Świerki - choroby, szkodniki, ochojniki

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
*malinka*
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2013-05-20, 22:09

Świerki - choroby, szkodniki, ochojniki

Post autor: *malinka* »

Witam.Dlaczego moje świerki mają w tym roku takie dziwne przyrosty-na początku prawie każdego z nich jest twarde zgrubienie z kolcami! Co to może być???
Dodam jeszcze,że mam też świerki srebrne,ale one mają normalne przyrosty.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)
Załączniki
2013-05-27 12.39.32.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Świerki - choroby, szkodniki, ochojniki

Post autor: rafaloku »

Czyżby to szkodnik ochojnik świerkowo-modrzewiowy ? Pod podanym linkiem jest opis i metody zwalczania. Teraz głównie usuwanie tych narośli, ewentualnie oprysk insektycydami na mszyce. Najważniejszy oprysk wykonuje się wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja, przy wykorzystaniu preparatu zawierającego olej parafinowy. np. Promanal 60 EC. Oprysk olejem parafinowym na iglaki jest bardzo zalecany na przedwiośniu.

Tu masz jeszcze zdjęcia do porównania: http://aramel.free.fr/INSECTES39%27.shtml
Dla pewności możesz też taką jedną narośl przekroić i sprawdzić czy w środku są mszyce. W sumie za fotorelację będziemy wdzięczni, to dam to może na bloga albo facebook z ostrzeżeniem dla większej liczby osób ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
54Dawid
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2013-05-15, 20:12

Re: Dziwne przyrosty na świerkach

Post autor: 54Dawid »

Witam. U mnie również na świerku pojawiły się te dziwne przyrosty;/ i jest ich pełno z czego to sie bierze :zalamany:
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Re: Dziwne przyrosty na świerkach

Post autor: stasio13 »

Tak jak napisałrafaloku
To galasy ochojnika świerkowo-modrzewiowego,znajdują się w nich dziesiątki szkodników.
Galasy wycinamy i palimy zanim wyklują się z nich ochojniki.Rozejrzyj się czy w pobliżu nie ma
modrzewia.Opryski wykonujemy wczesną wiosną preparatami olejowymi np. PROMANALEM zanim pękną pąki.
Opryskujemy zarówno świerk jak i modrzew.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Dziwne przyrosty na świerkach

Post autor: rafaloku »

Na świerkach występuje kilka różnych ochojników. Galasy na końcówkach pędów (młodych przyrostach) wskazują na w/w ochojnika świerkowo-modrzewiowego lub ochojnika świerkowo-daglezjowego, przy czym ten drugi pojawia się raczej tylko na świerku kłującym. Wgłębiłem się dzisiaj w temat nieco bardziej i przygotowałem dodatkowe informacje o ochojnikach na blogu: ochojniki - szkodniki iglaków. Mam nadzieję, że wskazówki okażą się pomocne ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Iwona&Wiki
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-07, 18:05

Re: Dziwne przyrosty na świerkach

Post autor: Iwona&Wiki »

Rozumiem, że to wszystko poniżej to również galasy ochojnika są? :cry:
2cy0feo.jpg
2w6z1ag.jpg
2ypiyyx.jpg
8xllj8.jpg
33cp0t0.jpg
I trzeba je powycinać razem z młodymi gałązkami? :cry:
Dyplomata1961
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-05-22, 08:43

Re: Świerki - choroby, szkodniki, ochojniki

Post autor: Dyplomata1961 »

Mam IDENTYCZNE.Przekroiłem kilka...i nic nie ma w środku :niepewny: .Nie wiem,co o tym sądzić.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerki - choroby, szkodniki, ochojniki

Post autor: rafaloku »

To, że mszyce dawno już wywędrowały na zewnątrz. One w tych galasach zimują, a wiosną opuszczają tę kryjówkę i żerują na roślinie. Ekologicznie można opryskać Emulapr 940 EC, natomiast z silniejszych środków można zastosować Karate Gold.
Rafał
ODPOWIEDZ