Termin ważności nasion egzotycznych

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Termin ważności nasion egzotycznych

Post autor: Merki »

Napiszcie ile czasu te nasiona są ważne, bo wiem że kawa arabska to tylko do 2 miesięcy.

Bawełna indyjska
Eukaliptus właściwy
Kiwano
Mimoza
Żyjące KAMIENIE
Banan ozdobny
Drzewo MELONOWE (Carica papaya)
fox

Re: Termin ważności nasion egzotycznych

Post autor: fox »

Z pełnym szacunkiem :) Ale nikt nie jest alfą i omegą :( a zdolność kiełkowania i termin ważności na ogół są na opakowaniach :)
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Re: Termin ważności nasion egzotycznych

Post autor: chaberek »

fox pisze: a zdolność kiełkowania i termin ważności na ogół są na opakowaniach
Bardzo często sami zbieramy nasiona albo dostajemy od zaprzyjaźnionych forumowiczów.
Wtedy niestety nie mamy opakowania. :roll:
Próbowałam niedawno znaleźć w internecie informacje na temat zdolności kiełkowania roślin ozdobnych,
ale niestety miałam z tym kłopot.Przeważnie są jakieś ogólniki typu 'ok.3 lata'.
A wiem,że niektóre jak np.sasanki szybko tracą zdolność kiełkowania.
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Natomiast roślinki z rodzaju Lithops - żywe kamienie, wprost przeciwnie - najlepiej kiełkują rok po zbiorach :-D
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Pasjonaci egzotycznych roślin pewnie by znali takie ważne informacje. "Egzotyki" to nie moja działka"
Próbowałam niedawno znaleźć w internecie informacje na temat zdolności kiełkowania roślin ozdobnych,
ale niestety miałam z tym kłopot.Przeważnie są jakieś ogólniki typu 'ok.3 lata'.
A wiem,że niektóre jak np.sasanki szybko tracą zdolność kiełkowania.
A tutaj już coś mógłbym powiedzieć bo od wielu lat wysiewam głównie byliny.
~Chaberku, sasanka należy do wyjątków wśród popularnych kwiatów bo należy ją szybko wysiać. Podobnie niewiele jest roślin potrzebujących stratyfikacji czy skaryfikacji. W naszej Encyklopedii Roślin wpisując informacje o rozmnażaniu podawałem te wyjątki.
Jest tam info o wspomnianej sasance czy rzepiku pospolitym który akurat dziś wpisałem :-) i wiem, że... też wymaga stratyfikacji.
Zwykle nasiona tracą zdolność kiełkowania (mówię o bylinach) po 3-4 latach. Oczywiście baaardzo dużo zależy od sposobu ich przechowywania.
-----
E. R. się rozwija dziś wpisana 1000-na pozycja :-D Tylko szukać i korzystać.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

Herbi,ale przyznasz,że trudno znaleźć w internecie jakąś np.listę ze zdolnością kiełkowania nasion.No wiem,chciałam iść na łatwiznę i szukałam listy,ale z czasem u mnie krucho na razie.
Zajrzałam do ER pod hasło sasanka.Z informacji tam zamieszczonej przy rozmnażaniu pisze tylko o wysiewaniu świeżych nasion.Dla laika ogrodowego często to oznacza,że może po prostu wysiać nasiona po zbiorze.Raczej nie zrozumie z tej informacji,że dlatego należy tak zrobić,że nasiona sasanki mają krótki termin kiełkowania.

PS.Jeśli pozwolisz to czasami na PW będę cie pytała o niektóre nasiona bylin.
Szczególnie interesują mnie informacje o samodzielnym zbieraniu nasion,terminach ich wysiewu z własnego doświadczenia i informacje o roślinach ozdobnych samo wysiewających się.
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

chaberek pisze: PS.Jeśli pozwolisz to czasami na PW będę cie pytała o niektóre nasiona bylin.
Szczególnie interesują mnie informacje o samodzielnym zbieraniu nasion,terminach ich wysiewu z własnego doświadczenia i informacje o roślinach ozdobnych samo wysiewających się.
O ciekawe tematy poruszasz. :-)
Proszę bardzo pytaj :-) tylko błagam nie na PW. Skrzynkę mam tak momentami "obłożoną", że trudno by było w ten sposób się porozumiewać.
Poza tym informacje przydadzą się każdemu.

Tak przy sasance wpisałem ten ogólnik i jeśli laik będzie się tego trzymał to sukces murowany :lol:
W takich miejscach jak encyklopedie trudno o szerokie tłumaczenia dlaczego i po co. Od tego jest choćby forum. Zgodzisz się ze mną. :-)
----
Co do listy to jeśli jej nie ma w internecie to przecież może być u nas.
Jest co najmniej parę osób parających się wysiewami, znającymi ich wizerunki (świadczy o tym nasz konkurs rozpoznawania nasion) i tutaj wspólnie możemy sobie te sprawy dopowiedzieć.
Jest taka ogólna zasada (znowu tu odniosę się do bylin, bo jednoroczne mało znam a już wcale egzotyki) że wysiewamy je w następnym sezonie po zbiorze pod koniec wiosny.
Tu są jednak różne szkoły i niektórzy robią to na początku sezonu.
Zwykle wysiewam je w maju-czerwcu aby dostatecznie się wzmocniły do zimy. Mam inspekt i możliwość chowania ich jesienią.

Oj, za dużo już mówię w wątku o innym temacie. W razie czego założymy wątek i tam to przeniesiemy. Jeśli będą chętni oczywiście. :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

chaberek pisze:PS.Jeśli pozwolisz to czasami na PW będę cie pytała o niektóre nasiona bylin.Szczególnie interesują mnie informacje o samodzielnym zbieraniu nasion,terminach ich wysiewu z własnego doświadczenia i informacje o roślinach ozdobnych samo wysiewających się.
Drogi chaberku czas chyba zapoznać się z regulaminem. ;-) :-D Patrz §3 punkt 1. Administrator forum i Moderatorzy nie udzielają porad ogrodniczych na PW. Pytania i prośby o poradę dot. uprawy roślin, pielęgnacji ogrodu, proszę zadawać wyłącznie na forum.
fox

Re: Termin ważności nasion egzotycznych

Post autor: fox »

chaberek pisze:
fox pisze: a zdolność kiełkowania i termin ważności na ogół są na opakowaniach
Bardzo często sami zbieramy nasiona albo dostajemy od zaprzyjaźnionych forumowiczów.
Wtedy niestety nie mamy opakowania. :roll:
Próbowałam niedawno znaleźć w internecie informacje na temat zdolności kiełkowania roślin ozdobnych,
ale niestety miałam z tym kłopot.Przeważnie są jakieś ogólniki typu 'ok.3 lata'.
A wiem,że niektóre jak np.sasanki szybko tracą zdolność kiełkowania.
Sorki to nie było do Ciebie :) mnie chodziło o egzotyki o jakich było napisane :) Rodzime nasionka to insza inszość ;)
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

gosia2501 pisze:Drogi chaberku czas chyba zapoznać się z regulaminem. ;-) :-D Patrz §3 punkt 1. Administrator forum i Moderatorzy nie udzielają porad ogrodniczych na PW. Pytania i prośby o poradę dot. uprawy roślin, pielęgnacji ogrodu, proszę zadawać wyłącznie na forum.
Gosiu przepraszam, wygląda na to, że regulamin przeczytałam trochę pobieżnie. :oops:
A i nie zauważyłam, że piszę do moderatora. :oops:
Pozdrawiam Ania
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Spokojnie Aniu, we wszystkim po trochu się zorientujesz. ;-) :-D Ale Moderator, czy nie, warto pytania odnośnie roślin, ogrodu itp. zadawać na forum, by z odpowiedzi mogli korzystać wszyscy forowicze. Niestety odpowiedzi na pw nie służą ogółowi. ;-) :lol: :lol:
ODPOWIEDZ