOWIEDZ