Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: rafaloku »

Witam serdecznie :-)

Zgodnie z regulaminem testu trawy Samo ZAGĘSZCZAJĄCEJ SUBSTRAL mieliśmy zakończyć testowanie i opisać efekty do końca sierpnia 2019. Trochę się ociągałem z postem końcowym, gdyż liczyłem na to że może jeszcze w ostatnich dniach pojawią się nowe relacje i spostrzeżenia. Sam we własnym ogrodzie zauważyłem też, że na efekty trzeba było długo poczekać. U mnie wyraźnie efekt gęstego trawnika pojawił się dopiero w sierpniu ale o tym za chwilę...

Na początek informacja o przyznanych nagrodach. Relacji mieliśmy niewiele. Wzrost trawników był osłabiony przez tegoroczną suszę i upały. Jeśli ktoś się dobrze nie przyłożył do przygotowania ziemi pod trawnik, a potem regularnie nie nawadniał, ciężko było uzyskać dobry efekt. Widziałem to dobrze po trawnikach z rolki zakładanych wiosną tego roku i jesienią zeszłego roku w okolicy, gdzie mieszkam. Teraz pod koniec lata trawniki z rolki te są pożółkłe, ledwo żywe :-(

Część osób kontaktowała się ze mną na e-mail. Niestety miejscem do pisania o efektach był niniejszy wątek na forum. Ostatecznie postanowiliśmy przyznać 2 nagrody za najciekawsze relacje i opisy efektów wysiewu trawy Samo Zagęszczającej SUBSTRAL

1 miejsce - Alex (otrzymuje zestaw nawozów i preparatów Substral o wartości do 150 zł)
2 miejsce - sylwia_zw (zestaw nawozów i preparatów Substral o wartości do 100 zł)

Dziękuję bardzo za ciekawe i obszerne relacje. Trzeciej nagrody postanowiliśmy nie przyznawać w tej chwili. Jeśli ktoś do końca września jeszcze dopisze się poniżej w tym wątku i przedstawi ciekawy opis efektów wysiewy trawy Samo Zagęszczającej SUBSTRAL, może otrzymać trzecią nagrodę (zestaw nawozów i preparatów Substral o wartości do 50 zł).

Teraz chciałbym przedstawić efekty wysiewu trawy Samo Zagęszczającej SUBSTRAL w moim własnym ogródku. Jak to wyglądało w dniach wysiewu pokazałem wyżej we wpisie z kwietnia. Miałem do obsiania trawą opaskę wokół nowo założonego tarasu oraz robiłem dosiewkę na całym trawniku, gdyż był bardzo przerzedzony.

Trawę wysiałem w kwietniu jednak niekorzystna pogoda sprawiła, że po pierwszym miesiącu trawy wykiełkowało niewiele. Jeszcze w czerwcu i lipcu miałem niewesołą minę, bo efekty wydawały się mizerne :zdegustowany: ale to co się stało w sierpniu przeszło moje oczekiwania! :rotfl:

Trawa równo dorosła do tarasu, sprawiając, że w miejscu gdzie kończy się taras, zaczyna się gęsty dywan z trawy. Szybko dość ona rośnie. Koszę mniej więcej raz w tygodniu, a czasem nawet 2 razy w tygodniu, w zależności od tempa wzrostu trawy (co pewnie zależy od pogody i intensywności nawadniania lub opadów deszczu).

W tym okresie nie prowadziłem zwalczania chwastów, poza ręcznym wykopywaniem największych okazów. Ale żadnych oprysków przeciw chwastom. Chciałem sprawdzić czy trawa będzie je wypierać i poradzi sobie z ich konkurencją. Chwasty wprawdzie nadal mam ale ich liczba zdecydowanie się zmniejszyła, ukryły się pomiędzy gęstymi kępkami trawy :hyhy:

Całość dokładniej opiszę w najbliższych dniach na stronie poradnika, natomiast dziś tylko kilka zdjęć porównawczych i zdjęcia jak mój trawnik wygląda teraz. Mam nadzieję, że na zdjęciach widać, iż warto było wysiać trawę Samo Zagęszczającą Substral :-)
trawa-efekty-2019.jpg
DSCF1580.JPG
DSCF1586.JPG
DSCF1587.JPG
Rafał
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

Rafale , wiedziałam , że termin wystawienia opinii upływa końcem sierpnia i nic nie napisałam bo nie było jeszcze czym się pochwalić , trawa nie rosła tak jak oczekiwałam , upały , ziemia beton chwastów tyle , że trawy nie było widać , "przygięło "mnie , później wyprostowało mnie - po deszczach i niższych temperaturach- w oczach rosła trawka i ta samo zagęszczjąca się jak i ta inna z dnia na dzień stało się zielono wokół domu żywy dywan . Z lewej strony domu trochę gorzej wygląda bo firma która robiła taras wjeżdżała samochodem i składowała żwirek i płytki , ale rany trawki już się zabliźniają .Chwasty , które wcześniej pokazałam spryskane zostały Suminem , a te małe w gęstej trawie nie widać , następnie trawka została dożywiona i odpłaciła się pięknym zielonym kolorem , zdjęcia tego nie oddały . Jakie było moje zdziwienie jak przeczytałam , że można było napisać jeszcze tu opinię o tym temacie jak w tytule , a już wchodziłam do mojego wątku . Pokażę jak było , a jak jest . Nie wypowiedziałam się o trawie samo zagęszczającej , na tym etapie co dopiero posianej te 2 m-ce i nie sprzyjających warunkach pogodowych , nie można szczerze i trafnie ocenić tej trawki bo jak sama nazwa mówi samo zagęszczająca musi mieć trochę czasu by mogła się już na tyle zagęścić by to było widać . Poza tym na takim małym kawałku jak u mnie też mam ograniczone pole by porównać z dużą powierzchnią reszty ogrodu , mam nadzieję i jestem pewna , że na wiosnę będzie można coś więcej powiedzieć .
Załączniki
20190310_104801.jpg
20190908_125211.jpg
tutaj jest granica przy cyprysiku licząc od siatki i skrzynki
tutaj jest granica przy cyprysiku licząc od siatki i skrzynki
20190310_104841.jpg
20190908_124755.jpg
20190603_163813.jpg
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

Nie dodałam jednego zdjęcia z bliska trawy samo zagęszczającej się , a to ona najważniejsza . Nie widać zdecydowanej różnicy , ale na wiosnę na pewno lepiej zagęści się .To jest ten kawałek , który objęło zdjęcie .
Załączniki
20190908_124637.jpg
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

Rafale , teraz Ty wypowiedz się na temat trawy samozagęszczającej , nie wpłyniesz nikomu na decyzję - kupić , nie kupić ?Pozdrawiam
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: rafaloku »

Halinko, u mnie to wyszło bardzo fajnie. Trzeba było czasu ale trawa jest piękna. Ciekaw jestem jak przezimuje.

Swoje osobiste doświadczenia opisałem na stronie poradnika: Trawa samo zagęszczająca Substral. Czy warto siać i jak rośnie? Sprawdziłem we własnym ogrodzie!

Dla Ciebie Halinko za dokończenie relacji wrześniowym wpisem, obiecana 3 nagroda o wartości 50 zł. Szczegóły prześlę na PW ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

Ale frajda , dziękuję / nie oczekiwałam :/
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Merghen »

Jestem ciekawa jak się trzyma ta trawa po zimie? Jestem na etapie planowania trawnika więc zastanawiam się jaką kupić - samozagęszczającą czy sportową. Opinie więc mile widziane choć zimy, takiej prawdziwej z dużymi opadami śniegu i mrozu nie było. Pokażcie jakieś zdjęcia, najlepiej takie porównujące różne rodzaje traw.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: malina »

Małgorzato , pokazałam jak wyglądała trawa samo zagęszczająca z inną trawą , trawnik w całości prezentował się pokazowo , ale było to nowe zasiewanie ziemi i nie można jeszcze powiedzieć o dalszym stanie trawy samo zagęszczającej . Obydwa gatunki traw nie są teraz do pokazania bo po "zimie" trawnik jest trochę żółtawy dopiero po zasileniu saletrą amonową np. kiedy dostanie pięknego zielonego koloru , będzie do pokazania i pokażę . Faktem jest , że trawa samo zagęszczająca długo i niedbale zaczęła rosnąć i też jak Rafała trochę mnie zawiodła , ale po jakimś czasie pięknie się rozrosła , zobaczymy jak teraz na wiosnę ruszy ? Powodzenia :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: green70 »

"Trawa samozagęszczająca" :rotfl: Większość gatunków traw posiada rozłogi naziemne i podziemne (rizony, stolony), które uaktywniają się np. dzięki częstemu koszeniu, lub prawidłowej wertykulacji (niezbyt głębokiej). Najsilniej rozrastają się w ten sposób mietlice i wiechliny, słabiej życice. To typowy "chłyt matekingowy", aby sprzedać coś znacznie drożej, niż jest warte. Trzeba sobie, przed samodzielnym założeniem trawnika poczytać o składzie danej mieszanki. Jeśli chcemy trawnik z grubymi źdźbłami, to wybieramy mieszanki z przewagą życicy, jeśli gęsty drobnoźdźbłowy, to wybieramy z przewagą kostrzewy, jeśli chcemy założyć trawnik typu green golf, to siejemy mietlicę pospolitą, której źdźbła mają grubość 0,10 mm. Z tą "super trawą", to jest tak, jak z "truskawką pnącą", bardzo często reklamowaną w czasopismach ogrodniczych ;-)
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Petrus »

Wszystko rozchodzi się o gatunek trawy i jej wzrost. Dokładnie tak jak napisał Green :ok:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Merghen »

Dziękuję za opinie. Myślę, że po prostu muszę dobrać odpowiednią trawę do potrzeb mojego ogrodu.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Alex
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2019-08-03, 21:10

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: Alex »

Ja mogę podzielić się zdjęciami tej trawy po zimie (przepraszam za bałagan widoczny na trawniku, jeszcze nic w tym roku przy nim nie robiłam ani nie był koszony). Na jesieni dostał tylko nawóz jesienny, poza tym całą zimę po nim bez skrupułów chodziliśmy więc trzyma się nieźle w mojej ocenie :->
Tutaj od południa:
20200323_162406.jpg
A tak wygląda od północy - trochę przegrał walkę z mchem pod iglakiem:
20200323_162448.jpg
Trawa z innych mieszanek wyginęła mi w czasie suszy zeszłego lata i muszę wysiać na nowo w tych miejscach, więc nie mam dla porównania.
Pozdrawiam, Aleksandra.
b.gajos@o2.pl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-05, 08:56

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: b.gajos@o2.pl »

:-) Panie Rafale a ja mam pytanie z innej beczki :-D te płytki imitujące drewno to co to takiego ??? Zachwyciły mnie :-D
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: rafaloku »

Witam. Płytki były zamawiane tutaj: http://www.petrabet.pl/produkt/110/plaka.html

Natomiast nie polecam. Dużo płytek miało obite krawędzie. Płytki były też nierówne (nierównej grubości i szerokości), a niektóre też trochę krzywe. Było to widać jeszcze przed zdjęciem ich z palet. Nie udało się ułożyć tarasu tak aby to wszytko było spasowane, zarówno co do powierzchni jak i fug między płytkami. Płytki miały też nierówny odcień. Na jednej palecie jaśniejsze, na drugiej wyraźnie ciemniejsze. Musieliśmy więc nieźle się gimnastykować aby to odpowiednio zmieszać przy układaniu aby odcień tarasu wydawał się jednolity. Nie mogłem mieć tu pretensji do ekipy układającej bo i tak zdziałali cuda :luka:

Po ułożeniu płytki impregnowaliśmy. Zimę przetrwały ok, natomiast bardzo łatwo dochodzi do zarysowań i odprysków. Ostatnio syn niedelikatnie odłożył grabie na taras i od razu mamy wyszczerbienie w płytce. Cena jest atrakcyjna ale wyrób niezwykle lichej jakości....
Rafał
b.gajos@o2.pl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-05, 08:56

Re: Trawa SAMO zagęszczająca substral - test na forum, opinie

Post autor: b.gajos@o2.pl »

Dziękuję za informację :) i za cenne uwagi :-)
ODPOWIEDZ