TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: tadek »

.
26 maja posadziłem w skrzynce, w ziemi wymierzanej z TerraCottem - por, kalarepę i sałatę.
Od tego czasu minął już prawie miesiąc.
Dzisiaj mamy 19 czerwca, a ja już zacząłem jeść wspomnianą sałatę.

Sałata muszę przyznać - w smaku jest wyborna.
Kosztując ją, podejrzewam - nie znam jej nazwy bo sadziłem ją z sadzonek a nie siałem, że jest to gatunek sałaty masłowej...
Codziennie trafi na kanapkę uszykowaną na śniadanie.

Szkoda tylko że zamiast wspaniałych, rasowych główek, roślinka stworzyła wyciągnięte coś. :lol:
Ale tym aż tak się nie przejmuje, bowiem jest to moja pierwsza sałata jaką posadziłem w donicy na balkonie.
Moja pierwsza, ekologicznie wyhodowana sałata, która urosła w korytku z ziemią wymieszaną z TerraCottem, ustawionym na balkonie.<br />Przez ciasnotę w korytku jej ,,sylwetka'' jest bardziej długa niż krępa.
Moja pierwsza, ekologicznie wyhodowana sałata, która urosła w korytku z ziemią wymieszaną z TerraCottem, ustawionym na balkonie.
Przez ciasnotę w korytku jej ,,sylwetka'' jest bardziej długa niż krępa.
Sałata w towarzystwie wyłysiałego koperku.
Sałata w towarzystwie wyłysiałego koperku.
Poradnik Ogrodniczy:
Warzywa na balkonie - uprawa krok po kroku
:arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Petrus »

Witajcie. Teraz moja kolej na zdanie relacji z zastosowania TerraCotem.
Na pierwszy strzał donice z truskawkami i kwiatami jednorocznymi.
Truskawki jak wszyscy wiedzą podczas kwitnienia i dojrzewania owoców mają duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego w ich donicy zastosowałem TerraCotem- nawóz + hydrożel. Idealnie zapewni sadzonkom truskawek czy pelargonii z wilcem ziemniaczanym potrzebne substancje odżywcze i wodę potrzebą w tym roku podczas upałów :-)

Finalnie TerraCottem powędrował do donicy z ziołami, które będą stały w upalnym miejscu, oraz do kompozycji z pelargonii i wilca i truskaweczek :)
Załączniki
Donica na dnie oczywiście musi mieć warstwę drenażu.
Donica na dnie oczywiście musi mieć warstwę drenażu.
Zastosowanie odpowiedniej dawki preparatu TerraCottem.
Zastosowanie odpowiedniej dawki preparatu TerraCottem.
DSC00390.JPG
Sadzenie truskawek.
Sadzenie truskawek.
Donica z truskawkami.
Donica z truskawkami.
Ziołowo :)
Ziołowo :)
Kwiaty
Kwiaty
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Petrus »

Teraz kolej na kwiaty jednoroczne na małym tarasiku. Jest na nim mega mega upalnie, aż sam się dziwie że rośliny wytrzymują tą Saharę.
TerraCottem zastosowałem tym razem u pelargonii pachnącej. Z doświadczenia wiem, że pelargonia pachnąca uwielbia słoneczne i gorące miejsca, ale żeby ciągle kwitnąć w takich warunkach potrzebuje wilgotnego i przepuszczalnego podłoża. Dlatego zastosowałem w jej donicy nawóz i hydrożel Terracotem by zapewnił roślinie odpowiednie nawilgocenie gleby, bo ziemia w donicach wysycha bardzo szybko i trzeba codziennie podlewać rano i wieczorem podczas upałów. :-)
Załączniki
Zastosowana dawka nawozu+hydrożel TerraCotem- zobaczymy jak zadziała w uprawie pelargonii pachnącej.
Zastosowana dawka nawozu+hydrożel TerraCotem- zobaczymy jak zadziała w uprawie pelargonii pachnącej.
Posadzona pelargonia z zastosowanym TerraCottem.
Posadzona pelargonia z zastosowanym TerraCottem.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piękne i zdrowe te Twoje roślinki Piotrze.Czy ziółka ,górą przysypałeś kamyczkami ,żeby zmniejszyć parowanie ziemi,czy są też inne powody ?A jak teraz sprawdzasz wilgotność ziemi ,przed podlewaniem ?Zawsze w tym momencie nachodzą mnie wątpliwości ,czy nie za dużo ,albo za mało nie podlewam.
Masz dorodną pelargonię pachnącą i nawet Ci kwitnie ! Czy stoi u Ciebie na bezpośrednim słońcu ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: tadek »

.
U mnie pelargonia pachnąca Gosieńko - mimo zapewnień naszego Poradnika Ogrodniczego, w którym napisali że kwitnie w domu dość rzadko, kwitnie co roku... :P

Piotrusiu, przyjdę do ciebie z ubitą śmietaną kremówką na... TRUSKAWKI ! :super: :rotfl:

Poradnik Ogrodniczy - Pelargonie pachnące :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Tadziu,czytałam już przedtem ten artykuł .Ty i Piotruś zdolni jesteście skoro Wam kwitnie co roku ,bo to nie takie oczywiste :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Petrus »

Tadku zapraszam, mam nawet małe poziomki :) które możemy wrzucić na przykład do szampana i delektować się wśród roślin :-) i moich traw :hyhy:

Gosiu, tak zioła na dnie mają żwir, ziemia pół na pół ze żwirem i jeszcze na samą górę wysypałem żwir. Raz by ładnie wyglądało a drugi powód to to że kamienie się nagrzewają i potem oddają ciepło nocą, a zioła lubią ciepło nawet wokół korzeni :-)

W donicach podlewa się jak tak około 2-3 cm ziemia z wierzchu przeschnie. Obecnie jak jest hydrożel to podlewanie powinno odbywać się rzadziej :-)
A wracając do tego kiedy trzeba podlewać rośliny to ja to wiem po prostu :hyhy: Widzę po roślinie (nie tylko zwiędłej) że potrzebuje wody albo i nie. Ja to czuje :-) 18 lat już zajmuje się roślinami i płynie w moich żyłach sok roślinny :lol: :mrgreen:
Pelargonia ma słońce od rana aż do 17-18 więc ma 'upalne stanowisko' ona to lubi :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotrusiu,ja niestety nie mam tego wyczucia :kwasny: .Ponieważ roślinki ,często wyglądają na przywiędnięte,nigdy nie jestem pewna,czy dlatego ,że maja za dużo ,czy za mało wody, zwłaszcza ,że podłoże ma za dużo torfu.Po tym jak pisałeś ,że rośliny w słońcu czasami przywiędną i nie należy ich ciągle podlewać ,teraz już nie wpadam w panikę :lol: .
A o hydrożelu kiedyś może pomyślę. :-D
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Petrus »

No tak trzeba zawsze obserwować rośliny, i dopasować do każdej odpowiednie podlewanie.

Ja tym razem z kolejną, prezentacją z zastosowaniem TerraCottem. Preparat został zastosowany u moich ziółek. Będą stały w bardzo nasłonecznionym miejscu, w którym zawsze bardzo szybko przesycha podłoże. Dlatego idealnie powinien sprawdzić się TerraCottem. :-)

Druga donica oczywiście z aksamitkami, które lubię. Lepiej rosną i dłużej kwitną gdy podłoże jest stale wilgotne :-) co powinien zapewnić TerraCotem.
Załączniki
Donica wypełniona podłożem dla roślin ogrodowych.
Donica wypełniona podłożem dla roślin ogrodowych.
Zastosowana odpowiednia dawka nawozu i hydrożelu TerraCottem.
Zastosowana odpowiednia dawka nawozu i hydrożelu TerraCottem.
DSC00429.JPG
W donicy posadzone zostały m.in. rozmaryn, oregano, szałwia, maga włoska oraz pietruszka karbowana.
W donicy posadzone zostały m.in. rozmaryn, oregano, szałwia, maga włoska oraz pietruszka karbowana.
Aksamitki :)
Aksamitki :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Sylwia,Gosia »

W jakiej proporcji używasz hydrożelu do donicy ?
8 aksamitek na jedną donicę ? ,musi być duża :hyhy:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: rafaloku »

Wasze relacje przystanęły na etapie sadzenia. Czy widać już jakieś efekty stosowania TerraCottem?

W konkursie planowaliśmy, że relacje będą zamieszczane do 30 lipca. Rozważam jednak czy nie wydłużyć tego terminu np. do 15 lub 30 sierpnia. Piszcie proszę co o tym sądzicie? Czy przesunięcie terminu przyda się abyście mogli rzetelnie opisać efekty stosowania TerraCottem?
Rafał
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: dziwaczek »

Właśnie dzisiaj pomyślałam, że trzeba wreszcie zabrać się za uaktualnianie opisów :lol:
Oto moje pomidorki:
bez dodatku TerraCottem
bez dodatku TerraCottem
z dodatkiem TerraCottem
z dodatkiem TerraCottem
Nie widzę istotnej różnicy poza tym, że owoce z krzewu posadzonego z dodatkiem TerraCottem są ładniej wykształcone.

Bardzo dobrze rośnie drzewko nektaryny. Owoce ładnie urosły i się wybarwiły. Drzewko nawet nie zauważyło, że zmieniło miejscówkę.
podczas sadzenia do podłoża dodałam TerraCottem
podczas sadzenia do podłoża dodałam TerraCottem
Oleandry pokażę później.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: dziwaczek »

Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj oleandry
oleandry.JPG
Ten z lewej strony miał dodaną odżywkę TerraCottem. Rośnie nieco szybciej, ale słabiej kwitnie. Dopiero teraz tworzy nowe kwiatostany. Podlewałam je podobnie. Być może fakt silniejszego wzrostu i późniejszego wytwarzania pąków kwiatowych jest wynikiem odmiany, a nie zastosowania dodatku do podłoża... jeszcze nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piękna nektarynka Elu .
Oleander po lewej stronie , zdecydowanie wygląda na silniejszego i większego.Sadziłaś ze szczepki ? na wiosnę ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: TerraCottem - jak działa, testy, opinie

Post autor: dziwaczek »

Oleandry były ukorzenione dwa lata temu, w ubiegłym roku już kwitły, teraz się rozrastają.
Pozdrawiam
elka
Zablokowany