Świerk srebrny - choroba?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
lukibec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-05-14, 11:53

Świerk srebrny - choroba?

Post autor: lukibec »

Witam serdecznie,
zauważyłem na kilku świerkach srebrnych objawy jak na zdjęciu. Drzewa mają ok. 7-10 lat (objąłem działkę już z nimi). Bardzo proszę o pomoc diagnozie i ewentualnych zaleceniach. W poprzednich latach nie było podobnych objawów. Na działce jest około 70 świerków i podobne objawy występują na kilku.
Działka jest nasłoneczniona, w Krakowie, bez zastojów wody. Na jesień podrzucam od kilku lat nawóz, raczej mniej niż więcej.
Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Załączniki
IMG-20220514-WA0002.jpg
IMG-20220514-WA0008 (1).jpg
IMG-20220514-WA0004.jpg
IMG-20220514-WA0003.jpg
IMG-20220514-WA0006.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: rafaloku »

Wg mnie najbardziej prawdopodobna jest susza fizjologiczna. W tym roku było mało opadów po zimie, a świerki tego gatunku są wrażliwe na przesuszenie (jeden w moim ogrodzie wygląda podobnie). Jeśli nie były regularnie podlewane wiosną, to może być ten powód.

Jeżeli natomiast są regularnie podlewane, to zwróciłbym uwagę na fakt, że brązowieją gałązki od dołu. Jeśli podczas podlewania są moczone dolne gałązki, to może być to atak choroby grzybowej, która rozwija się właśnie na dolnych gałęziach, które są zbyt często zwilżane. Tu przy identyfikacji pomocne było by zdjęcie makro igieł świerka (aby stwierdzić czy np. są na nich jakieś plamki).

Sucha pogoda, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach, sprzyjała też rozwojowi przędziorków na iglakach.
Rafał
lukibec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-05-14, 11:53

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: lukibec »

Witam serdecznie,
bardzo dziękuję za wszystkie informacje.

Idąc za poradą zrobiłem dzisiaj dokładniejsze zdjęcia i wydaje mi się, że jest to jakiś owad. Proszę spojrzeć. Takie małe zielone (niektóre czarne) pajączki, bardzo małe. Zaatakowane są świerki srebrne, zdrowe (jak na razie) są tuje, świerki serbskie, jodły.

Chciałbym zapytać co to za owad i czy istnieje szansa na jego likwidację oraz oczywiście czy powinienem profilaktycznie zaaplikować jakiś preparat na pozostałe drzewa?

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji i zalecenia co z tym można zrobić. Z góry bardzo dziękuję :)

pozdrawiam serdecznie,
Załączniki
IMG-20220515-WA0002.jpg
IMG-20220515-WA0005.jpg
IMG-20220515-WA0004.jpg
IMG-20220515-WA0003.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: Petrus »

Cześć. Ze względów estetycznych te dolne gałęzie zawsze można wyciąć. Jeżeli pojawił się przędziorek lub mszyce (chyba na zdjęciu są młode mszyce) to wszystkie świerki trzeba opryskać preparatem na szkodniki np. Deltam, Karate Gold, Mospilan lub Magus. Podczas suchych dni trzeba świerki podlewać bo są wrażliwe na przesuszenie- jak wspomniał już Rafał. :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: rafaloku »

Rzeczywiście, tak jak napisał Piotrek, wygląda to na mszyce. Polecam preparat Karate Gold Tuje i Iglaki lub Mospilan 20 SP. Oba bardzo dobre na mszyce.

Jeśli chcesz działać bardziej ekologicznie, to możesz też użyć naturalny preparat Emulpar 940 EC tuje i iglaki.

Szkodników jednak jest tak dużo, że proponował bym wykonać chociaż jeden oprysk silniejszym środkiem chemicznym, a Emulpar potem, aby zapobiec nawrotowi szkodników.

Emulparem opryskaj też wczesną wiosną w przyszłym roku aby zwalczyć stadia zimujące szkodnika. Dzięki temu, nie stanie się coś takiego jak teraz z Twoim świerkiem.

Powodzenia w ratowaniu rośliny! ;-)

P.S.
Te zielone owady na ostatnim zdjęciu to najprawdopodobniej - nazwa nie będzie zbyt zaskakująca :hyhy: - Mszyca świerkowa zielona (Elatobium abietinum)
Rafał
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: Alexa »

Mszyca potrafi zeszpecić drzewko. ☹️
W ubiegłym roku opanowała mi też świerk srebrny i białobok, w miarę wzrostu rośliny ubytki stają się mniej widoczne.
Pozdrawiam😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
lukibec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-05-14, 11:53

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: lukibec »

Bardzo Wszystkim dziękuję.
Zastosowałem tydzień temu Magus 200. Wydaje mi się, że zastopowałem przyrosty owadów. Za kilka dni użyję jeszcze Karate Zeon.
Mam nadzieję, że uratuję świerki.

Tak przy okazji - czy polecacie jakąś metodę na wzmocnienie takich osłabionych drzew.
Rozumiem, że "zjedzone" gałęzie (tzn. igły) nie odbudują się?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: Petrus »

Te brązowe igły czy pędy od środka już nie będą zielone. W tym roku jest plaga mszyc- są na wszystkim, iglaki, krzewy, byliny, róże. U mnie dziś zauważyłem je nawet na żyłkach liści klonów :rotfl: :evil:
Jest wiele wspomagaczy dla roślin- gnojówki czy mikoryzy dla roślin iglastych. Ja stosowałem kiedyś naturalny środek mikrobiologiczny, który spisywał się w uprawie wielu roślin i warzyw. Były lepsze, zdrowsze. Mogę Ci napisać na PW żeby nie robić reklamy 8-) :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
pixie7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2020-03-10, 14:21

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: pixie7 »

Dzień dobry,

Mam podobny problem z świerkiem srebrnym, poniżej dodaje zdjęcia,

Czy to będzie susza czy może jednak jakiś szkodnik lub grzyb? Świerków nigdy nie podlewałem a mają już jakieś 8 metrów i dopiero w tym roku zauważyłem takie coś.

Jeżeli to byłby jakiś szkodnik lub grzyb to czy zapobiegawczo spryskać okoliczne tuje szmaragdy?
Załączniki
20220606_071036.jpg
20220606_071052.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: Petrus »

Cześć. Świerki kłujące (srebrne) często atakuje choroba grzybowa, która doprowadza do opadziny wewnętrznych igieł. Dodatkowo mógł zostać zaatakowany mszycą ochojnikowo-świerkową. Do tego wszystkiego suche stanowisko. Igły z wewnętrznych gałęzi również opadają z braku światła. Profilaktycznie możesz opryskać preparatem na szkodniki i na choroby świerka oraz pobliskie tuje.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: Alexa »

A takie są piękne, jak nie chorują😩
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
pixie7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2020-03-10, 14:21

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: pixie7 »

Problem w tym że nie potrafię zidentyfikować problemu, czy to grzyb czy mszyca (na igłach nic nie widać) czy może jednak susza.

Jeżeli mszyca to spryskam oba świerki Mospalinem 20 SP (chociaż niektórzy piszą że mszyca w czerwcu już kończy swoją działalność i nie ma to sensu?) a jeżeli grzyb to co zastosować? Mam w domu jeszcze preparat Scorpion 325 SC, czy może jego zastosować i czy można go użyć razem z Mospalinem 20 SP?
pixie7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2020-03-10, 14:21

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: pixie7 »

Zerwałem kilka gałązek i przyjrzałem się im w lepszym świetle, rzeczywiście są mszyce ale nie ma ich aż tak dużo żeby wyrządziły tak widoczne szkody, chyba że wcześniej było ich dużo więcej?

Obrazek

Obrazek

czy to mszyce? zaznaczone na żółto
Obrazek

tutaj coś jeszcze innego,
Obrazek

w takim razie spryskam gałęzie środkiem na mszyce
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: rafaloku »

To coś jeszcze innego, to larwa biedronki. Ona akurat Ci pomaga, bo zjada mszyce. Przed opryskiem usuń larwy biedronek, jeśli jakieś jeszcze uda Ci się zauważyć. Szkoda je zabijać.
Rafał
pixie7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2020-03-10, 14:21

Re: Świerk srebrny - choroba?

Post autor: pixie7 »

Czy na pewno jest sens pryskać świerk środkami chemicznymi? Czytałem że jednak w czerwcu nie jest już to polecane bo przynosi więcej szkód niż pożytku (mszycy jest mniej a oprysk zaszkodzi np. Biedronkom),

Rozważam 3 opcje:
1. Nie robić już nic,
2. Zdmuchnaąć dmuchawą uschnięte igły lub zmyć je strumieniem wody,
3. Spryskac wszytko środkiem chemicznym.
ODPOWIEDZ