Szpeciel

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Józefina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-02-05, 09:39

Szpeciel

Post autor: Józefina »

Mam okropnego szpeciela na gruszy, czym i kiedy go potraktować.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szpeciel

Post autor: Petrus »

Witaj. Szpeciele to bardzo często problem dotyczący również lip, klonów i drzew owocowych.
Są to szkodniki, które poprzez wprowadzane przez siebie enzymy uszkadzają tkankę roślin, tworząc narośla lub długie wypustki, które często sterczą na liściach.

Odnośnie gruszy to szkodnik (wzdymacz gruszowy) może zimować pod łuskami pąków. Charakterystycznym objawem jest zbyt szybkie nabrzmiewanie pąków wiosną, ale liście wtedy dość wolno się rozwijają. Dochodzi wtedy do rozwijania się szkodnika w pąku, przez co atakuje również tkankę liści i dlatego pojawiają się później na liściach te wypustki.

Opryski preparatami chemicznymi np. Magus 200 SC lub Dithane 75 WG wykonujemy, gdy zauważymy nabrzmiewanie pąków lub lekko pękające pąki gruszy z ukazującymi się liśćmi. Ważne żeby zrobić to przed rozwojem liści by pozbyć się jaj i osobników przechodzących na liście. Opryski wykonujemy również przed kwitnieniem gruszy.
Jeżeli natomiast jakieś osobniki przetrwają i złożą jaja letnie to należy kolejny raz opryskać drzewo i dolną stronę liści preprtarem Mitac 200 EC.
Opryski wykonujemy podczas bezwietrznej pogody, gdy temperatura wynosi około 15 stopni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ