TESTUJEMY SZCZEPIONKI MIKORYZOWE

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

TESTUJEMY SZCZEPIONKI MIKORYZOWE

Post autor: rafaloku »

Dziś utworzyłem na forum nową kategorię poświęconą MIKORYZIE. Temat bardzo ciekawy i, jak sądzę, szczepionki mikoryzowe mogą niebawem dość znacząco zmienić nasze podejście do pielęgnacji i nawożenia roślin. Innymi słowy - doświadczamy właśnie odkrycia, które może mieć znaczący wpływ na sposób uprawy roślin. Zjawisko mikoryzy jest wprawdzie znane od dawna ale dopiero ostatnio szczepionki mikoryzowe zaczynają być stosowane na większą skalę.

Być może niebawem zastosowanie szczepionek mikoryzowych będzie tak oczywiste i popularne jak stosowanie np. nawozów mineralnych. A być może będzie sposobem na zmniejszenie zużycia nawozów i co za tym idzie - ochronę otaczającego nas środowiska. O tym, czym jest mikoryza możecie przeczytać w naszym poradniku:
WSPÓŁŻYCIE ROŚLIN Z GRZYBAMI - Co na ten temat powinien wiedzieć każdy ogrodnik?

To oczywiście bardzo skrótowe potraktowanie tematu. Więcej informacji oraz wyniki najnowszych badań dotyczących skuteczności szczepionek mikoryzowych znajdziecie na stronie firmy MYKOFLOR: http://www.mykoflor.pl/
oraz na stronie Polskiego Towarzystwa Mikoryzowego: http://www.ptmikoryza.pl/

Mam nadzieję, że to forum będzie miejscem wymiany informacji na temat zastosowania szczepionek mikoryzowych oraz ich skuteczności, a z czasem stanie się również większą bazą wiedzy na temat zjawiska mikoryzy i jego zastosowania w ogrodnictwie. Jak dotąd, takiego forum mikoryzowego w polskim internecie brakuje.

Z okazji otwarcia na naszym forum kategorii tematycznej poświęconej mikoryzie, producent najlepszych szczepionek mikoryzowych (skuteczność potwierdzona wieloma badaniami), firma MYKOFLOR, ufundował dla nas 20 preparatów "Żywa grzybnia mikoryzowa" do wypróbowania.

Szansę na test będą mieli najaktywniejsi użytkownicy naszego forum, wypowiadający się na forum regularnie, a zatem jak sądzę - osoby najbardziej opiniotwórcze i posiadające spore doświadczenie ogrodnicze. Każda z tych 20 osób otrzyma do przetestowania jedną z następujących szczepionek mikoryzowych:

1) Żywa grzybnia mikoryzowa - rośliny wrzosowate
2) Żywa grzybnia mikoryzowa - iglaki
3) Żywa grzybnia mikoryzowa - borówka
4) Żywa grzybnia mikoryzowa - winorośl
5) Żywa grzybnia mikoryzowa - storczyki

Więcej informacji o w/w preparatach na stronie producenta: http://mykoflor.pl/oferta_szczepionki.html

Kryteria wyboru osób, które mogą otrzymać szczepionki do przetestowania są następujące (trzeba spełniać wszystkie 3 kryteria):
a) napisanych minimum 300 postów,
b) rejestracja na forum co najmniej 3 miesiące temu (przed 19 grudnia 2008),
c) ostatni napisany post nie wcześniej niż 30 dni temu (czyli trzeba mieć napisany post po 18 lutego 2009).

Na dzień dzisiejszy warunki te spełniają (kolejność wg liczby postów, malejąco):
Gosia2501, piwonia, Ewa-Maria, Daniela, lilia0405, piotrek_ns, Joanna, Danka, Emil, Ha-linka, harwi, Kaska-Simeonowa, fox, ANA, tengel27, evqa, Herbi, Petrus, sąsiad, Storczyk.

Jest to zatem dokładnie 20 osób. Osoby z tej listy proszę o wpisywanie się poniżej, jaką szczepionkę mikoryzową chcecie otrzymać (jedną spośród pięciu wyżej wymienionych). Dodatkowo do mnie na PW Wasze adresy do wysyłki. Adresy zostaną przekazane do dystrybutora szczepionek, który Wam je roześle. Zgłoszenia po mikoryzy przyjmuję przez tydzień (do 27 marca 2009). Jeżeli ktoś z w/w osób się tu nie wpisze i na PW nie poda mi adresu do wysyłki, szczepionka przepada (zakładam, że osoba która się nie zgłasza, rezugnuje z darmowego opakowania mikoryzy do przetestowania).

Osoby, które otrzymają mikoryzy do przetestowania, są proszone o wykorzystanie ich na własny użytek, a następnie umieszczenie na naszym forum opinii o efektach działania szczepionki „Żywa grzybnia mikoryzowa” firmy MYKOFLOR. Zdaję sobie sprawę, że efekty działania mikoryzy widać dopiero po pewnym czasie, a zatem na Wasze opinie będziemy cierpliwie czekać. Niebawem na forum utworzę wątek, przeznaczony na opinie o działaniu szczepionek mikoryzowych (a może szybciej utworzy go ktoś z Was :roll: ).

Oczywiście przyjęcie mikoryzy do testowania do niczego formalnie nie zobowiązuje. Ja jedynie proszę o umieszczenie opinii na forum. Ale to tylko moja prośba, a o tym, czy się w tym temacie wypowiadać, zdecydujecie sami. Mam jednak nadzieję, że mikoryzy będziecie oceniać równie chętnie, jak w zeszłym roku HydroŻel ;-)

Czekam zatem na zgłoszenia osób z powyższej listy. Wpisujcie poniżej, którą mikoryzę chcecie testować, a do mnie na PW podajcie adresy do wysyłki :mrgreen: i niech Wam (a raczej Waszym roślinom) mikoryza służy!
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam. Więc ja proszę o grzybnię mikoryzową do winorośli. :-D
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Ale się cieszę :-D
Ja poproszę grzybnię dla borówki.
Pozdrawiam
Irena
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo dobry pomysł z tym tematem-działem. Jak widać asortyment preparatów mikoryzowych obejmuje wiele grup roślin, to i można dość szeroko zastosować w swoim ogrodzie.

Jeśli mam taki wybór, to poproszę o mikoryzę dla storczyków.

:-)
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Jestem mile zaskoczona i bardzo dziękuję :-D
Poproszę o grzybnię do roślin wrzosowatych
Pozdrawiam Ewa
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja podobnie jak Daniela chętnie przetestuję grzybnię do storczyków. ;-)
joannaj.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-03-16, 20:24

Post autor: joannaj. »

witam wszystkich i gratuluję zwycięzcom konkursu. ja zakupiłam sobie mikoryzę do iglaków, drzew owocowych i roślin rabatowych, będę obserwować i przekaże swoje spostrzeżenia ;-)
bardzo jestem ciekawa jak sprawuje się mikoryza do borówki?
pozdrawiam joannaj.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Oj To ja mam dzień "mikoryzowy" :lol: :lol: Co za super dzień znowu się załapałam. Same wspaniałe informacje. ;)

hmn ciężki wybór Wrzosowate czy borówki hmn

NO dobra boróweczki będę kupować nowe więc kupię dwie jedna dostanie a druga nie :-> i będzie jak porównywać ;))
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Mam Rafale do ciebie pytanie,
czy mogę zamiast mikoryzy winorośli, o której pisałem ci na PW (wygrana w konkursie)
dostać mikoryzę iglaków?
A miejsce w tej 20, tym sposobem odstąpię kolejnej osobie na liście. :-)

Pozdrawiam
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Jestem mile zaskoczona i serdecznie dziękuję! :-D jeśli mam wybór to poproszę o mikoryzę dla borówki chętnie ją przetestuję. :mrgreen:
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Cieszę się,że również znalazłam się na tej liście. Szczepionkę mikoryzową do storczyków zakupiłam jakiś miesiąc temu i może dlatego mój "zalany" bez korzeni trzyma się jeszcze.
Zainteresowana jestem szczepionką do iglaków. Kupiłam kilka młodych iglaczków,więc chciałabym wypróbować działanie na nie. :mrgreen:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Serdecznie dziękuję :-D ,
mnie interesuje mikoryza do winorośli
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

MYKOFLOR


O bardzo dziękuję za informację. Jak boróweczki dostaną swoją porcje i coś zostanie to kilka wrzosowatych dla próby też dostanie ;) Zobaczymy efekty. :mrgreen:

My również pozdrawiamy i Dziękujemy.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Dziękuję bardzo :-D Najchętniej wypróbowałabym ten preparat na iglaki. Muszę w tym roku dosadzić przynajmniej 13 sadzonek więc mała pomoc przyda się :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To ja poproszę grzybnię mikoryzową dla roślin wrzosowatych.
Z góry dziękuję :-)
ODPOWIEDZ