Szkodniki

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

robak

Post autor: paulina1234 »

witajcie
krótkie pytanie czy lepkie liście i białe robaczki w takiej niby wacie na liściach to sprawa wełnowca?
Paulinka śle pozdrowienia:)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wełnowce właśnie tworzą takie małe białe kłaczki jakby z wełny i stąd ich nazwa. Porównaj ze zdjęciami przy tych artykułach o zwalczaniu wełnowców:

1. Jak zwalczyć wełnowce? 3 domowe sposoby!
2. Wełnowce na storczykach. Skąd się biorą i jak zwalczać?
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

no ok to dziękuje bardzo za odpowiedż:) to bedą one :P
Paulinka śle pozdrowienia:)
orchidea86
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-01-14, 14:18

Skoczogonki

Post autor: orchidea86 »

Mam 10 storczyków. Pięknie kwitły wiosną ale pojawiły się przędziorki. Udało mi się je zwalczyć co do jednego. Rośliny się zregenerowały i wyrastają im piękne liście oraz pąki i nawet pojawiły się kwiaty. 3 z nich nawet się rozmnożyły ponieważ w doniczce rosną już 3 pędy. To jest pierwszy problem ponieważ nie wiem jak je przesadzić? Ale znacznie bardziej martwi mnie to co zobaczyłam dzisiaj. Ściągnęłam wszystkie z parapetu w celu podlania. Wyciągnęłam doniczki z osłonek i kiedy nalałam do osłonek wody zobaczyłam, że w 4 z 10 pływają maleńkie białe robaczki. Co to jest? Rośliny jeszcze nie mają chyba żadnych objawów. Oglądałam liście i kwiaty ale nie widzę żadnych szkodników. Możliwe, że coś jest na korzeniach ale też nie bardzo widzę. Czytałam różne fora książki i nie wiem co to jest, ponieważ jedni opisują białe robaki jako wełnowce, inni jako mączniki a jeszcze inni jako skoczkonogi. Co to za robaki? Proszę o pilną pomoc, bo chciałabym uratować moja małą hodowlę, a nie wiem jaki preparat kupić.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Trudno ocenić co to za szkodniki ale
wełnowce umieszczają się w zagłębieniach liści, natomiast mączliki są bardzo ruchliwe i przeważnie osiedlają dolną część blaszki{U mnie nie spotkałam ich jeszcze}tak więc możliwe, że są to skoczogonki na ich temat znalazłam zapisek

Skoczogonki
(Collembola)
Owady żyjące w podłożu wilgotnym, próchnicznym o zwięzłym składzie. Są one drobne, bezskrzydłe, białe lub szare. W nadmiarze mogą uszkadzać młode rośliny (liście) i korzenie.
Zwalczanie:
Polega na wymianie substratu i utrzymywaniu go w mniejszej wilgotności, rośliny można podlać jednym z preparatów:
Trigard 15 WP 0,1
Nomolt 150 S.C. 0,05
Cascade 050 EC 0,1

może to Ci coś pomoże....
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

To raczej są skoczogonki. Zastosuj Nomolt - powinno pomóc. Przesuszenie podłoże też ale lepiej w tym wypadku zastosować chemię, mogą się przenieść z jednej doniczki do drugiej.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Czy to mszyce?

Post autor: natalik11 »

Odnośnie storczyka, na którym pojawiła się plama oparzeniowa:
Dostałam radę, żeby sprawdzić czy korzenie są zielone, otóż są, jednak, żeby to sprawdzić wyciągnęłam kwiat z doniczki i ujrzałam bardzo dużo malutkich owadów. Obawiam się, że mogą być to mszyce. Niedawno w celu pozbycia się tarcznika zastosowałam środek TARCZNIK BR, który działa również przeciw mszycom, mączlikom itp. Czy może to być coś innego niż mszyca, na co ten środek nie działa?
PS napisane jest na nim, że zwalcza szkodniki: czerwce, tarczniki [...]występujące na nadziemnych częściach rośliny. Czy to znaczy, że na szkodniki, które atakują korzenie należy zastosować coś innego?
Pozdrawiam! Natalia :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

A czy podlewałaś również tym preparatem storczyka czy tylko pryskałaś. Jeśli są w podłożu to sprawdź czy to nie skoczogonki. Wskazywało by to,że podłoże za słabo przesycha, one lubią wilgoć. Generalnie po przesuszeniu powinny same zniknąć.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Post autor: natalik11 »

To chyba nie to. Te robaczki bardzo szybko chodzą, nie skaczą. Środek, którego użyłam to tabletki, które wkłada się w podłoże i zalewa wodą.
Pozdrawiam! Natalia :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

A sprawdziłaś w necie jak wyglądają? Poza tym nie spotkałam się z mszycami w podłożu choć mogę się mylić.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Post autor: natalik11 »

Tak, sprawdzałam. Czytałam, że jest coś takiego jak mszyce korzeniowe, też mnie to zaskoczyło, bo na liściach nic nie ma. Postaram się trochę przesuszyć podłoże i zobaczę co z tego wyjdzie. :)
Pozdrawiam! Natalia :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Powodzenia :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Post autor: natalik11 »

Bardzo dziękuję :)
Pozdrawiam! Natalia :)
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Pajęczynka na storczyku

Post autor: talibankaa »

Dzisiaj na jednym ze swoich storczyków zauważyłam pajęczynkę. Myślałam że to może pajęczyna zrobiona przez zwykłego domowego pająka, ale ta się tak fajne skleja a ta co jest na kwiatku to tak jak by ktoś cieniutkie nitki porozkładał. Storczyka odseparowałam od innych, przejrzałam mu wszystkie liście i nie znalazłam nic dziwnego, żadnego "nowego" lokatora, ani w innym miejscu umieszczonych tych nitek. Może Wam przyjdzie do głowy co to jest i ewentualnie jak to leczyć.
Załączniki
IMAG0036.jpg
IMAG0035.jpg
IMAG0034.jpg
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

To może być przędziorek, który jest widoczny dopiero przez lupę. Jutro postaram się podać kilka domowych, naturalnych sposobów na walkę z nim ale muszę się dogrzebać do mojego przenośnego archiwum. Na razie poszukaj info w necie lub u nas przez wyszukiwarkę :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ