Szklarnia

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
marcopolo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-24, 22:11

Szklarnia , tunel foliowy

Post autor: marcopolo »

Witam .
Czy za posiadanie na posesji szklarni lub tunelu foliowego wnosi się jakieś opłaty ?

:-?
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Nie,jeśli obiekt nie jest przeznaczony do produkcji roślin na sprzedaż.
Przy prodykcji ogrodniczej przeznaczonej na rynek obowiązują specjalne opłaty za każdy metr kwadratowy. Ma to miejsce jeśli powierzchnia upraw przekroczy ustaloną z urzędu wielkość. W przypadku niewielkich szklarni lub tuneli foliowych przeznaczonych na uprawy hobbystyczne wszelkie wymagane opłaty zawierają się w podatku od gruntów.
marcopolo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-24, 22:11

Post autor: marcopolo »

Dziękuję za odpowiedź .
;-)

A może ktoś robił szklarenkę z okien - proszę o jakieś zdjęcia.

Pozdrawiam Marek
;-)
marka68
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-11, 14:26

Post autor: marka68 »

Zdjęć co prawda nie ma, ale jest w miarę klarowna instrukcja dotycząca budowania szklarni z okien ;-)
http://krokpokroku.net/viewtopic.php?f=12&t=73
Sądzę ze powinno Cię raczej zainteresować.
MEGUSO
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-04-11, 21:11

Szklarnia

Post autor: MEGUSO »

Witam

Na wstępie chciałem się przywitać i pozdrowić resztę userów tego fora :)
A wiec jestem Paweł i postanowiłem zbudować szklarnię.

Teren pod budowlę już mam jest to kwadrat o wymiarach 7m x 7m.
Mam zamiar budować ją z okien po demontażu, a raczej użyć tylko i wyłącznie szyb.

Konstrukcję chcę wykonać z metalu z podmurówką. Głównym moim zmartwieniem jest ożebrowanie całego obiektu. Mam jakąś w głowie koncepcję tego projektu, lecz zasięgnąłbym raczej rady kogoś obeznanego w tym temacie.

Pozdrawiam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Teren 7 x 7, a szklarnia w jakim wymiarze?
Z szyb po oknach drewnianych zapewne - dasz radę je wyjąć bez stłuczenia?
Jakie będzie przeznaczenie szklarni?
MEGUSO
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-04-11, 21:11

Post autor: MEGUSO »

Teren pod szklarnię jest właśnie 7x7, oczywiście że dam radę je wyjąć, obecnie jestem w stadium kompletowania wszystkich potrzebnych elementów, obecnie zwożę szyby.

Zdaję sobie sprawę, że będę potrzebował bardzo dużej ilości szkła i jestem na to przygotowany.

Martwi mnie jedynie wykonanie szkieletu. Połączenia będą śrubowe, lecz boję się o naciski powierzchniowe typu gnące, bo zamierzam zrobić dach spiczasty. Co o tym sądzicie ??
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Skoro szklarnia ma mieć 49 m2 to zacznijmy od tego, że wymaga pozwolenia na budowę, a skoro tak - to i projektu wykonanego przez branżystę. W tym przypadku on sam dopowie sprawy techniczne :-D
MEGUSO
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-04-11, 21:11

Post autor: MEGUSO »

O proszę, a jaka wielkość mnie nie ogranicza przepisami prawnymi ??

Szczerze to mało mnie interesuje czy ktoś będzie coś takiego ode mnie wymagał. Działka budowlana z kompleksem budynków :) więc nie będę się nikogo zbędnie pytał, a po drugie sąsiadów tez brak :)

Ale jednak tak z ciekawości się spytam, jaka jest dopuszczalna wielkość.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Czy to działka budowlana czy nie - nie ma znaczenia dla konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Sąsiadów brak - na razie. A poza tym może będzie kiedyś potrzebna mapa do celów projektowych - np. w razie budowy, która ujawni obiekt murowany samowolnie postawiony, w sam raz do wszczęcia procedury związanej z samowolą budowlaną... To jednak twoja sprawa.

Zgodnie z Prawem budowlanym pozwolenia na budowę nie wymaga:

art. 29. ust. 1. pkt. 2)
budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki,
przy założeniu oczywiście, że mówimy o oranżerii :->

oraz art. 29. ust. 1. pkt. 4)
altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich,
przy założeniu, że jest to obiekt gospodarczy :->

Pierwsze z nich wymagają zgłoszenia do Starostwa powiatowego, drugie nie wymagają procedur budowlanych.

Od zgłaszającego i jego argumentów oraz głównie od URZĘDNIKA zależy jaką interpretację Starostwo jest w stanie przyjąć. Generalnie altany, wiaty, tzw. domki letniskowe drewniane, obiekty gospodarcze - to temat rozległy w zakresie interpretacji poszczególnych urzędów. Znaczy trochę szczęścia należy mieć ;-)
MEGUSO
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-04-11, 21:11

Post autor: MEGUSO »

Więc jeśli dobrze to ujmę mogę stworzyć "obiekt" o wymiarach 5x7 i tak wysokości nie przekraczającej 5 m - obiekt się znajduje poza miastem :)

Więc przy takim projekcie budynku ogólnoużytkowego nie powinno być problemów.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Myślę że powinno przejść ;-)
Wówczas nie potrzebujesz projektu, chyba że ewentualnie na własne potrzeby sposób rozwiązania konstrukcji.

Stare szklarnie wykonywane były głównie z teowników z szybami wklejanymi na kit oraz z kątowników. Teraz zapewne są nowsze sposoby montowania szyb, ale sama konstrukcja może pozostać :-> .

Dobrze by było abyś przewidział możliwość uchylania górnych okien (chociaż części), z uwagi na wysokość z jakimś udogodnieniem, aby można było to wykonać z pozycji terenu. Oczywiście z minimalną chociaż regulacją (chociaż min-max).
Dobrze byłoby mieć zapewnioną możliwość wietrzenia "na przelot", czyli zapewnienie otwarcia okna w ścianie po przeciwnej stronie drzwi.

Nie wspominałeś do czego ta szklarnia ma służyć, czy to sezonowa czy całoroczna - wówczas trzeba przewidzieć możliwość dogrzewania.
Ważne dla takiej sporej szklarni jest rozwiązanie instalacji wodnej - podlewanie tradycyjne, system nawadniający (?). To też jest zależne od planowanych upraw.
W przypadku produkcji rozsad kwiatowych lub tzw. nowalijek, można pomyśleć o wyposażeniu typu - stoły, podwyższenie betonowe (?).

To tak na szybkiego kilka myśli ;-)
MEGUSO
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-04-11, 21:11

Post autor: MEGUSO »

No więc moje odpowiedzi:

- szklarnia na początku będzie tylko na sezon, w późniejszym czasie przekształcę może ją w całoroczną,

- otwieranie szyb, myślałem o automatycznym ponieważ nie jestem w stanie cały czas kontrolować temperatury, oraz być w miejscu gdzie jest szklarnia szczególnie w okresie październik - marzec. Widziałem automatyczne siłowniki do otwierania szyb za 160zł lecz myślę, że jestem w stanie samemu zrobić taki detal (zarówno czasowy jak i przy przekroczeniu danej temperatury),

- zraszacze ogrodowe - posiadam beczkę o pojemności ok 300l wiec woda z deszczówki bądź po prostu uzupełniana z sieci w połączeniu z sprężarką oraz siecią zainstalowanych zraszaczy w szklarni da całkiem dobry efekt podlewania,

- ogrzewanie to raczej temat na czas późniejszy lecz myślę nad zamontowaniem 1-2 dmuchaw w okolicach dachu,

Nastąpiły delikatne zmiany ponieważ szklarnia będzie budowana z szkła (chropowatego). Więc chyba spadnie ryzyko przypalenia roślin. Postaram się zamieścić zdjęcie takiej szyby.

Myślę nad projektem szklarni o wymiarach 5x6 z spiczastym dachem( 4 spadki), bądź wrócę do koncepcji standardowej o dachu z szczytem ( 2 spadki).
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Dodam tylko że szklarnia do 25m2 może być ogrzewana i nie podlega podatkowi, tunel foliowy do 50 m2, ogrzewany i też nie podlega podatkowi, i nie ważne co w nich uprawiasz :)
Jacuś ;) Pozdrawia.
ODPOWIEDZ