Topinambur. Przepisy kulinarne, sałatki, dania z topinamburu

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Topinambur. Przepisy kulinarne, sałatki, dania z topinamburu

Post autor: Lila »

Pokażę najpierw najprostsze zastosowania topinambura. Często to, co najprostsze jest najlepsze.
Gdy jest sezon topinamburowy, czyli od późnej jesieni do wczesnej wiosny, staram się systematycznie wykorzystywać to warzywo w różnych daniach. A gdy robię coś do czego topinambur nie pasuje (chciaż wydaje mi się, że on wszędzie pasuje) po prostu obieram jedna bulwkę, kroję na plasterki i podjadam jako chrupiąca przekąskę. Oczywiście od razu z jednej strony pojawia się psinka, z drugiej kocurek,... też im smakuje. Muszę więc obierać kolejną bulwkę ;)
Obrazek
Można taki sposób jedzenia topinamburów zastosować w przypadku osób uzależnionych od ciągłego podjadania paluszków, chipsów itp. Topinambur można podjadać bez obawy o skutki uboczne, jeśli nie liczyć ewentualnego wysmuklenia sylwetki.

Więcej na temat zalet zdrowotnych topinambura tutaj:
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/topi ... tml#p98957
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Topinambur doskonale zastąpi nam na przedwiośniu rzodkiewkę, nie bedzie tylko czerwonych obwódek i szczypiącego smaku. Możemy więc położyć plastelki topinambura na dowolna kanapkę.
Obrazek
Na zdjęciu jest tylko przykład, przecież każdy potrafi wymyślić nieskończenie wiele kanapek, a teraz wtstarczy dołożyć kilka plasteków topinamura, kanapka robi się od razu o wiele smaczniejsza i lepsza dla naszego zdrowia :)

Posiadam w tej chwili spore nadwyżki bulw topinambura i chętnie podzielę się z Wami. Proszę pisać na pw
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Uwielbiam surówki z topinambura. Starty topinambur, odrobinę posolony z dodatkiem śmietany już może stanowić doskonały dodatek do obiadu czy kolacji. Można również łączyć topinambur z innymi warzywami.
Tym razem pokażę surówki topinamburowo-marchewkowe w dwóch wersjach w zależności od rodzaju użytej tarki, zmienia się nie tylko wygląd tej surówki, ale równiez smak.
Jeśli chodzi o przyprawy, to najlepiej jak każdy sam eksperymentuje według własnych upodobań.

Obrazek


Obrazek

Do tych surówek dodawałam sok z cytryny, szczyptę imbiru mielonego, oregano, sól i pieprz oraz słodką śmietankę.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Topinambur. Przepisy kulinarne, sałatki, dania z topinam

Post autor: rafaloku »

Lila, to wprawdzie stary wątek ale ostatnio podane przez Ciebie przepisy oraz niedawne wpisy Tadka o topinamburze, zainspirowały mnie aby przygotować na ten temat artykuły do poradnika:
1. Topinambur, słonecznik bulwiasty - uprawa, właściwości, przepisy
2. Jak przyrządzić topinambur? 3 najlepsze sposoby!
3. Sałatka z topinamburem. 3 sprawdzone przepisy!

Jeśli masz jakieś nowe pomysły na dania z topinamburu to pisz śmiało, strasznie mnie to zainteresowało. Chyba na przyszły rok zapiszę się na bulwy od Tadka ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Potrawy z topinamburu

Post autor: Danka »

W tym roku po raz pierwszy wykopałam bulwy topinamburu Gdy próbowałam go kilka lat temu jego smak mnie nie zachwycił ale w tym roku świeżo wykopany był smaczny. Ze swojego robiłam surówki.
Surówka -1
Obrany topinambur utarłam. Dodałam także startą marchewkę, a potem do smaku dodałam sól, pieprz, cukier. Trzeba go skropić sokiem z cytryny, bo szybko ciemnieje. Ja dodałam kwasku cytrynowego i efekt był ten sam. Zostawiłam ją na jakiś czas w lodówce, żeby nabrał smaku.
Surówka -2
Oczywiście topinambur, marchewka i jabłka. Mogą być słodkie lub kwaśne jak komu smakuje. Oczywiście dodatki takie same.
Wersja druga mi bardziej smakowała i rodzince także. Zrobiłam tą surówkę na Wszystkich Świętych. Zajadali się :hyhy:
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Topinambur. Przepisy kulinarne, sałatki, dania z topinam

Post autor: Wiki »

:)

Dużo czytałam o topinamburze i w tym roku zdecydowałam się zasadzić takie bulwy w swoim ogródku. Już rosną. Liczę na ich właściwości zdrowotne. Do jesieni daleko, więc kupiłam trochę dużych bulw konsumpcyjnych. Próbuję różne przepisy. Na razie najbardziej smakują mi w różnego rodzaju surówkach i gotowane polane masełkiem i koperkiem.

:)
ODPOWIEDZ