Szczepienie jabłoni.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawel_1232
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-04, 22:18

Szczepienie jabłoni.

Post autor: pawel_1232 »

Witam!!

Proszę o pomoc w następującej sprawie:

Od kilku lat rośnie u mnie jabłoń, która rodzi dożo owoców, ale smak tych jabłek jest gorzki. Wiem tyle ze to drzewo jest "dzikie" i trzeba je zaszczepić. Problem w tym ze nie wiem jak to zrobić i jakich środków do tego użyć. Nie wiem czy kilkuletnie drzew można jeszcze szczepić.
Myślę, że ktoś mi powie jak to zrobić. :-)

Z góry dzięki.

Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj!
O tej porze w grę wchodzi tylko szczepienie drzew owocowych za korę tzw. "korzuchówka". Podstawowy warunek jaki musisz spełnić to zrazy (jednoroczne silne pędy z odmiany szlachetnej), które muszą być w stanie uśpienia zimowego(przetrzymywane w foli lub wilgotnej szmatce w lodówce), jeśli ich nie masz to popytaj u szkółkarzy lub znajomych. Może ktoś zechce się podzielić i odstąpi Ci swoje zrazy do szczepienia.
Robisz to tak:
- Wybierasz silny konar, którego średnica nie jest większa niż 8 cm
- obcinasz go w odległści 20-50 cm od przewodnika (pnia)
- zraz (silny pęd jednoroczny odm. szlachetnej) zcinasz tak żeby miał 3 oczka (pąki)
- góre takiego zrazu zcinasz na płask, dół pod kątem, tak aby rana była jak najdłuższa
- korę na konarze lekko nacinasz, odchylasz i w to miejsce wkładasz zraz
- wszystko silnie obwiązujesz rafią lub gumową tasiemką i czekasz na efekty
To by było tak w telegraficznym skrócie ;-)
Pozdrawiam i życzę powodzenia w przeszczepianiu !!!

Wczesną wiosną można natomiast wykonać dość proste szczepienie przez stosowanie. Jak to zrobić jest tutaj: szczepienie jabłoni krok po kroku
ODPOWIEDZ