Topinambur. Rozmiar bulw do sadzenia ma znaczenie?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Topinambur. Rozmiar bulw do sadzenia ma znaczenie?

Post autor: janusztracz »

Czy jeśli zależy mi na okazałych bulwach topinamburu to powinienem sadzić go z dużych bulw czy jednak nie ma to znaczenia? W tamtym roku zasadziłem kilka małych bulw i rośliny były małe, ale też były zasadzone późno i miały sporo cienia.

Czy jeśli z zasadzonej bulwy wyrasta kilka pędów to powinienem je usunąć zostawiając ten największy?

Czy warto i kiedy przycinać roślinę aby bulwy miały więcej energii do rozwoju?
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Topinambur. Rozmiar bulw do sadzenia ma znaczenie?

Post autor: malina »

Januszu topinambur nie ma wielkich wymagań , ale jak każda roślina potrzebuje do dobrego wzrostu coś lepszego by wydać dorodniejsze owoce. Ziemia nie gliniasta , przekopana , nawieziona nawozem organicznym lub zielonym, w trakcie wzrostu zastosować nawóz mineralny bogaty w potas .Łodygi rosną wysokie ozdobne / słonecznik bulwiasty / można je otyczkować , lub skrócić łodygi do 1,5 m , by szybciej bulwy rosły należy usuwać kwiaty , jak susza to podlewać .
Do sadzenia bulwy dzieli się na kawałki ok.60g i by miały 2,3 oczka na głębokość 10 cm jeżeli sadzimy marzec , kwiecień , jeżeli w jesieni to na gł. 15 cm i w razie mrozu sypiemy kopczyki .Sadzimy daleko od siebie około 60 cm bo bulwy rosną jak ziemniaki , z każdej nowej bulwy wyrasta pęd więc nie usuwamy , a gdy będą już wysokie skracamy jak wyżej . Należy pilnować bo topinambur potrafi opanować ogród . Ja osobiście zostawiałam go w ziemi na zimę , przysypywałam dodatkowo ziemią i na wiosnę miałam gotowe bulwy , najbardziej lubiłam piec go w piekarniku i zajadać z masłem i odrobiną soli , jeżeli go gotujemy to bardzo krótko , szybko robi się papka . Powodzenia i pozdrawiam :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Re: Topinambur. Rozmiar bulw do sadzenia ma znaczenie?

Post autor: janusztracz »

@malina dziękuję za odpowiedź. Topinambur już mam zasadzony w odstępach 40 cm, ale wydaje mi się że tak będzie dobrze. Z tego co widziałem na YouTube to czerwone bulwy się chyba mocniej rozrastają.
Z tymi pędami chodzi mi o to, że po zasadzeniu jednej bulwy wyrasta z niej kilka łodyg, i nie wiem czy nie lepiej byłoby zostawić tą największą.

Możesz mi powiedzieć jaka jest różnica w zasadzeniu małych bulw a dużych? Ma to wpływ na plon? Z tego co widziałem to można też uprawiać topinambur z nasion, więc chyba z małej bulwy też powinna wyrosnąć roślina która da dobry plon?
Mówiąc o małych bulwach mam na myśli takie wielkości kasztana.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Topinambur. Rozmiar bulw do sadzenia ma znaczenie?

Post autor: malina »

Małe bulwy też można sadzić byle miały 2 -3 oczka , nigdy nie wycinałam łodyg , nie mogę w tej kwestii tobie doradzić , możesz na jednym lub dwóch "gniazdach" kopcach - wypróbować i podzielisz się doświadczeniem . Powodzenia
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
ODPOWIEDZ