Taras w 3D

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Tadzio
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-28, 08:08

Taras w 3D

Post autor: Tadzio »

Witam serdecznie!
Trzy lata temu kupiliśmy z Żoną mieszkanie z tarasem 25 m2. Taras otwarty jest na wschód. Od strony południowej i zachodniej zasłonięty murem budynku. Do godz. 11:00 jest w półcieniu (częściowo w słońcu), później przyjemny chłodek, nawet gdy na dworze +30 stopni.
Mamy już trochę roślinek: część nie wytrzymała zimy, część lipcowych upałów. Na fotkach pokazuję ogólny widok na cztery strony świata.
Jak widać, jest tutaj trochę aranżacyjnego bałaganu i w tym miejscu prośba do szanownych forumowiczów. Czy ma ktoś pomysł zagospodarowanie naszego "ogródka"?

Chętnie wysłuchamy wszelkich krytycznych uwag.
Pozdrawiam :-)
Załączniki
północ
północ
4 północ.jpg (39.83 KiB) Przejrzano 4860 razy
zachód
zachód
3 zachód.jpg (39.3 KiB) Przejrzano 4860 razy
południe
południe
2 południe.jpg (50.19 KiB) Przejrzano 4860 razy
wschód
wschód
1 wschód.jpg (51.73 KiB) Przejrzano 4860 razy
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Spory metraż na fajny ogródek. Masz sporo roślin i bałagan też. Brakuje koloru tzn.
kwitnących roślin. Skrzynie można wykorzystać np. do klematisów. Fajnie by wyglądały
na tym "siedzeniu pergoli" Można posadzić ze dwie odmiany w różnych kolorach. A
tak na marginesie to ten Twój taras skojarzył się mnie z ogródkiem japońskim. :lol: :-) Pozdrowienia to na razie tyle.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Masz piękny i duży taras, który można zamienić w świetne miejsce dzięki Twoim roślinom i tej rzeźbie, ale niestety panuje tu mały nieporządek, jest od spowodowany zbyt dużą ilością różniących się od siebie donic. Na kratach mógłbyś umieścić powojniki tak jak już wspomniała
marylka966 albo inne delikatniejsze pnącza. Pasowałby też bluszcz, zrobiłby ciemno-zielone tło dla niższych roślin, które wyszłyby na przód kompozycji.
Na 2 i 4 zdjęciu malutkie donice zastąpiłbym pojedynczymi większymi (dłużej trzymają wilgoć) np. prostokątnymi, w których umieściłbyś perspektywicznie swoje rośliny (duże z tyłu, małe z przodu). Uzupełniając kompozycje w kwitnące rośliny, które na tle zielonych roślin poszerzą taras. Podłużne donice umieszczone w poprzek tarasu poszerzyłyby taras a w którymś z rogów umieszczone np. tyczki bambusa wyniosły by całą kompozycję ku górze.
Pozdrawiam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Tadzio
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-28, 08:08

Post autor: Tadzio »

Witam,
dziękujemy za uwagi!
Nasza koncepcja od początku zakładała pokrycie dużej "gołej" ściany budynku czymś zielonym. Trzy lata temu posadziłem 'Winobluszcz pięciopalczasty' i 'Winobluszcz trójklapowy'. Ten pierwszy ile urósł w pierwszym sezonie - tyle ma wzrostu i dziś. Owszem - są listki, ale nowych pędów nie wypuszcza. Ten drugi przeżył dwie mroźne zimy i ma się źle, chociaż też ma kilka listków. Posadziłem więc bluszcze:'Hedera helix' i 'Goldheart'. Pną się powoooli... Wsadziłem więc rdest Auberta. Ładnie się wspinał po kratkach, ale pojawiły się mszyce z krzaków, które rosły przed tarasem (tam mam mały ogródek - ale o nim w dalszej kolejności). Opryskałem więc rdest Pirimolem i... przestał rosnąć. Dzisiaj wiem,że dałem tego pestycydu za dużo. Myślę, że zmyło go do skrzyni, ale liczyłem, że przez zimę ulegnie dezaktywacji. Niestety - w tym roku rdest nie rośnie - trzeba będzie wymienić ziemię (dobrze, że mieszkamy na parterze :-). Posadziłem więc rdest przed tarasem i... rośnie jak dziki. Docelowo chciałbym go zastąpić bluszczem, ale ten (choć już posadzony w ogródku) jeszcze ma kilka lat, zanim zawita na taras.
Z powojnikami i wiciokrzewami już walczyłem. Chyba jednak maja mało słońca. Obsadzam więc ściany 'winoroślą pachnącą' i 'winoroślą japońską' oraz 'hortensją pnącą". Na razie OK, ale co będzie po zimie - Bóg wie (i Forumowicze :-).
Żona prosi, abym dodał, że wszystkie małe doniczki są tylko czasowo wyniesione na taras z mieszkania. Kwiatki, które w nich były w większości uschły w czasie naszego urlopu. Uuu...
Żeby nie przeciągać... tyle na dzisiaj, oraz widok z dachu na taras.
Pozdrawiam
Załączniki
widok z dachu na taras.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Cześć. Z tego co mówisz wypróbowałeś dużo roślin i teraz wiesz co Ci rośnie a co nie. Ale nie zniechęcaj się, wszystko spróbujemy doprowadzić do ładu :-D Na taras warto solidnie zabezpieczyć na zimę donice od wewnątrz, np. styropianem i folią bombelkową (to najlepiej zrobić przed sadzeniem roślin w donicach) a od zewnątrz słomianymi matami lub innymi tworzywami- lepiej po prostu dmuchać na zimne. Masz piękny taras, szkoda by wszystko na nim źle rosło. Wystarczy dobrze dobrać rośliny, pojemniki do nich i wszystko powinno iść jak po maśle, że tak powiem :lol: Jeżeli chcesz możemy Ci pomóc i razem stworzymy piękny taras...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Tadzio
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-28, 08:08

Post autor: Tadzio »

Kłaniam się,
Dzięki za obietnicę pomocy :-)
Zdaję sobie sprawę, że zacząć trzeba od ogólnej koncepcji: do czego ma ten taras służyć?
Nasze mieszkanie nie jest duże. Niedawno zlikwidowaliśmy dwa duże mieszkania i po przeprowadzce na mniejsze jest trochę "inaczej" :-). Na początku myślałem o nieformalnym zwiększeniu powierzchni poprzez zadaszenie tarasu, np. poliwęglanowym rozsuwanym dachem. Jeden ruch ręką - taras otwarty, drugi - mam 'zimowy ogród'. Niestety: budynek nie jest mój i pokonanie potencjalnych sprzeciwów Administracji (jak również architekta - projektanta) nie wydaje mi się możliwe. Z tego co wyczytałem na forach nawet montaż małego daszku nad oknem nie zawsze się udaje. Pozostaje zatem taras otwarty. Na marginesie: obwieszczam zwycięstwo w walce z rzucanymi mi na taras petami. Jedna, druga kulturalna rozmowa i mam spokój :-). Wracając do tematu... Namieszkałem się już w mieście (a latka swoje mam...) i teraz chciałbym coś sielskiego - takie wiejskie klimaty. Na tarasie jest bardzo cicho (chociaż to prawie centrum miasta) - można spać w ciągu ciepłego dnia godzinami. To duży plus. Koncepcja tarasu widzi mi się zatem jako mały wiejski ogródek, z jakąś starą dębową beczką, kołem ze szprychami, drewnianymi grabiami itp. Za dnia graja świerszcze, w nocy kumkają żabki. Wszystko blisko natury i z wyglądu POZORNIE puszczone na żywioł, ale oczywiście pod kontrolą!
Oboje z żoną nie lubimy nowocześnie urządzonych mieszkań: proste, geometryczne formy, szkło, metal. W mieszkaniu mamy ciepłe, dębowe meble, żadnych jaskrawych (fioletowy itp) kolorów. Żeby ocieplić trochę taras myślę o częściowym położeniu deski tarasowej w taki sposób, aby stworzyć wzdłuż ścian metrowej szerokości otok, w którym zagłębione byłyby skrzynie z roślinami. Zastanawiam się też nad stałym grillem - będącym bardziej 'meblem' niż funkcjonalnym urządzeniem (chociaż grilując elektrycznie nie mam żadnych zastrzeżeń od sąsiadów - wręcz przeciwnie :-).
No to tyle na teraz.
Aha, aby nie było, że nic mi nie rośnie - dwie fotki z mojej hodowli balkonowej (tam mam ciepło i słonecznie). W następnym poście wyślę fotki moich słoooodnich winogron i truskawek.
Pozdrawiam
Załączniki
mandarynka.jpg
cytryna skierniewicka.jpeg
cytryna skierniewicka.jpeg (52.87 KiB) Przejrzano 4746 razy
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Jeżeli nie przepadacie za nowoczesnością to ja posadziłabym trochę tradycyjnych sezonowych kwiatów w dużych donicach i usytuowałabym je przy schodkach, a drzewka tam stojące przestawiła na obrzeża tarasu,dosadzając do nich coś drobnego kwitnącego u stóp. Mogą to być jednoroczne lobelie, portulaka wielkokwiatowa bądź santolina :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ