Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: S_H_A_D »

Witam właśnie kupiłem na próbę dwie szczepionki mikoryzowe IGLASTE firmy Mykoflor. Na opakowaniu podane jest że skład szczepionki to Suillus luteus, Amanta muscaria oraz bakterie typu MHB. Natomiast w informacjach zawartych na stronie producenta, znalazłem informację o dużo bogatszym składzie tej szczepionki, a dokładniej o dwóch różnych składach. Między innymi można przeczytać że skład szczepionki IGLASTE to Suillus luteus, Suillus grevillei, Amanita muscaria, Amanita gemmata, Scleroderma areolatum oraz izobaty korzeniowe. Na stronie producenta również jest podawany drugi inny od poprzedniego skład szczepionki IGLASTE która zawiera Amanita muscaria, Boletus edulis, Xerocomus badius, Tricholoma equestre, Suillus luteus, Suillus grevillei i Lactarius deliciosus. Pierwszy skład szczepionki w porównaniu do drugiego jest bogatszy dodatkowo o takie gatunki grzybów jak: tęgoskór lamparci oraz muchomor narcyzowy, natomiast uboższy o borowika szlachetnego, podgrzybka brunatnego, gąskę zielonkę oraz mleczaja rydza, które to gatunki zawiera tylko drugi skład szczepionki.
Czy to oznacza że istnieją 3 różne rodzaje szczepionki IGLASTE, a ja kupiłem tą najuboższą wersję, czy może to jakaś podróbka? Dodatkowo na opakowaniu jest napisane, po otwarciu butelki zużyć w ciągu miesiąca, natomiast na stronie producenta napisano żeby zużyć w ciągu 2 tygodni, a w sklepie w którym kupowałem była informacja że po otwarciu należy zużyć w ciągu jednego dnia. W takim razie jaki jest dokładnie czas przydatności szczepionki po jej otwarciu?
gaza
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-09-05, 09:32

Post autor: gaza »

Dołączam się do pytania
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Na opakowaniu jest zbyt mało miejsca i dlatego informacja na stronie jest pełna. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Drzewko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-05-08, 12:10

Re:

Post autor: Drzewko »

MYKOFLOR pisze:Na opakowaniu jest zbyt mało miejsca i dlatego informacja na stronie jest pełna. Pozdrawiam
Nie każdy ma dostęp do internetu.
Informacja winna być szczegółowa bądź na opakowaniu bądź w załączonej ulotce do preparatu.
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Re: Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: MYKOFLOR »

Witam, postaram się odpowiedzieć na tych wiele pytań, które nurtują Forumowiczów. Odnośnie skladu to najważniejsze grzyby są podane na opakowaniu i aktualizacja na stronie, ale ze wzgledów biologicznych czasami nawet nie wiemy jakie grzyby dajemy do szczepionki, bo ich nie oznaczamy genetycznie (za droga zabawa); są to izolaty korzeniowe. Myślę, że najważniejsze są efekty mikoryzacyjne a nie nomenklatura. To nie jest produkt do spożycia aby skład był precyzyjnie określony. Zainteresowanym moge podać aktualny skład szczepionki jeżeli o to zapytają; obecnie to Suillus luteus, s. grevillei, Lactarius deliciosus, L. salmonicolor, Boletus edulis, Cantharellus cibarius, i nieokreślone grzyby mikoryzujące gatunki iglaste. Co do instrukcji, to schemat na opakowaniu jest dość wyraźny i do tej pory przez kilka lat tylko kilka osób zadzwoniło aby się upewnić co do szczegółów. Na ogół amatorzy sobie z tym radzą a nadmiar pisaniny jest szkodliwy. Pozdrawiam wiosennie.

-- Ostatnio dodano 1 maja 2012, o 11:03 --

Aha , zapomniałem o czasie zużycia. Zawsze najlepiej zużyć wszystko. Jeżeli nie można to czas przechowywania zależy od temperatury w której szczepionka pozostaje. Im bliższa zeru, tym dłużej. Dlatego mogąbyć rozbieżności w interpretacji. Jeżeli po otwarciu nie śmierdzi to jest dobra. Nie wszystko daje się opisać, czasami trzeba wyczucia. Pozdrawiam jeszcze raz.
SzałańskiWJW
Obrazek
Lena_z
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-05, 19:50

Re: Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: Lena_z »

Witam serdecznie,
Chcialabym wyhodowac grzyby jadalne pod swoimi swierkami. Szukam mikoryzy "grzyby lesne" opisanej w artykule ponizej http://poradnikogrodniczy.pl/grzyby-w-ogrodzie.php Gdzie jest ona obecnie dostepna? Zastanawialam sie nad zakupem mikoryzy drzew iglasty firmy Mykoflor, ale jej opis sugeruje,ze ma ona poprawic stan roslin, nie jest wspomniane,ze sluzy do wyhodowania grzybow jadalnych. Nie znalazlam tez listy grzybow, ktore zawiera mikoryza. Prosze o porade.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: Petrus »

Witaj. Zależy co masz na myśli. Mikoryza dla roślin ozdobnych, to mikoryza wspomagająca wzrost i przyswajanie substancji odzywczych przez korzenie. Jeżeli chodzi ci o grzyby jadalne to musisz się zaopatrzyć w grzybnię mikoryzową określonego grzyba, np. borowika, pieczarki czy boczniaka.
Są rónież gotowe grzybnie (takie klocki) które stawiasz w ciemnym i ciepłym miejscu i wyrastają Ci na przykład boczniaki czy pieczarki. Są równiez grzybnie do wstrzykiwania w pieniek, na którym potem wyrastają grzybki ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: Elzbieta M »

Ja kupiłam kilka lat temu taką grzybnię do wstrzykiwania ( w ogrodniczym). Miało być kilka rodzajów grzybów , w tym nie tylko jadalne. Okazało się , że pojawił sie u mnie jeden rodzaj - i to niejadalnych. Traktuję je jako ozdobę , niestety nie tego oczekiwałam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: Petrus »

A gdzie wstrzykiwałaś Elu tą mikoryzę? Do ziemi czy do pniaka?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: Elzbieta M »

Wg instrukcji - przy korzeniach. Odgrzebywałam ziemię , aby dotrzec do korzeni przy sosnach i brzozach
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szczepionka mikoryzowa IGLASTE firmy Mykoflor

Post autor: Petrus »

Z reguły konkretną grzybnię grzyba stosuje się pod odpowiednie grzewa. Takie uniwersalne grzybnie i mixy grzybowe to często porażka.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ