Szeflera - prośba o pomoc

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Magda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-02-05, 09:41

Szeflera - prośba o pomoc

Post autor: Magda »

Dzień dobry
Szukam pomocy dla mojej szeflery. Ogólnie nie wygląda źle ale ma trochę nadgryzione liście, widzę też małe kupki na niektórych liściach i też ostatnio gubi dużo więcej liściach niż wcześniej.
Nie widzę żadnych robaczków ani na liściach ani na ziemi. Pryskam preparatem Obsydian Plus i niewiele to pomaga. Załączam zdjęcia. Czy ktoś z Was może mi powiedzieć co się dzieje z moim drzewkiem?
Załączniki
20220205_094304.jpg
20220205_094309.jpg
20220205_094340.jpg
20220205_094251.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szeflera - prośba o pomoc

Post autor: Petrus »

Cześć. Wygląda to na odchody ślimaków, podobnie jak nadgryzienia. Hodujesz ją w domu? Może na roślinie lub w pobliżu gleby chowa się jakiś mały ślimak bez skorupy. Wychodzi nocą i żeruje, albo żerował na twojej szeflerze. Zrób jej solidny prysznic.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Szeflera - prośba o pomoc

Post autor: rafaloku »

Co do dziur w liściach - może to być ślimak. Chyba, że wcześniej w tym miejscu była plama, a potem tkanka się wykruszyła. Wówczas będzie to choroba grzybowa.

Natomiast te "odchody" to mogą być pozostałości po szkodniku: przylepica szklarniowa. W jednej z moich książek jest opisany właśnie jako szkodnik szeflery, choć może też występować na innych roślinach. Owady są lekko owalne lub podłużne, białawe. Widać je od spodu liścia. Natomiast na górnej stronie liści pozostawiają właśnie takie coś jak na Twoim zdjęciu.

Zdjęcia znalezione w internecie do porównania:
przylepica.jpg
przylepica-2.jpg
Zdjęcia pochodzą ze strony: https://gardening.which.co.uk/hc/en-gb/ ... hion-scale

Brak preparatów zarejestrowanych do zwalczania tego szkodnika. Obsydian Plus powinien sobie poradzić. Ewentualnie stosuj go zamiennie z innym środkiem owadobójczym np. Karate Spray.
Rafał
Magda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-02-05, 09:41

Re: Szeflera - prośba o pomoc

Post autor: Magda »

Dziękuję bardzo :-> :padam:
ODPOWIEDZ