szara pleśń na malinach

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
ewarafal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-05-04, 12:04

szara pleśń na malinach

Post autor: ewarafal »

Witam,mam problem z malinami.Ten rok dla wszystkich owoców jest dość trudny i proszę o pomoc co mam zrobić.Mam późne maliny które już dojrzewają i na niektórych pojawia się pleśń tak jak na truskawkach.Zapowiadają się bardzo obfite plony ale jeśli coś z tym nie zrobię to się nie nacieszę malinami.Czym opryskać w czasie zbiorów tak,żeby można za niedługi czas jeść maliny i uchronić ich przed grzybem i pleśnią??
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: szara pleśń na malinach

Post autor: rafaloku »

Można wykonać oprysk biologicznym preparatem Polyversum WP. Środek ten zawiera grzyba żerującego na sprawcy szarej pleśni, nietoksycznego dla człowieka. Można opryskiwać aż do zbiorów. Nadaje się zarówno na truskawki jak i maliny. Jedynie nieco skomplikowane jest przygotowanie cieczy roboczej i konieczność przecedzania przez gazę. Dokładne informacje jak stosować Polyversum WP znajdziesz w internecie. Na YouTube jest sporo filmików jak stosowali go rolnicy. Ja sam więcej o tym środku pisałem w naszym poradniku w artykule jak zwalczać choroby grzybowe roślin bez stosowania chemii w ogrodzie oraz na blogu we wpisie zwalczanie szarej pleśni.

W małych opakowaniach do zastosowań amatorskich Polywersum WP konfekcjonuje firma TARGET. Tylko ponoć jest teraz problem z dostępnością tych opakowań. Są one w 3 rodzajach - na rośliny owocowe, ozdobne i na trawniki. Z tego co mi wiadomo, możesz kupić jakikolwiek, bo preparat jest ten sam, trzeba będzie tylko zdobyć instrukcję stosowania na krzewach owocowych. O szczegóły popytaj w sklepach. Preparat jest zarejestrowany jako środek ochrony roślin, więc dostępny tylko w sklepach mających zezwolenie na sprzedaż SOR, sprzedawcy powinni być przeszkoleni.
Rafał
ewarafal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-05-04, 12:04

Re: szara pleśń na malinach

Post autor: ewarafal »

A czy są jeszcze jakieś środki ochrony,bo jak tego nie będzie to chciałabym mieć wybór.Głównie chodzi mi o to,żeby można było tym środkiem pryskać w czasie zbiorów,bo maliny dojrzewają.Polyversum WP znalazłam ulotkę ale nie rozumiem to co napisali "
OKRES KARENCJI (okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru i przeznaczenia do konsumpcji) NIE DOTYCZY

OKRES PREWENCJI DLA LUDZI, ZWIERZĄT, PSZCZÓŁ (okres zapobiegający zatruciu) NIE DOTYCZY
Jak mam to rozumieć?? :niepewny:
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: szara pleśń na malinach

Post autor: rafaloku »

To znaczy że środek jest bezpieczny lub innymi słowy okres karencji i prewencji wynosi 0. Preparat nie jest toksyczny dla ludzi ani dla pszczół, więc obostrzenia dotyczące okresu karencji czy prewencji go nie dotyczą. Można pryskać w czasie oblotu pszczół, bo nie ma to dla nich znaczenia, jak również można pryskać tuż przed zbiorami.

Więcej: Polyversum WP - opinie, jak stosować, dawkowanie, cena
Rafał
ewarafal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-05-04, 12:04

Re: szara pleśń na malinach

Post autor: ewarafal »

Serdecznie dziękuję za cenne rady.Mam nadzieję,że w przyszłym roku już nie będzie na mojej działce,żadnych chorób.Kupię ten środek bo warto choć cena jest dość wysoka ale będę wiedziała co jem.Bez obaw będę mogła opryskać wszystkie zarażone rośliny.Mam nadzieję,że na zioła też można pryskać bo na przywrotniku pospolitym co roku mam pleśń na liściach.Jestem tylko ciekawa po jakim czasie widać efekty.
ODPOWIEDZ