szkodnik na pędach kosodrzewiny

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
garfield
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2014-06-30, 21:58

szkodnik na pędach kosodrzewiny

Post autor: garfield »

witajcie Fachowcy.

Coś zaczęło mi zżerać kosodrzewinę. Piękne młode - tegoroczne pędy, jeszcze przed wypuszczeniem igieł, brązowieją, kurczą się i zasychają, po oderwaniu widać w nich małą, brązową gąsieniczkę, albo zielonkawą małą "larwę" czegoś... Mieszka to sobie wewnątrz pędu i go zjada. Co to za paskudztwo i czym to potraktować?
Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam z podpoznańskiej wiochy :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: szkodnik na pędach kosodrzewiny

Post autor: Iga51 »

Cześć. Szkoda Adamie, że nie zrobiłeś zdjęć. Ale z Twojego opisu wydaje mi się, że Twoją kosodrzewinę opanowała zwójka sosnóweczka.

Zwójka sosnóweczka (Rhyacionia buoliana) jest to motyl z rodziny zwójkowate (Tortricidae). Gąsienice żerują od maja do czerwca, drążą korytarze w młodych pędach. Pędy się wyginają i w końcu zasychają. Gąsienica wgryza się początkowo w nasadową część igły, a następnie w pączki okółkowe. W czerwcu następuje przepoczwarczenie i wylot motyli.

Zainfekowane pędy z żerującymi gąsienicami musisz jak najszybciej usunąć. Po prostu wytnij wszystkie te pędy i spal. To jest najprostszy i najszybszy sposób. Powinno to pomóc.

Jeżeli chcesz chemicznie, to tylko preparatami o działaniu kontaktowym. Skutecznymi preparatami zwalczającymi zwójkę sosnóweczkę są: Sumi-Alpha 050 CS, Karate Zeon 050 CS.
Termin wykonania zabiegów powinien pokryć się z terminem wylęgania się i wgryzania w pędy larwy sosnóweczki. W zależności od warunków pogodowych i temperatury (co ma wpływ na czas wylotu form dorosłych) zabiegi środkami ochrony roślin powinno rozpocząć się od połowy maja do aż końca lipca.

Ja bym zlikwidowała zainfekowane pędy mechanicznie i dodatkowo opryskałabym chemią.

Więcej: Choroby i szkodniki sosny - opisy, zdjęcia, zwalczanie

Pozdrawiam
garfield
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2014-06-30, 21:58

Re: szkodnik na pędach kosodrzewiny

Post autor: garfield »

no tak, opis pasuje dokładnie, czyli zwójka. Dziękuję, jak zawsze jesteś nieoceniona, na początek lecę tępić robala mechanicznie, porem się popsika. Jak się domyślam - skoro kosówka padła ofiarą to i moje sosny też nie są bezpieczne, ale pryskać profilaktycznie chyba nie ma sensu?
pozdrawiam, Adam
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: szkodnik na pędach kosodrzewiny

Post autor: Iga51 »

Niekoniecznie są w niebezpieczeństwie, bo zwójka atakuje najczęściej kilkuletnie sosny górskie i kosodrzewiny.
Jeżeli zauważyłeś tylko na jednej kosodrzewinie i usuniesz jej wszystkie te zainfekowane pędy (koniecznie spal, w każdym bądź razie dobrze zniszcz), nie dopuścisz do wylotu motyli i złożeniu jaj, to może więcej się nie pojawi.
Powodzenia w walce ze zwójką.
Anka2803
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2104
Rejestracja: 2015-02-06, 13:14

Re: szkodnik na pędach kosodrzewiny

Post autor: Anka2803 »

Pomocy coś się dzieje z moją kosodrzewiną , to jest młody dwuletni krzew igły do połowy długości od miejsca wyrastania pokrywa nalot :-/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: szkodnik na pędach kosodrzewiny

Post autor: Petrus »

Witaj. Ja nie widzę tu szkodnika ani choroby. Igły sosny wyrastają z pączków, które na początku pokryte są białawym nalotem żywicznym, tak jakby cieniutką błonką. Jest to naturalne zjawisko :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ