Trawa pampasowa.

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Trawa pampasowa.

Post autor: Grama »

Jesienią kupiłam sadzonkę trawy pampasowej. Przechowałam w piwnicy, teraz przycięłam i nic... Czekać jeszcze, czy dać sobie spokój? Chyba powinny być już jakieś oznaki życia, prawda? Może ktoś wie co robić dalej?
Grama.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja tez zakupilem sobie jesienia 2 sadzonki /ale nic ich nie przycinałem :mrgreen:
Poprostu kupilem jesienia i zima przenioslem ja do mieszkania na parapet chlodny i sobie tam koczowała :-D teraz jak wiosna nadchodzi wystawilem ja na balkon w doniczkach i w kwietniu wysadze ja na rabaty! narazie roslinki trzymaja sie dobrze!!!
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

A ja kupiłam nasiona trawy pampasowej. Wyszły i sie cieszyłam a teraz wszystkie siewki się położyły i nici z mojej trawki. Co ja robie nie tak :cry: Chyba nie mam ręki do nasion :cry:
Awatar użytkownika
Basiula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-27, 14:15

Post autor: Basiula »

Harwi nie można mówić , że nie ma się reki do nasion . Dużo zależy od nich samych . Ja wiele razy "sparzyłam "się na jednych nasionach , kiedy inne w tym czasie rosły jak oszalałe .
Miesiąc temu posiałam trawę pompasową , ale ani jedno nasionko nie wykiełkowało (a termin ważności upływał za dwa lata) .
Nie załamuje mnie to jednak i niebawem posieję następne paczuszki . Lecz tym razem wprost do gruntu .
Basia
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Re: Trawa pampasowa.

Post autor: KaRo »

Grama pisze:Jesienią kupiłam sadzonkę trawy pampasowej.Przechowałam w piwnicy,teraz przycięłam i nic...Czekać jeszcze,czy dać sobie spokój?Chyba powinny być już jakieś oznaki życia,prawda?Może ktoś wie co robić dalej?
Grama.
Dalej ...to tylko oczekiwanie na cud. :-D
Trawa pampasowa jest bardzo trudna do przetrzymania przez zimę ,najlepiej traktować ją jako jednoroczną wysiewać sobie w styczniu w domu na parapecie i
latem wystawiać lub przesadzać do ogrodu.
Prawdopodobnie nie zakwitnie pióropuszami jakie widzimy na torebce z nasionami ale jako kępa dorodnej trawy może być również atrakcyjna dla dużego ogrodu.
Moje próby przezimowania trawy pampasowej trwają już kilka lat.
Stosowałam różne sposoby ...niestety najlepiej sprawdziło się przezimowanie jej w gruncie.Poprzednią zimę nie zmarzła i rosła ..w tym roku jest już przycięta ale jeszcze nie ma oznak przyrostu liczę,że jednak żyje .
Trawa pampasowa nie jest tak bardzo wrażliwa na mróz jak bardzo szkodzi jej wilgoć,nasze zimowe deszcze i śnieg.To jest dla niej zabójcze.
Warunkiem przezimowania jest jednak bardzo przepuszczalne podłoże ułatwiające odpływ nadmiaru wody ,najlepiej jest posadzić ją na podwyższonej rabacie lub na skarpie.
O innych parametrach gwarantujących przezimowanie trawy pampasowej w naszych warunkach mogę mówić dopiero wtedy jak zauważę przyrosty u mojej , po kolejnym już zimowaniu w gruncie.
Na razie czekam niecierpliwie ;-)

Tak wyglądała po usunięciu zimowego okrycia



Obrazek
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Danusiu - twoja trawa wygląda rewelacyjnie: moja znajoma ma pampasówkę 3 lata i od 2 lat kwitnie jej niesamowicie! W 2 roku miała 3 kwiatostany, a wtym około 10.
Odpytałam ją o zimowanie i jedyne co robi, to okrywa podstawę trawy matą (taką starodawną słomianką).
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Nie załamuje mnie to jednak i niebawem posieję następne paczuszki . Lecz tym razem wprost do gruntu .
ja również mam już nasionka ;) Kolejną próbę podejmę a co!!


Danusiu a ty ja przycinasz później jakoś czy coś, że ona z takich suchych trawek przeistacza się w to cudeńko co nam pokazujesz? i powiedz w czym ona jest zasadzona to jest jakaś opona?
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

Mam takie pytanka, ponieważ na wiosnę chcem kupić dwie sadoznki trawy pampasowej. Czy trawa pampasowa przezimuje w gruncie czy trzeba ja jakoś okryc bądź posadzić w donicy i na zime zabrać do piewnicy ??
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Monisiu,zazdroszczę Twojej znajomej. Swoją wyhodowałam z nasion.Ma być biała i różowa.Ale muszę poczekać.Oby w tym roku nie zamarzła.
Wiolu,ja swoje siałam do doniczek bardzo wczesną wiosną.Długo czekałam na siewki,ale wyszły. Po zimie,trzeba ją przyciąć. Bo wyrastają młode odrosty,a stare je zagłuszają. I już do niczego nie są potrzebne,bo zeschły.Jak widać na załączonym zdjęciu.
To jest kawałek rury kanalizacyjnej.Założyliśmy ją,żeby trawa się nie rozchodziła.Ale teraz zastanawiam się czy jej nie zdjąć,bo trochę ciasno w tym mieszkanku.Ale była dobra osłona od mrozu.
Damiano, swoją trawę przetrzymuję w gruncie. Trzeba ją związać,żeby zimą nie zamakały korzenie.Robię kopczyk z ziemi i zakładam osłonę.Wiecha zostaje na powietrzu. W ubiegłym roku osłoniłam folią,ale to był błąd. I w cieplejsze dni miała za mokro. Najlepsze okrycie to coś przewiewnego. Monisia napisała jak swoją pampasówkę traktuje jej znajoma i ja w tym roku zrobię podobnie. Słyszałam,że można w lecie trzymać ją w donicach,a zimą do chłodnej piwnicy.
Awatar użytkownika
Grzes
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 188
Rejestracja: 2008-10-14, 18:55

Post autor: Grzes »

Witam włączając się do dyskusji o trawie chciałem się podzielić moimi doświadczeniami na ten temat.
Moja trawa ma 3 lata jest różowa, kopiłem ją w sklepie ogrodniczym
Rosła szybko i nadal rośnie, w zeszłym roku 1-wszy raz zakwitła (1 kwiatostan) a w tym ma 6
Na zimę ścinam ją na wysokości 50cm i obsypuje liśćmi, i tak sobie zimuje, teraz ma przeszło 2 metry i o tej porze już kwitnie, musiałbym odwiedzić moją działeczkę żeby zrobić fotki kwiatów.
Załączniki
Aparat dzialka sierpien i Anglia 349.jpg
Aparat dzialka i Anglia 390.jpg
Aparat dzialka i Anglia 389.jpg
Miłego dnia Wszystkim!!!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Idź Grześ i rób zdjęcia,żebym mogła chociaż Twoją się nacieszyć :lol:
Awatar użytkownika
anika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2009-03-30, 16:57

Post autor: anika »

Czy to jest trawa pampasowa? Moja teściowa tak na nią mówi ale z tego co piszecie to chyba jakaś inna odmiana, bo ma ją juz ponad 10 lat. Fotka jest z listopada 2008. Zostawia ja na zime a wczesną wiosną obcina do zera, zazwyczaj juz w kwietniu pięknie zaczyna rosnąć.
Załączniki
trawa.jpg
tak wyglądała w czerwcu 2008
tak wyglądała w czerwcu 2008
proszę o cierpliwość - ja dopiero zaczynam z ogrodem ;)
pozdrawiam serdecznie
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja bym powiedziała, że jest to miskant, tylko jaki?..... Może cukrowy? :->
aga 73
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-29, 10:38

Post autor: aga 73 »

Właśnie stoję nad tą trawą od tygodnia i nie wydaje mi się żeby wyglądała na żywą, jest gruba 3 - letnia, w zeszłym roku kwitła, jak myślicie możne mi jeszcze odrosnąć?
kocham ogrody:)
aga 73
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-29, 10:38

Post autor: aga 73 »

hmmm ile pomocnych postów:) dziekuję bardzo:)
kocham ogrody:)
ODPOWIEDZ