Szkodniki w kwiatach doniczkowych

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
zoosu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-01, 11:32

Szkodniki w kwiatach doniczkowych

Post autor: zoosu »

Witam!
Będę bardzo wdzięczna za zidentyfikowanie szkodników, jakie zalęgły mi się w kwiatach.
Sytuacja wygląda następująco: ręki do kwiatów nie mam, jedyna roślina która ze mną wytrwała ok 3 lat to fikus zwany Zdzichem. Jednak również jest zainfekowany.
Zdzich
Zdzich
Kiedyś już miałam problem z tym robactwem, ale po przesadzeniu i 'wyczyszczeniu' korzeni był długi czas spokój.

Ostatnio robactwo znowu się pojawiło, a wygląda tak:
robactwo na ziemniaku
robactwo na ziemniaku
Myślałam, że to ziemiórka, bo i larwy i muszki się pojawiają, ale po zrobieniu zdjęć zwątpiłam. Próbuję się pozbyć go używając SUBSTRAL POLYSECT 005SL, dodatkowo używam kawałków ziemniaków, które kładę na glebie i po paru godzinach wyrzucam razem ze szkodnikami.
Dodam, że zaatakowały jeszcze Dracenę, Fikusa, a najgorsze co zrobiły to prawie doszczętnie wyssały Wojtusia:
Wojtuś po ataku
Wojtuś po ataku
. Udało mi się uratować kawałek Wojtusia i jak na razie moczy się w kielonku
WP_20150901_016[1].jpg
Trochę się obawiam, że zdechnie jak wsadzę go do ziemi. Co ciekawe wyssały Wojtusia, a nie zainteresowały się dwoma Gruboszami Jajowatymi, mimo że stoją obok siebie.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szkodniki w kwiatach doniczkowych

Post autor: Petrus »

Witaj. Czy nie podlewasz zbyt mocno tych roślin? Może dlatego te robale są w ziemi. Możesz też podlać Decisem glebę, usunie wszystkie szkodniki z gleby. Aloes wyciągnij z wody bo Ci zgnije, odłóż go na 1-2 dni aż rana cięcia zaschnie i wtedy ukorzenia się pęd w ziemi z dużą ilością piasku ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ