Szalone szuwary:)

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: tadek »

.
Olu, :zawstydzony: w naszym Poradniku ogrodniczym jest dość ładnie napisane o potrzebach lawendy...

U mnie również rośnie ta roślinka i nie mam z nią problemu. Jedynie podsypuję jej trochę świeżej ziemi kompostowej, oraz regularnie usuwam chwaściki.
W pierwszym okresie po posadzeniu musiała byś zapewnić jej odpowiednie nawodnienie, szczególnie w upalne dni.
Cytaz z poradnika ogrodniczego:

Lawenda - uprawa w ogrodzie

Aby zapewnić sobie sukces w uprawie lawendy, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska, odwzorowującego naturalne warunki, w jakich lawenda występuje. Przede wszystkim musi być to stanowisko bardzo słoneczne (dobry będzie południowy lub zachodni stok) z lekką, dobrze zdrenowaną, zasadową glebą, o odczynie pH 6,5 - 7,5, średnio zasobną w składniki odżywcze.

Stanowisko uprawy lawendy powinno być przewiewne, gdyż lawenda wymaga dobrej cyrkulacji powietrza. Dlatego roślin nie należy sadzić w nadmiernym zagęszczeniu ani w zagłębieniach terenu, gdzie jest zbyt wilgotno i tereny są nadmiernie osłonięte od wiatru. W takich warunkach lawenda łatwo zapada na choroby grzybowe. Roślinie nie sprzyja też zbyt ciężka, gliniasta gleba. Dlatego przed sadzeniem lawendy ziemię warto rozluźnić, dodając do niej piasek i dobrze rozłożony kompost (aby je wymieszać, ziemię z tymi dodatkami przekopujemy szpadlem).

Choć lawenda lubi gleby niezbyt wilgotne gleby, w okresach suszy, szczególnie w przypadku nowo posadzonych roślin, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Pamiętajmy przy tym aby nie zraszać liści i kwiatów, a wodę dostarczać bezpośrednio do ziemi. W przypadku uprawy lawendy w doniczkach i skrzynkach balkonowych, rośliny należy podlewać często ale niewielkimi ilościami wody, tak aby nigdy lawenda nie stała w mokrej glebie ale też aby ziemia w doniczce nie była całkowicie przeschnięta przez dłuższy czas.

Czytaj dalej - Lawenda - właściwości, uprawa w ogrodzie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: lawender »

Dziękuję Tadku, poczytałam sobie już:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: Iga51 »

Oleńko, u mnie lawenda rośnie na wystawie południowej. Piszą, że nie znosi gliniastej gleby. No cóż, ja mam tylko gliniastą i niczym jej nie rozluźniałam. Dobrze przekopałam i tylko raz przed posadzeniem glebę polałam Rosahumusem. W tym sezonie podlewałam może dwa, trzy razy (przy okazji podlewania róż). Radzi sobie sama doskonale, jest piękna z ogromną ilością kwiatów. Na tym stanowisku mam ją drugi rok, ale w pierwszym roku kwitła równie obficie jak teraz.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: lawender »

Dziękuję Iguś za informację:) Też myślę,że dosypie kompostu w dołki.Tylko zastanawiam się czy nie dosypać po troszeczku wapna by zrobić odczyn zasadowy....hm nad stawem mam kwaśną glebę:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: Iga51 »

Ale masz tam bardzo różne rośliny i świetnie sobie radzą. Chyba przed posadzeniem lawendy, nie sypałabym wapna. Jak wymieszasz ziemię z kompostem, to powinno wystarczyć. Ja też mam lekko kwaśną ziemię.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: lawender »

No tak, różne rośliny tam sobie rosną. Więc zrobię tak jak podpowiadasz. Mam do posadzenia lawendę, jeżówkę,przetacznik ale nie doczytałam jaki,więc na razie to NN i jeszcze kilka sadzonek.Od niedzieli codziennie padało mniej bądź więcej ale padało,więc mam nadzieję, że nad stawem też padało tak jak i w Gdyni.Więc ziemia może jest tam wilgotna i będzie ok na sadzenie roślinek. Ale to nie prędzej niż w sobotę:)

No i mam zamiar wysiać troszkę bylin do doniczek,będą sobie stały w ogrodzie.Na start przykryję mokrą włókniną i kawałkiem białej foli...a jak wykiełkują to już będą musiały sobie radzić:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: wasilewska101 »

Olu moja lawenda rośnie w piasku , podsypałam jej tylko sporo kompostu wymieszanej z kupną ziemią , Rośnie sobie już trzeci roki pięknie się rozrasta i kwitnie . Mnie się tez podoba twój dzielżan a ja mam żółte i żółto czerwone ,pewnie taki masz ode mnie .. U mnie nadal nie widać deszczu ,sucho i gorąco ..
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: lawender »

Janeczko w Gdyni ostatnie dni pada codziennie:)

Dziś byłam na wsi, też deszczyk padał , nie zrobiłam wiele, ale nacieszyłam oczy, napstrykałam zdjęć,poszłam na grzyby. I kolejna sesja zdjęciowa dla Was ode mnie;):):P
Załączniki
Liliowiec:)
Liliowiec:)
Smotrawa już przekwita:)
Smotrawa już przekwita:)
Moja nowa jeżówka:)
Moja nowa jeżówka:)
Liliowiec:)
Liliowiec:)
Żółwik ma pączki:)
Żółwik ma pączki:)
Przetacznikowiec:)
Przetacznikowiec:)
Wierzchołki kwiatostanów przetacznikowca mają kształt rybiego ogona podobnie jak u przetacznika CHrista:)
Wierzchołki kwiatostanów przetacznikowca mają kształt rybiego ogona podobnie jak u przetacznika CHrista:)
Długo wyczekiwana Klip Daga zaczyna kwitnąć:)
Długo wyczekiwana Klip Daga zaczyna kwitnąć:)
Kłosowiec ładnie kwitnie,  ale nie we wszystkich kępach:)
Kłosowiec ładnie kwitnie, ale nie we wszystkich kępach:)
Lobelia-stroiczka też pięknie zakwitła:)
Lobelia-stroiczka też pięknie zakwitła:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: Iga51 »

Oleńko, piękne masz kwiatuszki. Smotrawy, żółwika i przetacznikowca nie znałam. A co to za cudo ten "Klip Daga"?
Grzybki w lesie były?
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: lawender »

Tak Iguś troszkę nazbierałam , ale same kurki:) No może troszkę więcej niż troszkę:)

Klip Daga to moja nowość z nasionek, wyhodowana przeze mnie w tym roku. Iguś inaczej chyba nazywa się Lwie Ucho...podobnie kwitnie do żółtego żeleźniaka, tylko ma pomarańczowe kwiaty:)Ale to roślina jednoroczna:)

Ze smotrawy już zebrałam nasionka, muszą doschnąć, bo dziś padało ale zebrałam bo przy kolejnej wizycie mogłoby już ich nie być:)

Jak znajdę zdjęcie żółwika z ubiegłego roku to zaraz wstawię:)
Załączniki
zdjecia z fona 2 023.jpg
zdjecia z fona 2 024.jpg
Dzisiejsze grzybobranie:)
Dzisiejsze grzybobranie:)
KLIP-DAGA :)To nie moje zdjęcie ,chyba można wstawić z internetu:?
KLIP-DAGA :)To nie moje zdjęcie ,chyba można wstawić z internetu:?
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: lawender »

Już znalazłam ,oto żółwik:)
Załączniki
PICT0041.JPG
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: Iga51 »

Fajnie kwitnie żółwik i Klip Daga również.
Ładne kurki, może i u nas po deszczu się pojawią.
Anka2803
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2104
Rejestracja: 2015-02-06, 13:14

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: Anka2803 »

:shock: ile grzybków :-P może i u mnie po tych deszczach się pokażą; przetacznikowiec śliczny , sama go siałaś czy z sadzonki , liliowce ładne ,żółwika pierwszy raz widzę to bylina czy jednoroczne cudo :mrgreen:
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: lawender »

Aniu przetacznikowiec kupiony, ale już w tym roku będą nasionka zebrane....i na wiosnę będę go siała.Przypomnij sie jesienią to podzielę się nasionkami ewentualnie sadzonkami jak mi na wiosnę uda się wyhodować samej sadzonki. Żółwik to bylina i naprawdę jest bardzo ładny. Poprawna nazwa to CHELONE. Żółwik dlatego bo każdy kwiatuszek ma kształt głowy żółwia, z małym otworkiem na szczycie ,tuż przed opadnięciem dopiero ten kwiatuszek tak się rozchyla niczym żółwik kiedy wyciąga główkę ze skorupy :rotfl:
Grzybki przerobione, zrobiłam kilka słoiczków kurek w occie:)
A u nas w Gdyni widzę na hali targowej już kożlaki czerwone i prawdziwki....czyli sezon grzybowy się zaczął:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Anka2803
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2104
Rejestracja: 2015-02-06, 13:14

Re: Szalone szuwary:)

Post autor: Anka2803 »

Olu przypomnę się bo śliczny ten przetacznikowiec :-D , za żółwikiem się rozejrzę :-D , w przyszłym tygodniu zaczynam urlop to przejdę do lasu może i ja coś nazbieram ;-)
ODPOWIEDZ