TESTUJEMY SZCZEPIONKI MIKORYZOWE

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Działkę mi zalało i testowanie mikoryzy zostało brutalnie przerwane.
Otrzymałem mikoryzę do winogron i w tym roku miałem sprawdzić czy krzaczki lepiej będą rosły. Do pory zalania mogę stwierdzić, że wszystkie krzaczki ładnie się po zimie budziły do życia. A starsze krzewy były już dość mocno podrośnięte i miały sporo pąków kwiatowych. Niestety dopiero jak zejdzie woda będę wiedział czy krzewy przetrwały, może mikoryza im w tym pomoże?
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Piotrek bardzo Ci współczuję z tego powodu, takie straty :-( Ja mam pytanie dotyczące cytryńca chińskiego - czy jakaś mikoryza do niego pasuje? Mam dwa "okazy" rosnące już chyba z 5 lat i dopiero pierwszy raz widzę jakieś maleńkie owocki - mam nadzieję że dojrzeją. Proszę o jakąś radę. :-)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

U chyba będę pierwsza ;) Dostałam próbkę mikoryzy do trawnika i jak obiecałam relację tak też daję ;)
Mieszanko rozsypywanko i podlewanko. Dodatkowo wieczorny deszcz zmoczył dokładniej ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ałał29
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-10, 18:45

Post autor: Ałał29 »

Witam mam pytanko, czy ta mikoryza drzew owocowych również daje plon w postaci jadalnych grzybków? Czy jej zastosowanie uwidacznia się wyłącznie poprzez ładniejszy pokrój drzewka i większy plon (jak słyszałem nawet o 30%). Dziekuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Joasia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-10, 17:41

Post autor: Joasia »

Na borowiki pod jabłonka liczyć nie możesz, ale lepszy rozwój drzewek gwarantowany.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Chciałam pokazać trawnik po zastosowaniu endomikoryzy. Trawa wygląda naprawdę świetnie. Lipiec był bardzo upalny, wysokie temperatury, deszczu nie za wiele u mnie. Trawę oczywiście trzeba było podlewać. Teraz to na brak deszczu nie narzekam :lol: . Moim zdaniem trawa się rozkrzewiła, jest bardzo gęsta i miękka. Super chodzi się po niej boso. Myślę, że to na skutek mikoryzy. W innych częściach trawnika bez stosowania mikoryzy też nie jest źle, ale mam tam jednak kępki.
Załączniki
SAM_1208.JPG
SAM_1208.JPG (38.14 KiB) Przejrzano 12759 razy
SAM_1207.JPG
SAM_1207.JPG (42.03 KiB) Przejrzano 12759 razy
SAM_1205.JPG
SAM_1205.JPG (49.38 KiB) Przejrzano 12759 razy
SAM_1203.JPG
SAM_1203.JPG (39.32 KiB) Przejrzano 12759 razy
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Ja chciałam bym pochwalić się grzybami

to cały zbiór z pod jednego iglaka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Super grzybki :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
grzesiek_177
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-08-18, 14:14

Post autor: grzesiek_177 »

Witam, mam pytanie odnośnie tego kiedy stosować preparat mikoryzy grzybów jadalnych- na wiosnę czy jesienią? Gdzieś czytałem, że gleba powinna mieć 10 stopni.
Obecnie w ogrodzie rosną modrzewie, świerki, jodły, także tuje i kilka drzewek owocowych.
Pod modrzewiami pojawiają się na przełomie września/października grzyby- są to chyba maślaki (zdjęcia z ubiegłego roku):

Czy ta opisywana substancja może spowodować, że pojawią się koźlarze lub borowiki? Może należy w ogrodzie posadzić brzozę :mrgreen: ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Ja zastosowałam mikoryzę grzybów jadalnych na jesieni w zeszłym roku, ale nie zauważyłam innych grzybów niż do tej pory tj podgrzybki i borowik omglony - zbieram je już od kilku lat. Może jeszcze trzeba poczekać. :-/
alamakicie
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-22, 21:17

Post autor: alamakicie »

Witam.

Czy ktoś ze znawców tematu mógłby wypowiedzieć się jaka jest skuteczność szepionki mikoryzowej w zakresie borowika szlachetnego.

Z informacji dostępnych w internecie wynika, iż nie jest możliwe wyhodowanie borowika szlachetnego, gdyż rośnie on jedynie w zespole z jeszcze dwoma gatunkami muchomorów: muchomora czerwonawego i muchomora twardawego (dostępne na rynku szczepionki nie zawierają tych grzybów). Poza tym, aby strzępki grzybni borowika połączyły się z korzeniami drzew, w podłożu muszą się znajdować bakterie z rodzaju Pseudomonas (czy szczepionka zawiera te bakterie?).

Po co zatem w szczepionce mikoryzowej Mykoflor grzybnia borowika ?. Poza tym, czy nie byłoby uczciwym napisać na opakowaniu, że na borowika nie ma co liczyć, a nie zamieszczać zdjęcia borowika.

Także zdjęcie rzekomo wyhodowanego ze szczepionki borowika, które zostało zamieszczone na tym forum również w mojej ocenie wprowadza w błąd.

Chyba, że się mylę.

pozdrawiam
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

MYKOFLOR pisze:Szczepionka Grzyby leśne zawiera część grzybów ze szczepionki Iglaste. Jeżeli została zakupiona można użyć jej do wymienionych gatunków, ale nie należy oczekiwać owocników. Efekty na roślinach raczej pewne. Pozdrawiam
A dlaczego nie? Przecież w lesie np. pod jałowcami rosną grzyby.
Upewniam się, ponieważ planuję leśny skalniak - mikoryzę 'grzyby jadalne' już mam, zaś iglaki zaszczepię przy sadzeniu na wiosnę, nie tylko te wspomniane na opakowaniu produktu, poza tym będą one oczywiście miniaturowe...to nie będę miała grzybków? :roll:
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Witam i już pędzę z odpowiedzią; gratuluję wiedzy mikoryzowej co do borowika, ale w szczepionce są potrzebne helpery zarówno grzybowe jak i bakteryjne aby grzybnia zadomowiła się na korzeniach. Nie piszemy o tym, gdyż pewne sprawy są tajemnicą naszej technologii ale również brakiem :shock: miejsca na opakowaniu. Pełny skład grzybów jadalnych jest podawany na stronie firmowej, zaś na opakowaniu tylko 6, gdyż nie możemy co chwila zmieniać opakowania. Wiem, że wyrastają grzyby ale ważniejsza jest kondycja zamikoryzowanych roślin czyli to o co pyta Pani Magda. Odpowiedź co do grzybów pod różnymi roślinami daje przyroda, nie wszystko jeszcze wiadomo i niech tak zostanie.
SzałańskiWJW
Obrazek
alamakicie
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-22, 21:17

Post autor: alamakicie »

MYKOFLOR pisze:w szczepionce są potrzebne helpery zarówno grzybowe jak i bakteryjne aby grzybnia zadomowiła się na korzeniach.
Dziękuję za wyjaśnienie. Czy dobrze rozumiem, że po zastosowaniu szczepionki grzyby leśne rozwinie się grzybnia borowika, ale samych owocników borowika nie należy się spodziewać.
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Rozwój grzybni na roślinach specyficznych dla borowika oznacza duże prawdopodobieństwo pojawienia się owocników. Są to drzewa takie jak dąb, buk, sosna z którymi grzybnia borowika daje owocniki. Jeżeli zaszczepimy ją np. na cyprysiku, to owocników raczej nie będzie. Ale przyroda jest jeszcze nie zbadana do końca i pewnie nigdy to nie nastąpi (ewolucja). Pozdrawiam :shock:
SzałańskiWJW
Obrazek
ODPOWIEDZ